Anglikánská církev je obviňována z toho, že chránila muslimského atentátníka z Liverpoolu

Anglikánská církev je obviňována z toho, že chránila muslimského atentátníka z Liverpoolu

Postupně se dostávají na povrch další a další informace o útočníkovi z Liverpoolu, který nebyl v „hledáčku“ jen proto, že na oko konvertoval ke křesťanství. Přitom, jak se již prokázalo, sestrojil bombu, kterou používají džihádisté z ISIS, je tedy velmi pravděpodobné, že právě tam se tomuto „umění“ naučil.

A znovu opakuji to, co už mnohokrát předtím. Nikdo nemá tolik finančních prostředků jako islámské bojůvky, ať už ty, které působí v oblasti Středního a Blízkého východu nebo ty africké. Pro ně není problém zaplatit jejich bojovníkům nejen cestu, ale třeba i pobyt v Evropě. Je proto více než pravděpodobné, že velká část těch, kdo přicházejí, jsou právě zkušení bojovníci.

Anglikánská církev se dostala pod palbu kritiky, a to i ze strany ministerstva vnitra, po zprávách, že žadatelé o azyl konvertovali ke křesťanství v rámci pětitýdenního konverzního programu, aby se vyhnuli deportaci.

Ministerstvo vnitra se nyní domnívá, že falešná konverze je běžnou praxí mezi těmi, kteří se snaží obcházet a využívat azylová pravidla.

Být součástí křesťanské komunity umožňuje žadateli o azyl požádat o azyl z důvodu pronásledování, pokud by se vrátil do své země původu. Konverze může být rovněž použita jako důkaz, který naznačuje, že žadatel o azyl se úspěšně integroval do západní společnosti.

Sam Ashworth-Hayes, ředitel studií v Londýnské společnosti Henryho Jacksona, dodal: „Víme, že lidé jsou ochotni lhát, aby získali azyl, až do té míry, že předstírají náboženské konverze. Zatímco ministerstvo vnitra musí vystopovat falešné konvertity žádající o azyl, anglikánská církev projevila zoufalou naivitu, když přijala tolik konvertitů s přistěhovaleckým původem a tak jim snadno nabídla podporu v jejich žádostech o azyl.“

Ovšem mimo potvrzení toho, že džihádista konvertoval jen kvůli tomu, aby mohl zůstat v zemi, se ukazuje, že byl nejspíš „učedníkem“ Islámského státu, neboť bomba, kterou použil, a která měla způsobit masakr, se běžně používá na území ovládaném ISIS.

Pachatel sebevražedného atentátu v Liverpoolu sestavil kuličkovou bombu, běžně nazývanou „Matka Satana“, kterou používají extremisté Islámského státu, aby způsobili maximální masakr.

32letý Enzo Almeni, muslim, který před čtyřmi lety na oko konvertoval ke křesťanství, byl zabit poté, co mu vybuchlo podomácku vyrobené zařízení, když se taxi, v němž jel, zastavilo u liverpoolské ženské nemocnice těsně před 11. hodinou v neděli.

Jeho bomba byla vyrobena pomocí podomácku vyrobených výbušnin TATP. TATP je známá jako „Matka Satana“, protože je náchylná k náhodnému výbuchu. Tato bomba byla používána islámskými teroristy během sebevražedných atentátů v Paříži v roce 2015, bombového útoku v Manchester Areně v roce 2017 a útoku na stanici metra Parsons Green.

Původ žadatele o azyl zpochybnily britské imigrační úřady. Přijel do Británie s tvrzením, že je syrského a iráckého původu, i když si ministerstvo vnitra myslelo, že pochází z Jordánska.

Po zatčení za držení „velkého nože“ mu byla v roce 2014 zamítnuta jeho žádost o azyl, s čímž se nehodlal smířit,  byl internován podle zákona o duševním zdraví a několik měsíců hospitalizován.

Od té doby je údajně ve sporu s ministerstvem vnitra kvůli své žádosti o status britského pobytu a donedávna žil v domě pro žadatele o azyl, který je provozovaný soukromým gigantem Serco v Sutcliffe Street v Liverpoolu. Později si pronajal byt tři kilometry odtud, na Rutland Avenue. Pronajatý byt pak proměnil v továrnu na bomby.

Jeho řidič David Perry, 45 let, přežil „zázrakem“ poté, co Almeniho jednokilová bomba nevybuchla správně. Hrdinný taxikář údajně viděl jak  bomba „vibruje“ a „bliká“ jen vteřiny před příjezdem do cíle.

Policie a MI5 se snaží zjistit, zda nebyla hlavním cílem liverpoolská porodnice, která byla přeplněná matkami a novorozenci. V roce 2020 ISIS zaútočil na porodnici nemocnice Dasht-e-Barchi v Kábulu a zabil 24 lidí, včetně 16 matek a dvou dětí.

Bývalý zpravodajský zdroj řekl Mirroru: „Atentátník měl v úmyslu vstoupit do nemocnice a odpálit své zařízení, ale z nějakého důvodu bomba spustila o něco dřív. Kdyby se mu podařilo odpálit bombu uvnitř, bylo by to nesmírně krvavé a hrozné. Domníváme se, že se jednalo o částečnou explozi, zřejmě ze zařízení umístěného na úrovni hrudníku, které mělo způsobit mnoho obětí.“

Policie také zkoumá, zda terorista nemohl mít v úmyslu vyhodit se do povětří v neděli v liverpoolské katedrále, kde se 1200 vojáků účastnilo vzpomínkové akce.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout