Německá pašerácká neziskovka byla nucena prodat loď Alan Kurdi

Německá pašerácká neziskovka byla nucena prodat loď Alan Kurdi

Zřejmě ani jinak poměrně značné příjmy nestačí na udržování lodě, která je v poslední době víc v přístavu než na moři. V tomto případě Italové vykonali svoji práci skutečně dobře.  Loď neziskovky tak dlouho zadržovali v přístavu a bránili jí pašovat džihádisty do Evropy, že už se pro ně stalo neúnosným za v přístavu blokovanou loď platit veškeré poplatky. Ovšem příliš se z prodeje nakonec nelze radovat, neboť loď bude i nadále sloužit stejným účelům…

Německá organizace  Sea-Eye prodala svou loď Alan Kurdi. Loď pašerácké neziskovky se sídlem v Řezně dvakrát zadržela italská pobřežní stráž.

“Sea-Eye uspěla v obou případech po zdlouhavých vyjednáváních, než loď osvobodila. Zadržení záchranných lodí nejenže brání práci Sea-Eye, ale také stojí obrovské částky za přístavní poplatky a právní zastoupení,” uvedla v pondělí Sea-Eye.

Alan Kurdi bude prodán za 400 000 eur italské humanitární organizaci ResQ. Ta bude používat loď pod názvem ResQ People. “Pro Sea Eye to bylo těžké, ale stejně racionální rozhodnutí. Sea-Eye naléhavě potřebuje výtěžek z prodeje na provoz Sea-Eye 4.”

Předseda Sea-Eye Gorden Isler řekl: “Jsme vděční, že tato speciální loď zůstává v provozu. Pokud existují organizace, které mají dvě lodě a málo zdrojů, musíte se dohodnout s přáteli, kteří mají zdroje a hledají loď. Žijeme evropskou spoluprací, stejně jako ji požadujeme od států EU.”

Alan Kurdi byl první pašeráckou lodí pod německou vlajkou. Byl pojmenován po utopeném syrském chlapečkovi, jehož příběh byl před lety velmi medializovaným. Poprvé byla loď použita v prosinci 2018. Ve dvanácti “záchranných misích” posádka podle Sea-Eye převezla do Evropy 927 lidí. Sea-Eye  – stejně jako jiné organizace – odmítá severoafrické přístavy jako nebezpečné a vždy přiváží “trosečníky” do Evropy.

Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce mezitím oznámila, že podpoří organizaci SOS Méditerranée při provozu lodi Ocean Viking. Organizace zahájily výzvu k zasílání darů na financování lodi a od srpna jsou na palubě i jejich zaměstnanci. “Je nepřijatelné, aby lidé stále umírali v moři, na prahu Evropy,” řekl v pondělí podle evangelické tiskové služby prezident Francesco Rocca.

Nakonec  je tak loď opět v rukou pašerácké neziskovky, která dokonce sídlí v Itálii. Pak nejde o příliš dobrou zprávu, neboť je zřejmé, že tato loď již bude v provozu mnohem častěji, než v případě, kdy ji vlastnilo Německo a tak se musí na každou sezónu (a po ní) přemístit do domovského přístavu, kde většinou tráví zimu. Oproti tomu italské pašerácké neziskovky bývají v provozu na cestě mezi Libyí a Itálií celoročně…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

One thought on “Německá pašerácká neziskovka byla nucena prodat loď Alan Kurdi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.