Reportáž o tom, jak Afričané zneužívají hloupé turistky z Evropy

Reportáž o tom, jak Afričané zneužívají hloupé turistky z Evropy

Na úvod chci upozornit, že reportáž je delší, nicméně skvěle ukazuje, že vztah Evropan – Afričan je stejný, ať už se nacházíte v Evropě nebo Africe. Afričan využívá hlouposti Evropanů, které může ždímat tak dlouho, dokud je to možné. Zatímco v Evropě jde zpravidla o štědré dávky, v Africe jsou objektem „dojení“ ženy středního věku, většinou z Německa, Rakouska a Švýcarska. Jde o ženy, které vztah s o 1-2 generace mladším Afričanem berou velmi vážně, zatímco mladým černochům slouží postarší ženy coby „bílé dojnice.“

Němečtí novináři – dva muži a žena – vyrazili do Keni, aby si inkognito, coby turisté vyzkoušeli, jak takový sexuální byznys funguje a kolik mladí černoši od postarších Evropanek „vyždímají“…

Keňa, Mombasa, Mezinárodní letiště Moi. Po 10 000 km letu z Frankfurtu jsme nejen unavení, ale také extrémně napjatí. Jsme tři – naše „návnada“ Betty, můj kameraman Bernd a já. Protože náš „tajný výzkum“ není bez nebezpečí. Jako obvykle se převlékáme za turisty, abychom nepřitahovali pozornost, jakmile vstoupíme do země.

Když vyjdeme z jednoduché letištní budovy, jsme uvítáni tropickým teplem a  jedinečným světlem, které se zdá, že existuje pouze v Africe. Dává okolí výjimečně jasné a ostré obrysy.  Vlhkost je téměř devadesát procent, potíme se ze všech pórů.

Tento první dojem je klíčový, jsme ve zcela jiném světě, daleko od kontinentální Evropy. Ve světě, kde je možné všechno. Ve kterém si lidé mohou užívat nejen bílé pláže a tropické slunce, ale také vášeň a možná i „skutečnou“ lásku. Pro mnoho žen znamená přílet na letiště odchod zdravého rozumu a značné ztenčení konta.

Termín „Bezness“ se skládá z německého slova Beziehung (vztah) a anglického byznysu. Výraz se týká obchodu s předstíranou láskou, okrádání evropských rekreantek v exotických zemích. Nemá to však nic společného s konvenční sexuální turistikou. Každý rok se do podvodníků zamiluje asi 5000 žen. Počet neohlášených případů je mnohem vyšší.

Milionový obchod. Očekává se, že jen Bezness způsobí německému sociálnímu systému každoročně škodu ve výši přibližně 1,5 miliardy eur odlivem peněz do zahraničí, poškozením zdraví a sociální pomocí/Hartz IV pro zadlužené oběti nebo pachatele, kteří se oženili v Německu nebo vedou spor o opatrovnictví. Někdy se přidávají náklady na deportaci.

Úřady jsou obvykle zcela bezmocné tváří v tvář tomuto „mezikulturnímu podvodu“ prostřednictvím „emocionálního zločinu“. V různých případech má Bezness mafiánské struktury, protože pachatelé někdy pracují organizovaně a systematicky. „Mezikulturní podvod“ se nyní praktikuje téměř ve všech dovolenkových destinacích, kde převládá chudoba a korupce. Nejznámější z nich jsou Keňa, Turecko, Egypt, Tunisko a Maroko.

Z přístavního města Mombasa jedeme jednu a půl hodiny na jih k turistickému magnetu Diani Beach, poblíž vesnice Ukunda v okrese Kwale. Na 25 km dlouhé bílé písečné pláži v Indickém oceánu se nachází hotely, restaurace, bary a noční kluby. Skutečné Eldorádo pro turisty a pro „emocionální gangstery“.

Pláž před naším hotelem obsadili tzv. „beach boys“. Většinou žijí v blízkosti zařízení, jsou organizováni v ganzích, prodávají safari výlety, dřevořezby nebo tkaniny. To je důvod, proč obléhají a obtěžují turisty. Mezi nimi jsou i Beznessers, kteří mají na mysli jen jednu věc: „bílé“ ženy ze Západu, kterým se zde říká „Mzungu“.

Jeden z těch „emocionálních gangsterů“ je 25letý Ago. Je vysoký, štíhlý, příjemný a mluví perfektně německy. Jeho úkolem je se spojit s nic netušícími a důvěřivými oběťmi, aby je později oškubal.

Na Bettyině první procházce po pláži se k ní Ago okamžitě přidá jako druhý stín, zatímco Bernd a já tajně všechno natáčíme. Během krátkého rozhovoru se okamžitě dá do práce a mumlá kouzelná slova „Nakupenda sana – Miluji tě!!“ Aniž by byl dotázán, dal padesátileté Betty své  číslo na mobil a také požadoval její. Večer se setkají v plážovém baru.

Během romantického setkání pod palmami u moře  nejprve vyzpovídá Ago Betty: „Jsi z Německa? Co děláš? Kolik vyděláváš? Jakým autem jezdíš? Máš rodinu? Jsi svobodná?“

Samozřejmě, naše kolegyně se drží dříve dohodnutého „scénáře“, odpovídá to, co chce slyšet emocionální gangster, který pak nadšeně vykřikuje: »Ach, svobodná žena a svobodný muž, perfektní.« Evropské a zejména německé a rakouské ženy jsou „nejlepší“, protože jsou tak velkorysé a tolerantní.

On prý není ženatý, věří v „pravou lásku“ i ve vysněnou svatbu s Evropankou. Takže to příliš neprotahuje, dobře ví, že má čas jen dva týdny do konce Bettyiny dovolené, aby získal její srdce, její peníze a možná i letenku do Evropy. Proto sliby lásky přicházejí velmi rychle přes SMS prostřednictvím dříve vyměněného mobilního čísla. Další setkání se uskuteční na diskotéce Shakatak, největší  na pláži Diani. Přilehlý otevřený bar Tandorii byl zničen ručním granátovým útokem teroristické milice Al-Šabáb dva týdny po skončení našeho natáčení.

V Shakataku se místní obyvatelé a turisté setkávají, aby tančili, flirtovali a pili. Protože emocionální gangsteři vědí, že s horkými rytmy a fyzickým kontaktem zábrany rychle klesají. Betty také dává jasně najevo, co má v úmyslu udělat. Německo je „zaslíbená země“ a zoufale chce najít „Mzungua“, kterého si vezme s sebou a povede s ním skvělý život.

Můj kameraman a já se setkáváme s informátorem Beznesserů. Asante mluví v tomto ohledu špatnou angličtinou o „podnikání“ a nemá podezření, že tajně natáčíme. „Víte, obchod je všude, je mezinárodní.“

Od mladé prostitutky, která je zde také na „turistickém úlovku“, se dozvídáme, že většina keňských mužů kondomy neschvaluje a později matky svých dětí opouští. Mnoho mladých žen, které se ocitly v takové situaci, kdy musí každý den bojovat o přežití, je nuceno se prostituovat. Smutná realita uprostřed tropického snu.

Když jdeme o den později na diskotéku Shakatak bez Betty, vidíme Agoa, který předtím lhal naší kolegyni, že je příliš unavený na to, aby dnes šel ven. Vidíme, jak balí asi šedesátiletou Rakušanku obvyklým trikem. Zdá se, že je opravdu „flexibilní“.

Ale také se setkáváme se Samirem, 30letým muslimem. Jeho žena a dvě malé děti žijí ve vzdáleném Nairobi, zatímco on sám prodává safari výlety na pláži Diani. Ale peníze nestačí, a tak okrádá starší Evropanky. A ve „velkém měřítku“, jak zdůrazňuje. Později zjistíme, že se zabývá také prodejem drog. Jednou před nás položí na stůl revolver velkého kalibru. Takhle v téhle zemi uděláš dojem. Samirovy kriminální praktiky se neliší od Agoových. „Seznámím se s turistkou na diskotéce, na pláži, na safari nebo na ulici. Mám tři, které jsem nechal přijít jednu po druhé. Když se ho zeptám, zda jsou také štědré, odpoví před skrytou kamerou: „Ano, ano, platí všechno! Jednou jsem sem jel na dovolenou do soukromého domu s polskou ženou.«

Bezprostředně poté o této ženě mluví jako o „dojnici“. Samir dodává: „To není dobré slovo, ale říkám to ženám, které nemiluji a z kterých chci jen vysát peníze. Platí také, když jsou už doma. Řeknu jim, že jsem nemocný, nebo se mi nedařilo. Pak každá z nich převede kolem 200 eur měsíčně. Tady se tím můžu dobře uživit a dokonce jsem si postavil dům.“ Samir zná další muže, kteří také dělají tento „obchod“. „Jsou muži, kteří dostanou 1000 eur měsíčně. Opravdu, přísahám!“

Poté, co jsme si o něco později získali Samirovu důvěru, nám jako potvrzení ukázal fotografie svých obětí, převody peněz a dokonce i svůj nově postavený dům ve slumu Ukunda. Dům stál astronomický 1 milion keňských šilinků, což v době natáčení odpovídá asi 10 000 eurům. Druhý den ráno má naše kolegyně Betty schůzku se Zahirem, číšníkem, který ji oslovil v naší hotelové restauraci. Bere ji do své rodné vesnice za svou ženou a dcerou. Říká pětiletému dítěti, aby přivítalo novou „matku“, protože chce Betty jako druhou ženu a také „čokoládové dítě“.

Zahir samozřejmě požaduje peníze na cestu do Německa a na slavnou vyhlídku na budoucnost s ním a jeho rodinou. Na námitku, že už je ženatý, mává rukou. „To není problém.“A když se ho Betty zeptá, jestli žárlí, jasně odpoví: „Když žárlím, vezmu si zbraň a hotovo!“

V průběhu výzkumu se setkáváme s různými »Bezness oběťmi«. Jednou z nich je pětapadesátiletá ovdovělá Sonja, která v průběhu našich rozhovorů odhaluje jakýsi syndrom pomocníka a ochranný instinkt a dokonce shledává chování místních mužů romantickým. Trochu jako v knize Corinne Hofmannové »Bílá Masajka«.

Sonja je také pronásledována svými „vysněnými muži“ SMS a pokaždé na to znovu naletí. Už přišla o spoustu peněz, ale ne o naději, že najde velkou lásku v Africe. Taky se setkáme s Ingrid. Po dovolené v Keni se dvaapadesátiletá Švýcarka provdala za o 25 let mladšího plážového chlapce Kovua, který se s ní přestěhoval do Curychu. Ale pak zjistila, že převedl peníze ženě, která jí není známa. Jak se ukázalo, je „první manželkou“ jejího nového manžela, se kterým má dokonce dvě děti. Zahir se snažil různě vymlouvat. Ale později Ingrid objevila e-maily od jiné Švýcarky, se kterou je Kovu také v kontaktu. Nakonec požádala o rozvod.

Ingrid: „Musela jsem mu zaplatit 27 200 franků z mého penzijního fondu, i když jsem dala jeho rodině 10 000 franků a on si je použil na stavbu vlastního domu v Keni.“ Hořce shrnuje: „Radila bych všem bílým ženám, které cestují do Afriky, aby si uvědomily, že se o ně Keňan zajímá, protože mu přinesou peníze, protože je může oškubat, jsou jen bílé dojnice.  Dnes se cítím zneužitá, znečištěná, zrazená a vyloučená. On je kurevník a já se cítím špinavá! To nikomu nepřeji!“

Na krásné pláži Diani se všechno rozjíždí. Balení, romantické vrážení klínů do hlavy, okrádání, někdy dojde i k ženitbě a cestě do Evropy. Ať už je to kuchař, číšník, směnárník nebo plážový chlapec – všichni jsou chudí a chtějí jít do zaslíbeného ráje. Také se dozvídáme, že se někdy organizují  a střídají se, pokud jeden z nich vypadne ze hry.

Pocity turistek nehrají roli, pro Beznessery jsou jen prostředkem k výdělku. To je to, co náš výzkum na místě v prázdninovém ráji v Keni jasně ukázal…

Tolik z článku německých reportérů, který měl zřejmě za cíl probudit ty tisíce naivních – či spíše neskutečně hloupých – žen, které se nechávají doslova „oblbnout“ a posléze podojit mnohdy i o veškerý majetek, případně také o zdraví, protože Afrika je doslova promořena nemocemi, včetně AIDS. Nakonec, mohou si za to jen a jen samy. Jak známo, za hloupost se platí…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 5]

One thought on “Reportáž o tom, jak Afričané zneužívají hloupé turistky z Evropy

  1. Je to stejné jako se sluníčkáři, kteří z nudy a přežranosti vymýšlejí různé úchylnosti a touží po adrenalinu. Podobně ženy dávající přednost kariéře pak nevědí co s penězi a jak zažít dobrodružství, i když což o to flirt může být jen vzpomínkou, ale vozit predátory do Evropy je riziko i pro ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout