Afričan získal Nobelovu cenu za psaní knih o uprchlících a rasismu

Afričan získal Nobelovu cenu za psaní knih o uprchlících a rasismu

Existuje snad zprofanovanější cena než je právě ta Nobelova? Zejména Nobelova cena míru  je velmi silně zpolitizovaná, dostal ji už například válečník Obama či Jásir Arafat.

Podobně zpolitizovaná je dozajista i cena za literaturu, která je v dnešní době velmi silně ideologicky ovlivněna. To je znát i na novém držiteli této ceny, který je kandidátem, jenž perfektně vystihuje dnešní dobu…

Nobelova cena za literaturu za rok 2021 je udělena spisovateli a Afričanovi Abdulrazaku Gurnahovi. Oznámila to dnes Švédská akademie.

„Abdulrazak Gurnah získává ocenění za to, že vykreslil nekompromisně a s velkým soucitem účinky kolonialismu a osud uprchlíků v propasti mezi kulturami a kontinenty“, píše akademie.

Gurnah se narodil v Zanzibaru a žije a pracuje v Anglii…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Afričan získal Nobelovu cenu za psaní knih o uprchlících a rasismu

  1. Pán není žádný junior a napsal už několik knížek. Ani jedna nebyla pŕeložená do češtiny. Vzhledem k tomu, že anglisté se v české kotlince perou o práci, tak to asi o něčem vypovídá.
    Cenu dostal za politiku, rozhodně ne za literaturu. Autor světových bestsellerů, Milan Kundera, může být hrdý, že mu tu Nobelovku nikdy nepřiklepnou. .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout