Pro nás, káfiry, znamená výkřik „Allahu akbar“ povel „utíkej pryč“ nebo „k zemi“… Každopádně v zemích, kde již mají velmi bohaté zkušenosti s islámským obohacováním, dokáže tento pokřik vyvolat takovou paniku, že v davu může dojít ke snaze dostat se překotně z místa potencionálního ohrožení, což pak vede i k nejednomu zranění. Něco podobného se nedávno přihodilo v jistém francouzském obchodním domě.
Připomínám, že ve Francii už došlo k mnoha útokům se stovkami mrtvých a lidé mají stále v paměti jak útoky z Paříže, tak například hned dva brutální útoky z Nice. Pak není divu, že výkřik „Allahu akbar“ dokáže způsobit vlnu zděšení a neskutečný chaos…
U trestního soudu v Saint-Etienne byl požadován podmíněný trest jednoho roku proti dvěma lidem. Byli obviněni z násilí na shromáždění s úmyslem škodit. Loni v červnu křičeli Alláhu akbar v prodejních prostorách obchodního domu Casino Monthieu (foto výše).
Na svědecké lavici u trestního soudu v Saint-Étienne se 52letý Brahim toto pondělí snažil přesvědčit soudce o své bezúhonnosti. Dne 7. června 2020 neočekával takovou reakci od ostatních zákazníků v Monthieu.
Alláhu Akbar je pro něj prý výzvou k modlitbě, nikoli „válečným pokřikem“, jak chce, aby předsedající soudkyně Catherine Vaillantová věřila. On a jeho 38letý přítel Mehdi se brání tímto: měli duchovní diskusi, byl to „výkřik srdce“.
Obžaloba však připomíná fakta: Téměř 200 lidí bylo převezeno do bezpečí. V panice muž, který je nyní společným žalobcem, spadl na svého rok a půl starého syna a zlomil mu rameno. Dítě je už v pořádku, ale pro otce je psychický šok ještě dnes hmatatelný.
Prokurátor hovoří o „provokatérech“, kteří si mohli být vědomi důsledků takového činu. Požaduje podmínečně jeden rok ve vězení. Soudci oznámí svůj verdikt 20. prosince.