Nizozemsko – země, kde jsou kostely velmi rychle nahrazovány mešitami (video)

Z vlastních zkušeností mohu říct, že už před 30 lety, kdy jsem sama v zemi žila, tam bylo muslimů poměrně hodně, přičemž v té době se jednalo především o Maročany. Ti nebyli jen ve větších městech, ale také na venkově. Ovšem zatímco holandská venkovská rodina měla tehdy ještě 2-3 děti (dnes stěží jedno), v muslimských rodinách jich bylo obvykle mnohem víc. Můj marocký kolega měl například 7 dětí (v té době již většinu dospělých).

Nizozemsko poskytovalo vždy velmi štědré dávky na nepracující manželky i na děti, což se od těch dob nezměnilo. A i to je důvod, proč se mohla tato komunita nebývale namnožit a přizvat si další své příbuzné. Holanďané v tomto ohledu doplácí i na svoji bezbřehou toleranci, jenže právě tato tolerance k čemukoli cizímu bude tím, co jejich národ v budoucnu zničí. A samozřejmě nejen jejich.

Před padesáti lety bylo v Nizozemsku 2,7 milionu „aktivních“ katolíků. V roce 2016 jich bylo 173 000. Do roku 2030 jich bude něco přes 63 000.

Holandsko má stále šest tisíc kostelů, ale až 80 procent z nich ztratí v nadcházejících letech svou náboženskou funkci. Je nedostatek peněz a věrných a demolice je na obzoru.

Prodána byla také katedrála sv. Kateřiny v Utrechtu, kterou koupilo přilehlé muzeum náboženského umění. Od roku 1853 byli v této katedrále vysvěceni všichni kněží Holandska.
Mezi lety 1970 a 1985 se počet nizozemských katolíků snížil o 70 procent. V Eindhovenu byl kostel přeměněn na místo setkávání dětí. Další kostely byly přeměněny na posilovny, bazény a obchody s nábytkem. Dominikánský klášter Nijmegen byl opuštěn a nyní je hospicem. Z nejednoho kostela je dnes mešita.

Sám kardinál Wim Eijk vysvětlil novinám De Gelderlander, že křesťanství v Holandsku se blíží ke svému konci. Řekl, že do deseti let bude v rámci arcidiecéze Utrecht, která je největší a teoreticky nejaktivnější arcidiecézí  v celém Holandsku, pouze 15 ze současných 280 kostelů nadále konat mši.

„Mrtvé kostely“, jak se jim říká, si lze také prohlížet a nakupovat na internetu, na portálech, jako je www.redres.nl. Kostel svatého Jakuba, jeden z největších a nejstarších ve městě Utrecht, kde se farnosti již snížily z 316 na 49, byl přeměněn na luxusní rezidenci architektonickou firmou Zecc, skupinou specializující se na přeměnu kostelů na pěkné budovy ve stylu Bauhausu. Jen v Overijsselu bude od nynějška do roku 2025 uzavřeno nejméně 20 kostelů.

Skupina místních obyvatel se staví proti plánované demolici katolického kostela Theresia v Haagu. Podle realitního poradce Colliers International ztratí do roku 2030 svou funkci dalších 1 700 kostelů.

V nizozemské provincii Frísko bylo 250 ze 720 existujících kostelů přeměněno nebo uzavřeno. Amsterdamská mešita Fatih Camii byla kdysi kostelem svatého Ignáce. Synagoga v Haagu byla dokonce přeměněna na mešitu Al Aqsa.
Pieter Donner, křesťansko-demokratický právník a nizozemský ministr, to řekl s příliš velkou  upřímností: „Islámské skupiny mají právo dostat se k moci demokratickou cestou. Pokud by dvě třetiny Holanďanů chtěly zavést právo šaría, měla by být tato možnost povolena. Většina se počítá, to je demokracie.“

Existuje smysluplnější obraz, který by naznačoval současný konec evropské civilizace?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Nizozemsko – země, kde jsou kostely velmi rychle nahrazovány mešitami (video)

  1. Pochopiteľne,že likvidácia kostolov a odchod kresťanov od cirkvi sa v Holandsku netýka len rímskych katolíkov, ale aj kalvínov.

  2. Stretnúť kdekoľvek v Holandsku bieleho človeka je čím ďalej tým väčšia vzácnosť. Neomarxisti tam už od konca II: svetovej vojny zbesilo a úspešne propagujú neobmedzené miešanie všetkých možných aj nemožných rás – nezabúdajme,že Indonézia, bývalé Holandské Antily a rasovo veľmi pestrý Surinam od nepamäti „dodávajú“ obyvateľov do už aj tak extrémne preľudnenej krajiny. Ruka v ruke ide s tým postupný zánik domáceho jazyka a jeho nahradzovanie americkou anglčtinou od útleho veku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout