Průzkum: Většina Norů nechce do EU

Průzkum: Většina Norů nechce do EU

Jak by to asi dopadlo, kdyby se udělalo referendum ve všech zemích EU? V kolika by byla většina pro odchod? Jistě by se pár takových zemí našlo. Stále více lidí totiž chápe, že EU nebyla založena pro dobro evropských národů, ale jen pro dobro mamutích korporací. EU je nedemokratická instituce, která odmítá suverenitu jednotlivých členských zemí, naopak, vše spěje k jednomu velkému totalitnímu superstátu.

Šílená politika zeleného údělu, kombinovaná se současnými protiruskými sankcemi (zejména co se odmítnutí uhlí, ropy a plynu týká) má za cíl zlikvidovat na území EU střední třídu a z té nižší „vyrobit“ žebráky.  To zřejmě chápe i mnoho Norů, i když je pravda, že v mnohém se politika norské vlády podobá politice EU.

Norové se již několikrát ke členství vyjadřovali a vždy záporně. Zdá se, že ani nyní není většina jednoznačně pro vstup do bruselského chomoutu…

Nové průzkumy ukazují, že Norové se stali nejistějšími ohledně toho, zda by se země měla stát členem EU nebo ne. Čísla zároveň ukazují, že nepřistoupení k EU je jednoznačně i nadále podporováno.

Nový průzkum norských novin Vår Land ukazuje, že Norové mají větší nejistotu ohledně toho, zda by se Norsko mělo stát členem EU. Na otázku  „Plánujete, že se Norsko stane členem EU?“,  odpovídalo 1000 Norů. Z nich 21 procent uvedlo, že si nejsou jisti, což je výrazný nárůst oproti tomu, když jim byla otázka položena v prosinci 2021, kdy pouze 11,8 % uvedlo, že si nejsou jisti členstvím.

Opozice vůči členství v EU však nadále převládá, neboť 53 procent respondentů jasně říká, že jsou proti vstupu do EU – jde o mírný pokles z 54,1 procenta v prosinci. Podpora vstupu do EU také klesla a dnes pouze 26 procent Norů říká, že chtějí členství v EU, což je podíl, který v prosinci činil 34,1 procenta.

Norsko uspořádalo dvě referenda o členství v EU. V roce 1972 hlasovalo 53,5 % proti a 46,5 % pro. V roce 1994 hlasovalo 52,2 procenta proti a 47,8 procenta pro členství Norska v EU.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout