Salvini plánuje založit společnou stranu s Berlusconim pod názvem „Lega Italia“

Salvini plánuje založit společnou stranu s Berlusconim pod názvem „Lega Italia“

Už nějakou dobu se na italských alternativních médiích spekuluje o jisté změně politiky právě těch stran, které jsou napravo. Mnohému nasvědčovaly i nedávné kroky podivně sestavené vlády Draghiho, kde jako jediná opozice zůstala Giorgia Meloni. Čeká se tedy doslova výbuch v italské politice? V politice země, která je pro celou Evropu velmi důležitá, neboť Itálie je vstupní branou džihádistů z Afriky?

Berlusconiho Forza Italia upadá, za dva roky, kdy mají být parlamentní volby, by mohla z parlamentu vypadnout. Jde tedy o to udržet Berlusconiho u vesla? Jakpak máme tyto podivné kroky chápat??

V posledních dnech se stále více spekuluje o fúzi Salviniho Legy a Berlusconiho Forza Italia. Zpočátku by mělo dojít k vytvoření jednotlivých frakcí v parlamentu, ale na obzoru se rýsuje možnost založení skutečné strany Lega Italia se Salvinim jako tajemníkem a Berlusconim jako prezidentem. Ještě před několika týdny se to mohlo zdát jako politická fantazie, ale projekt „Lega Italia“ byl nedávno diskutován v dokumentu „Nazione Futura“ a nyní je jedním z hlavních témat ve všech italských novinách.

Myšlenku jednotlivých frakcí poprvé zahájil Matteo Salvini; zdá se, že projekt je v rukou Giorgettiho a Berlusconi je zřejmě ochoten návrh přijmout, i když ve Forza Italia není nedostatek opačných hlasů. Salvini by se tak mohl elegantně distancovat od Giorgie Meloniové, dveře Evropské lidové strany by pro něj byly dokořán otevřené (to je stejná frakce, v níž je od nás KDU a TOP0,09) a on by se prohlásil za vůdce středopravice. Berlusconi by se dostal ze slepé uličky Forza Italia, která ztrácí členy a voliče, mohl by tak Salvinimu jako „věno“ přinést volební konsenzus v jižní Itálii, o kterou Lega bojuje.

Tímto způsobem má z liberální pravice vyvstat velká a moderní konzervativní strana, vlastenecká, ale ne nacionalistická. Strana, která by byla propagátorem „silného, ale ne obtížného“ státu, evropského, ale ne dogmaticky proevropského. Může také obsahovat drobné zkratky, jako je nová strana Toti a Brugnaro nebo formace Maurizio Lupi. „Lega Italia“ by jistě měla uvnitř různé proudy.

Velká konzervativní strana je něco, co v Itálii nikdy předtím neexistovalo, takže nikdo neví, jak takovou stranu Italové přijmou. Salvini prezentuje novou stranu jako stranu tradice, sociálně tržního hospodářství, náboženských hodnot, jistot a sociální stability.

Samozřejmě, stejně jako u každého složitého projektu, vše závisí na tom, kdo a jak bude tento návrh realizovat a jaká bude cílová voličská skupina. Může jít o novou generaci 20-30letých, kteří se narodili a vyrostli politicky v novém politickém subjektu a jsou předurčeni reprezentovat vládnoucí třídu zítřka a působit jako hráz proti politické korektnosti a levicové ideologii?

K uvedenému jen dodávám, že Itálie zpravidla volila spíš levicově. To je ostatně důvod, proč hodně voličů přešlo od Salviniho k Meloni. Už teď mají zhruba stejné preference.  Příliš nevěřím tomu, že by byla po podobné straně v Itálii, která je zamořena africkou invazí, poptávka. Strana se totiž nijak výrazně nevymezuje vůči invazi, jaká nyní Itálii sužuje, ale není ani pro ITALEXIT. Těžko říct, jak se k tomuto tématu Salvini s Berlusconim postaví, nicméně je předpoklad, že v roce 2023 bude řešení nekončící  invaze spolu s nadcházející krizí v Itálii tématem č.1…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

2 thoughts on “Salvini plánuje založit společnou stranu s Berlusconim pod názvem „Lega Italia“

  1. Salvini naozaj nie je a nikdy nebol vlastenec ani záchranca Talianska /viackrát som spomínal jeho fanatický obdiv Izraela, podporu masovej legálnej migrácie, snahy rozdeľovať neexistujúcich ilegálov po Európe a hlavne odmietanie vystúpenia z EÚ/ a mafián Berlusconi už vôbec nie.

  2. Doufejme, že invaze bude hlavní, či alespoň jedno z hlavních témat Italských voleb, a že i nová Lega Italia zaujme proti invazní postoj a politiku. Současná Itálie je ohrožením i pro nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.