Mimo téma: V tornádu

Mimo téma: V tornádu

Nejprve se omlouvám, že tento můj článek bude poněkud mimo téma webu. Ale jde o výjimečnou událost, kterou jsem měla možnost zažít na vlastní kůži, i když naštěstí ne až tak, jako mnozí jiní. Nedá mi tak se o tento velmi nepříjemný zážitek podělit…

Jak jste si možná všimli, tak běžně jsou zde už brzy ráno nové články. Jenže tentokrát jsme byli od čtvrtečního večera až dosud bez proudu. Žiji totiž v oblasti, která byla postižena tornádem, ovšem naštěstí patříme k těm obcím, které utrpěly jen menší škody, protože nás zasáhl jeho okraj.

O hrozném neštěstí, které se odehrálo všude kolem, si můžete přečíst na mnoha médiích, já to zde mám již v přímém přenosu, stačí vyjít na ulici nebo na zahradu. Nicméně nikde není popis toho, jak vše začalo. Tedy alespoň u nás, na okrajích onoho jevu, u nějž si nejsem tak úplně jista, zda šlo o tornádo nebo jiný meteorologický jev (např. tromba).

Už kolem 19. hodiny přišla bouře, ovšem šlo o takovou běžnou bouřku, při níž byl silný vítr a nepříliš moc deště, což bylo spíš neobvyklé. Velmi silná bouře zde byla už v pondělí (neschopní meteorologové ji ovšem nepředpovídali pro jih Moravy, ale pro Čechy). Ta včerejší se zdála být mírnější.

Bouřka skončila a náhle byl absolutní klid. Zajímavé bylo, že i přes onen klid byla všechna naše zvířata velmi nervózní. S odstupem času si uvědomuji, že – na rozdíl od nás – tušila, že ještě něco přijde.

Ovšem my jsme si mysleli, že je po bouřce. Asi dvacet minut byl klid, bezvětří. Náhle se zvedl velmi silný vítr, skutečně extrémní a byl doprovázen velmi silným krupobitím, kroupy byly asi velikosti pigpongového míčku, některé i větší.

Posléze dost zesiloval, až do extrému, jaký lze jen stěží popsat. Rozhodně různé ty orkány, které se v minulosti republikou prohnaly, tak silné nebyly, zde vše umocňovaly právě kroupy. Až brzy ráno jsem se od známých a příbuzných dozvěděla, co se stalo jen kousek od nás. Nešel nám elektrický proud, takže jsem neměla možnost se nic dozvědět ze zpráv, většinou jsem tak sbírala informace telefonicky od lidí, kteří žijí mimo postiženou oblast, případně od známého, který bydlí v epicentru.

Každopádně doufám, že obětí i zraněných bude co nejméně, ovšem mnohému už včera večer naznačovalo houkání sanitek i hasičských aut, které naší obcí projížděly.  V kontextu toho naše mírně poničená střecha, zničená půlka úrody a zkažené jídlo po dlouhém výpadku proudu jsou to nejmenší, co se mohlo stát.

Nakonec všem vám přeji, aby se vám nic podobného nepřihodilo, přece jen je tím nejdůležitějším co máme náš život a naše zdraví.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Mimo téma: V tornádu

 1. Dobrý den. Jsem pravidelnou čtenářkou vašich článků ( velmi oceňuji jejich obsah, skladbu, výběr témat i překlad i skvělou češtinu) To na ůvod.
  Hodně nás zasáhlo co vás a vaše okolí postihlo za živelnoi katastrofu.. Rádi bychom nějak pomohli , alespoň finančně, ale nikde jsem nenašla učet na obecní uřad postižených obcí jen a pouze na velmi dobře dotované neziskovky
  Diecézní charita Brno přijímá dárcovské SMS. Ty je možné podle výše příspěvku ve tvaru „DMS DCHB 30“, „DMS DCHB 60“ nebo „DMS DCHB 90“ posílat na telefonní číslo 87777. Zřízený je také transparentní účet 4211325188/6800, dary posílejte s variabilním symbolem 2002.

  Transparentní účet zřídila i ADRA. Jeho číslo je 66888866/0300. Peníze zasílejte s variabilním symbolem 390.

  Sbírku vyhlásil také Český červený kříž. Peníze je možné zasílat na účet 333999/2700 s variabilním symbolem 2101.

  Pomoc organizuje i Diakonie Českobratrské církve evangelické. Peníze lze posílat na účet 2100691426/2010. Nebo mohou lidé napsat DMS DIAKONIEPOMOC 30/60/90 na číslo 87 777.

  Sbírku SOS Morava vyhlásil Člověk v Tísni. Lidé mohou přispět na účet 713271329/0300.

  Handicapovaným občanům z postižených obcí nabízí pomoc také Konto Bariéry. Žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese info@bariery.cz. Finanční příspěvky lze posílat na číslo účtu 17111444/5500 v.s. 5555
  Nejvíc mne naštvala s drzostí sobě vlastní Člověk v tísni. Hospodaří s dotacemi v řádu miliard a pro naše lidi vyhlásí sbírku. Těm nepošlu ani korunu.
  Stálo by za uvahu na toto téma napsat článek.
  S pozdravem pozorný čtenář – jen tak dál.

  1. Dobrý den, s těmi neziskovkami máte naprostou pravdu. Ale jde i o vinu všech dosavadních vlád, které politické neziskovky vykrmují. Pokud by šly tyto peníze třeba na nějaký účet pro účel živelných katastrof, tak by tam nyní byla docela slušná částka, která by jistě všem nejvíce postiženým hodně pomohla.
   Co se týká účtu pro pomoc, tak bych zřejmě důvěřovala jedině těm městským – pro obce z okresu Hodonín:
   https://www.hodonin.eu/informace-k-transparentnimu-uctu/d-1112879
   A pro zničené obce z okresu Břeclav (Hrušky, moravská n. Ves) je účet zde (hned na titulní straně v černé lince nahoře):
   https://breclav.eu/#utm_source=mapy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-355226

   Jinak co se týká tornáda, tak to jsme tu zažili během 5 let podruhé, my jsme z toho vyšli vždy jen s drobnými škodami, zatím jsme měli štěstí. Dům jen přes ulici od nás včera přišel o půl střechy. Obávám se, že se to tu kdykoli může opakovat a to štěstí už mít příště nemusíme…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout