Kdy bude na řadě zakazování dalších písmen?

Kdy bude na řadě zakazování dalších písmen?

Na úvod upozorňuji, že tento článek nemá nic společného se zlehčováním války na Ukrajině, jak si možná myslí někteří „majitelé jediného správného názoru a jediné pravdy.“ Jde jen o zamyšlení nad hloupostí některých politiků a jejich jednání.

U nás a v Německu bylo už před časem zakázáno používání písmene Z. Možná i někde jinde, avšak v jiných zemích jsem podobný zákaz nezaznamenala. Nedávno jsem zde na nesmyslnost tohoto zákazu poukázala v jiném článku a to i v souvislosti s tím, že jsem zaznamenala i tu skutečnost, že se stále častěji objevuje na vojenských vozidlech Ruska i písmeno V.

Ovšem – a na to jsem upozornila též – ani jedno z těchto dvou písmen v azbuce takto neexistuje. My, kdo jsme prošli 10 lety povinné ruštiny – a to včetně maturity z tohoto jazyka -, si i po letech tuto maličkost velmi dobře pamatujeme. Takže Z neznamená Z v tom smyslu, jako jej prezentuje latinka, stejně jako V – používané jen v latince – neznamená V jako v naší abecedě. Mezi znaky, používanými invazními vojsky na Ukrajině, se však objevily i další (viz titulek).

Co tyto znaky znamenají?

Nejprve k písmenku Z, které se objevilo jako první. Z představuje pouze jednu z mnoha ruských vojenských skupin, právě pomocí znaků mají být tyto jednotlivé skupiny odděleny. Kromě toho pravděpodobně chtěli zajistit jasný identifikátor „přítel/nepřítel“, protože na Ukrajině se používá mnoho identických vozidel.

Pokud pak chce naše vláda zakázat Z, tak musí přidat i další písmena, jinak nedává zákaz smysl. Na vozidlech a vojenské technice z ruské strany je totiž možné vidět i následující písmena, podle nichž by měla být zakázána další čtyři  – V, X, O a A:

  • Z – Vozidla Východní vojenské skupiny
  • Z ve čtverečku – Vozidla z Krymu
  • O – Vozidla z oblasti nasazení Běloruska
  • V – Námořní pěchota
  • X – Čečenské jednotky
  • A – Speciální síly alfa skupiny

Může tedy kdokoli z naší či německé vlády logicky vysvětlit, proč jen Z? Pokud jsem si sama všimla, tak třeba v Mariupolu bylo skutečně hodně označení V (logicky, neboť je tam přístav). Ale logika už není v dnešní době žádaná – pouze maximální šílenství, podřízenost a konformita.

Každopádně bylo zavedení zákazu Z jen dalším z řady nesmyslů, které nejen naše vláda vyplodila. Nyní se tak musí zamyslet nad tím, co dělat s ostatními písmeny. Zakázat je také? Nebo je již ignorovat? Ale  proč tedy Z ano a ostatní písmena ne? Co budou dělat, pokud nyní někdo vytvoří chlebíčky ne s písmenem Z, ale s písmenem V? Nebo s písmenem A, O, X.  Zakročí policie? Nebo zakážeme rovnou celou abecedu? Co kdyby si z ní vzali Rusové i další písmena?? 🤡🤡

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 5]

One thought on “Kdy bude na řadě zakazování dalších písmen?

  1. V slovenskej demokracii sa písmeno „Z“ používa aj na kapitalistických smetiach, ktoré sa hromadia v obchodných skladoch po spotrebovaní tekutín zabalených v týchto demokratických plastoch. Toto „Z“ už kapitalistickým politikom nevadí? Nemali by sedieť v lochu za jeho používanie?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout