Chtělo NATO vyprovokovat sestřelení srbského dopravního letadla nad Ruskem?

Chtělo NATO vyprovokovat sestřelení srbského dopravního letadla nad Ruskem?

Právě o tom, že k něčemu podobnému došlo, je nyní přesvědčena srbská vláda. Je jisté, že na Srbsko je vyvíjen nátlak kvůli postoji k protiruským sankcím a sestřelení srbského letadla nad Ruskem by mohlo vztahy obou zemí zmrazit, přičemž Srbsko by pak mohlo být vstřícnější k sankcím. EU již dokonce Srby vyzvala, aby sankce zavedli. A to bez ohledu na fakt, že je Srbsko suverénní země, která si o své zahraniční politice rozhoduje sama.

Srbsko navíc uvádí, že na něj byl vyvíjen nátlak, aby se nezdrželo hlasování v OSN ve věci vyloučení Ruska z Komise pro lidská práva, ale aby hlasovalo o vyloučení. Srbsko se údajně pod nátlakem podvolilo.

Tolik tedy k aktuálním vztahům mezi Srbskem a EU, resp. Srbskem a Ruskem. Proč tedy nyní Srbsko obviňuje NATO, že chtělo způsobit sestřelení jejich dopravního letadla nad Ruskem?

NATO možná použilo srbské dopravní letadlo na letu do Moskvy k tomu, aby umožnilo stíhačce nepozorovaně vletět na ruské území. Incident nyní vyšetřuje srbská strana. Mezitím v Srbsku přistálo nejméně šest čínských vojenských letadel.

Ze Srbska přicházejí zprávy, že stíhačka NATO se vplížila do ruského vzdušného prostoru v radarovém stínu srbského dopravního letadla.

Srbský prezident Aleksandar Vučič k incidentu řekl následující:

„Ruská letová služba nás správně informovala, že je poblíž další letadlo, a zkontrolovali, zda jsme schopni navázat vizuální kontakt a nahlásit, co to bylo za letadlo.“ Zatím se zdá, že mělo jít o Phantom II, nazývaný také F-4.

Vučič dále prohlásil: „Říkám vám to (veřejnosti), abyste pochopili míru tlaku, kterému čelíme, protože Srbsko je jedinou zemí v Evropě, která stále létá do Moskvy a Petrohradu na stejné úrovni jako dříve.“

Snažil se někdo vyprovokovat Rusko k sestřelení dopravního letadla?

Srbsko požádalo NATO o vyjádření k obvinění, že jedna z jeho stíhaček sledovala let Air Serbia v ruském vzdušném prostoru, což mohlo ohrozit  bezpečnost cestujících, ale na tento dotaz nedostalo žádnou okamžitou odpověď.

Air Serbia pokračovala v letu do Ruska. Srbsko je jednou z mála evropských zemí, která v rámci sankcí souvisejících s ruskou invazí na Ukrajinu nepozastavila lety do Ruska ani neuzavřela svůj vzdušný prostor pro ruská letadla.

Srbsko hlasovalo pro rezoluci OSN odsuzující ruskou invazi na svého souseda, ale Rusko je jedním z jeho klíčových spojenců a odmítlo uvalit sankce.

O víkendu přistálo také na letišti Nikoly Tesly šest letadel z Číny. Od té doby se mainstreamoví západní novináři oddávají nejdivočejším konspiračním teoriím o účelu této cesty. Vyskytly se různé šílené konspirace od vysazení čínských výsadkářů a velkého transportu vojsk až po přípravu na velkou válku v Evropě s čínskou účastí na ruské straně.

Podle oficiálních informací Čína svému blízkému obchodnímu partnerovi Srbsku dodala takzvaný FK-3 SAM, tedy protiletadlový systém na bázi raket. Naposledy, 5. dubna, si zaměstnanci čínské ambasády v Srbsku připomněli tři Číňany zabité při bombardování čínské ambasády NATO před 23 lety. „Historie nesmí být zapomenuta,“ tvrdí čínské ministerstvo zahraničí.

„Čína je dlouhodobým a spolehlivým přítelem Srbska,“ řekl v pátek čínský státní komisař a ministr zahraničí Wang Yi v telefonickém rozhovoru se srbským ministrem zahraničí Nikolou Selakovičem a potvrdil „spojenectví“ obou států na straně Ruska.

Wang zdůraznil, že Čína podpoří Srbsko při ochraně národní suverenity, územní celistvosti a národní důstojnosti. Kromě toho bude jeho země také podporovat Srbsko v provádění nezávislé zahraniční politiky a rozhodování  v souladu se základními zájmy země a národa.

Srbský ministr zahraničí v rozhovoru s Wang Yi řekl, že jeho země je připravena prohloubit přátelství s Čínou a společně překonat výzvy.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 18 Průměrně: 4.9]

4 thoughts on “Chtělo NATO vyprovokovat sestřelení srbského dopravního letadla nad Ruskem?

 1. len sa obavam ze ako dlho tieto vychodne europske krajiny budu odolavat zapadu. hlavne vzdy s prichodom novej vlady clovek nikdy nevie komu sluzi, ci obcanom alebo americkemu imperiu. napriklad u na slovensku to mozeme vidiet ako idealny priklad.
  no a potom uz je na cokolvek neskoro pretoze obcania s takymi vladami nemozu nic robit. do ulic nepojde nikto kym ludia budu mat co jest a kym ide internet a elektrika. a prokuratura sa neodhodla k nicomu lebo politicke spicky su chranene na strane jurisdikcie, znovu tak ako to mozeme vidiet na slovensku. aj na polsku teraz vidime ako ta ich vrodena nenavist voci rusom uz kompletne zabila V4 kvoli orbanovi a jeho odmietnutiu aplikovat sankcie na rusko. europa je mrtva. je tu privela privandrovalcov ktoryc hsem natahal brusel. to uz sa napravit neda. kulturny kolaps uz davno zacal a teraz vidime aj ten ekonomicky.

 2. Vučič nie je žiaden konzervatívny vlastenec, ale špinavý liberálny zradca posadnutý myšlienkou vstupu do EÚ. A jeho lesbická premiérka takisto. Nikdy nezakázal pochody úchylov, maďarským zločincom odovzdal fakticky celú Vojvodinu, v prípade potreby je ochotný dokonca vzdať sa aj Kosova, bratríčkuje sa s fašistickým diktátorom a vodcom maďarskej iredenty Orbánom. Rozhodne by som nestál na jeho strane. Keby bol eurofašistami ako Lejnová a Borell dotlačení k vyhláseniu ,že Srbsko je pripravené vstúpiť do NATO a uznať nezávislosť kosovského pseudoštátu, nijako by ma to neprekvapilo.

 3. NATO ví jak na to.
  Jistě jen z vrozené dobroty srdce poskytne EU + Norsko DALŠÍCH 53 milionů € Moldávii.
  Čím si to hen tí Moldavané zasloužili ?
  🤔
  No, když teďka zlevnily ty energie, kdo by hleděl na ňákého toho melouna, že?
  😜

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout