Archeologické muzeum v Cambridgi musí vysvětlit, proč jsou všechny vystavené sochy bílé

Archeologické muzeum v Cambridgi musí vysvětlit, proč jsou všechny vystavené sochy bílé

Myslíte, že kdyby byla sádra třeba hnědá nebo černá a odlitky soch by tak měly tu „správnou“ barvu, že by se kdokoli vůči této barevné uniformitě vymezoval? Samozřejmě by se nad tím nikdo ani na okamžik nepozastavil. Jenže udělat bílé sádrové odlitky a ještě tím chtít dokonce třeba jen naznačit, že Evropa byla v minulosti bílá, se dnes považuje takřka za zločin. A v kontextu uvedeného asi nikoho z vás neudiví, že i sama britská univerzita si sype popel na hlavu…

Cambridgeské muzeum klasické archeologie přidá značení, které vysvětlí „bělost“ jeho sbírky řeckých a římských soch.

Klasická fakulta, jejíž je muzeum součástí, se ujala tohoto velkého a vznešeného poslání v reakci na otevřený dopis podepsaný desítkami studentů, absolventů a akademiků, včetně rektora Klasické fakulty.

Dopis vyzývá k uznání existence systémového rasismu v klasické škole a tvrdí, že bílé sádrové odlitky klasických soch dávají zavádějící dojem o absenci rozmanitosti ve starověkém světě. Muzeum souhlasí, takže značení, které bělost soch vysvětlí a zdůvodní, je na místě…

V kontextu uvedeného mne zajímá, kdypak se dozvíme, že staří Řekové i Římané byli černoši. A třeba se také dozvíme, že černoch byl i Karel IV a Marie Terezie byla cikánka. Časem se tak stane, že běloši z evropské historie zcela vymizí. Je to snad dáno tím, že již nemají mít bílí v Evropě žádnou budoucnost?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Archeologické muzeum v Cambridgi musí vysvětlit, proč jsou všechny vystavené sochy bílé

  1. Asi sochaři neměli černý kámen, anebo prostě nebyli žádní rasisté jako současní neomarxisté a aktivisté, i někteří filosofové, vědci, profesoři a spousta dalších pomatenců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout