Kanaďanka líčí svůj únos džihádisty v Burkině Faso

Kanaďanka líčí svůj únos džihádisty v Burkině Faso

Žena měla vlastně štěstí, že coby možný prostředek pro výměnu za jejich zajaté bojovníky, byla pro džihádisty příliš cenná, než aby jí ublížili, jako mnoha dalším uneseným ženám – znásilněným, zbitým, mučeným i zavražděným. Na druhou stranu je možné, že by Kanaďanka nakonec skutečně nepřežila, pokud by včas neuprchla.

Její naivita je pak patrná právě na jejím prohlášení, kdy tvrdí, že džihádisté ani neví, co dělají. Oni to však ví velmi dobře. V Africe se chystají zřídit chalífát. A zatím se jim to daří docela úspěšně…

Téměř rok a půl poté, co byla unesena islámskými extremisty v Burkině Faso, riskovala Edith Blaisová svůj život, aby unikla, protože se obávala, že nikdy nebude volná.

„Myslíte si, že tam buď zůstanete celý život a zemřete tam nebo něco zkusíte,“ řekla Blaisová.

Sedmatřicetiletá Kanaďanka a její italský společník Luca Tacchetto byli zajati džihádisty v prosinci 2018 ve východní Burkině Faso při cestě po regionu a pokusu o přechod do sousedního Beninu. Dvojice byla držena v poušti v severním Mali 15 měsíců, než jednu noc utekla pěšky. Aby si Blaisová koupila čas, nacpala si postel do tvaru těla, aby to vypadalo, že šla spát. Pomohl jim také silný vítr, který vymazal jejich stopy v písku, což džihádistům znesnadnilo jejich sledování. Po osmihodinové procházce se oba dostali na hlavní silnici a zastavili náklaďák, který je odvezl na základnu OSN.

„Bylo těžké uvěřit, že jsme svobodní. Je to jako když jste stále v noční můře a nemůžete se probudit a víte, že to končí,“ řekla Blaisová. „Je tu tolik emocí, a pak jsem se bála všech, kteří zůstali, báli jsme se Italů, báli jsme se, že budou potrestáni, protože jsme utekli.“

Džihádistické skupiny napojené na al-Káidu a Islámský stát v Sahelu, rozlehlé oblasti jižně od Sahary, už šest let používají rukojmí k výkupnému jako způsob financování operací a rozšíření své přítomnosti. Od roku 2015 bylo v Sahelu uneseno 25 cizinců a 10 z něj zůstává v zajetí. Blaisová a Tacchetto jsou jediní dva západní rukojmí, o nichž je známo, že utekli. Tři zajatí cizinci byli zabiti, tři osvobozeni francouzskými a americkými silami a sedm bylo propuštěno, uvedla organizace.

Mezi zadrženými je i francouzský novinář Olivier Dubois, který byl v dubnu unesen ze severního Mali. Mezi propuštěnými je 75letá francouzská humanitární pracovnice Sophie Petroninová, dva Italové a prominentní malijská politička, kteří byli v říjnu propuštěni při výměně vězňů za téměř 200 islámských militantů.

V Burkině Faso, kde v posledních letech prudce vzrostlo džihádistické násilí, které zabilo tisíce lidí a vysídlili více než 1,4 milionu lidí, bylo uneseno 10 cizinců.

Její únosci ji nemlátili ani nemučili, ale měsíce v zajetí byly vyčerpávající, žili v samotě ve spalující poušti a snažili se nemyslet na svůj další osud. Našla oddech v józe a psaní poezie, kterou skrývala před džihádisty….

Blaisová řekla, že neodpouští mužům, kteří ji unesli, ale chápe, že jen následovali rozkazy, v přesvědčeni, že dělají správnou věc, protože si myslí, že dostanou zvláštní místo v nebi.

„Nic nemají, jsou velmi chudí a nechápou, že dělají něco špatného,“ řekla. „Nechci mít nenávist, ale nechci odpustit… Chci to jen nechat být.“ …..

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

One thought on “Kanaďanka líčí svůj únos džihádisty v Burkině Faso

  1. Mlslimové tak mají již cca 70 % Afriky, a šíří se tam velmi rychle. Možná budou mít trochu potíž s Angolou a JAR, ale i na dojde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout