V Německu byli odsouzeni muslimové za nábor do ISIS, další byl za totéž zatčen ve Španělsku

V Německu byli odsouzeni muslimové za nábor do ISIS, další byl za totéž zatčen ve Španělsku

Po celé Evropě je samozřejmě spousta buněk IS i jiných islámských bojůvek, kdykoli připravených zaútočit. Aby byly útoky co nejefektivnější, tak v jejich řadách působí i mnoho náborářů, jejichž úkolem je zajistit nové bojovníky.

28letý muž, který propagoval Islámský stát (IS) na internetu, byl hanzovním vrchním krajským soudem odsouzen k celkovému trestu odnětí svobody na tři a půl roku. Podle mluvčího v pátek soud v Hamburku považoval za prokázané, že v létě 2020 Němec zveřejnil fotografie, texty a videa na Instagramu ve třech případech vyzývajících k džihádu  proti lidem jiných vyznání. Uživatelé médií měli být povzbuzováni, aby byli vycvičeni jako bojovníci IS v Sýrii nebo Iráku a aby se připojili k náboženské válce.

28letý muž byl již 25. března tohoto roku odsouzen okresním soudem v St. Georg k jednomu roku a čtyřem měsícům vězení za běžné napadení – to bylo zahrnuto do celkového trestu, který byl nyní uložen. Spolu se dvěma spoluobžalovanými se v říjnu 2020 modlil na příjezdové cestě do dvora bytového domu v Hamburku. Když obyvatel domu požádal tři muže, aby ho pustili do auta, ti ho zmlátili.

Obžaloba požadovala celkový trest odnětí svobody na tři roky a tři měsíce s přihlédnutím k odsouzení okresním soudem. Obhajoba se domáhá zproštění obžaloby. Pokud by přesto došlo k odsouzení, trest by neměl přesáhnout tři roky, požadovali.

V procesu, který začal na začátku srpna, obviněný mlčel. Muž měl „problematické“ dětství, řekl mluvčí soudu. Nenaučil se profesi. Již v roce 2016 byl odsouzen za napadení a odseděl si nějaký čas ve vězení. Poté se obviněný obrátil a radikalizoval.

A problémy s náborářem IS aktuálně řeší i ve Španělsku.

V prohlášení zveřejněném v pátek španělská národní policie oznámila zatčení osoby marocké národnosti v Cambrils (Tarragona) v severovýchodním Španělsku za jeho údajné členství v teroristické organizaci IS.

Z prvních skutečností sdělených španělskými orgány vyplývá, že žalovaná osoba byla zapojena do náboru a indoktrinace třetích osob pro IS, zejména prostřednictvím sociálních sítí.

Zatčený muž měl také pravidelný kontakt s teroristy sídlícími v konfliktních zónách na Blízkém východě, uvedla španělská policie. Propagoval také teroristickou organizaci Islámský stát šířením džihádistického obsahu, stejně jako poprav spáchaných IS, na webu.

Podezřelý marocký džihádista patří k jednomu z nejobtížněji lokalizovatelních teroristů, jak přiznali odborníci na boj proti terorismu. Žil totiž jako farmář rutinním životem, s velmi malými osobními vztahy s muslimskými komunitami. Ale když se zamkl v místnosti, ve které žil, věnoval svůj čas konzumaci džihádistického obsahu extrémní krutosti, ve kterém jsou vysílány popravy…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout