Kdo trénoval nejlepší speciální operační jednotku Talibánu – Baldri 313?

Kdo trénoval nejlepší speciální operační jednotku Talibánu – Baldri 313?

Nejspíš i vy tušíte, že nebyla žádná náhoda nejen překotný odchod okupačních vojsk NATO ze země, ale ani to, že v Afghánistánu zůstaly jak veškeré zbraně a vojenská technika, tak také seznamy kolaborantů, které tam „zapomněla“ nejen Velká Británie, ale i USA. Mnohé indicie od samého začátku napovídají, že jedním ze zásadních úkolů oné mise bylo legální umožnění přesunu Afghánců do západních zemí, zejména do Evropy. To vše v rámci dávno plánované výměny obyvatel a islamizace Evropy. Nikdy zřejmě nešlo o to, Talibán zničit. Ostatně, po dobu okupace se řady Talibánců pouze rozšiřovaly.

Objevily se četné zprávy o hlídkování jednotek speciálních sil Talibanu v Kábulu. Tyto jednotky se velmi liší od tradičního nastavení militantních skupin. A je zřejmé, že Tálibán získal vybavení praporu – nejmodernější americký vojenský hardware a zbraně a stejnou vojenskou výzbroj používanou afghánskými silami – od odcházející americké armády. Ale kdo je vycvičil?

Prapor Badri 313 je v současné době elitní vojenskou jednotkou Islámského emirátu Afghánistánu. Skupina má své jméno z bitvy u Badru, která se odehrála 13. března 624, kdy lžiprorok Mohamed vedl vítěznou bitvu s 313 muži.

Tálibán má také další elitní jednotku známou jako Rudá jednotka.

Tyto jednotky jsou ideologicky úzce spjaty s Al-Káidou. Jednotky s názvem „Armáda Badru“ poprvé provedly sebevražedné útoky a nálety na pozice spojené s Afghánskou islámskou republikou a jejími spojenci v roce 2011. Prapor Badri 313 se již v listopadu 2018 zúčastnil útoku na areál G4S v Kábulu.

Poté, co byl Kábul letos obsazen Tálibánem, Tálibán oznámil, že prapor Badri 313 zabezpečuje prezidentský palác, letiště a další důležitá místa ve městě. Na Twitteru byli zesměšňováni za to, že předváděli svůj výcvik CIA – jejich ukazováčky obvykle nebyly na spouštích pušky.

Jednotka byla dříve uvedena v propagačních materiálech distribuovaných Talibanem, které ukazovaly, že jsou muži vybaveni nejmodernějším vojenským vybavením. V červenci a srpnu 2021 Tálibán zveřejnil propagandu na praporu Badri 313 v místních jazycích, stejně jako v angličtině a arabštině.

Videa zveřejněná skupinou  Badri 313 ukazují vojáky v americké vojenské výstroji, s brýlemi na noční vidění, v neprůstřelných bundách, v maskáčovém oblečení a s moderními americkými puškami, přičemž jeli v Humvee.

Tato jednotka Talibanu je vybavena tak dobře, že je obtížné rozlišovat mezi nimi a speciálními bojovými jednotkami jiné země. Nyní existují zprávy, že jednotka hlídkuje v ulicích Kábulu od doby, kdy Tálibán tento měsíc převzal kontrolu nad městem.

Badri 313 byl navržen jako každá jiná jednotka komanda speciálních sil, která je trénovaná „na neznámých místech pod kontrolou Talibanu“.

Tálibán se nyní může pochlubit velkou zásobou útočných a špionážních letadel, včetně 22 lehkých útočných letadel EMB-314 Super Tucano, která jsou vybavena laserem.

Mají také přístup k útočným vrtulníkům a přesně naváděné munici. Mají k dispozici i šest těžkých útočných vrtulníků MI-24, které Indie zřejmě darovala afghánskému letectvu v roce 2019. V jejich rukou je také 11 amerických lehkých vrtulníků MD-530F, určených pro rychlé útočné mise nízké úrovně a pro speciální operace.

K tomu je třeba přičíst i 35 amerických vrtulníků Black Hawk, 76 ruských užitkových vrtulníků MI-17, 5 letadel Cessna Combat Caravan a 12 letadel Pilatus PC-12, používaných pro shromažďování zpravodajských informací a rychlou přepravu.

Největším letadlem, k němuž má Nyní Tálibán přístup, je C-130 Hercules. Jedná se o letadlo, které používá moderní letectvo po celém světě. Jsou schopni speciálních operací i z nepřipravených drah. Je nesmírně flexibilní pro řadu vojenských dopravních operací včetně operací speciálních sil.

Zprávy říkají, že zvláštní komanda Talibanu sehrála klíčovou roli v afghánské ofenzívě a nyní jsou zodpovědná za bezpečnost Kábulu, kde je lze vidět nasazené na všech klíčových místech. 

To vedlo některé vědce ke spekulacím, že nedávné útoky na letiště v Kábulu, které provedla tato speciální jednotka komanda, mohly být podníceny CIA proti americkým jednotkám, protože byly pravděpodobně vyzbrojeny a vycvičeny CIA. Deník The New York Times minulý týden informoval, že CIA plánuje zůstat v Afghánistánu, aby pokročila v tradičním špionážním umění proti mocnostem jako je Čína a Rusko.

Minulý čtvrtek bylo na letišti zabito více než 100 lidí, včetně 13 amerických vojáků a 90 Afghánců. Komunikace v Afghánistánu je navíc pod kontrolou ministerstva komunikací a informačních technologií (MCIT). Ovládá bezdrátové společnosti, internet, rozhlasové stanice a televizní kanály. A Taliban nadále předává vizuální důkazy svých činů…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.8]

One thought on “Kdo trénoval nejlepší speciální operační jednotku Talibánu – Baldri 313?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout