V JAR se podařilo natočit ozbrojený útok na auto na převoz peněz (video)

V JAR se podařilo natočit ozbrojený útok na auto na převoz peněz (video)

Video z Jihoafrické republiky ukazuje, jak bývalý člen pracovní skupiny uniká ozbrojené loupeži na dálnici v jihoafrickém hlavním městě Pretorii. Navzdory skutečnosti, že vozidlo bylo zasaženo mnoha kulkami, osmačtyřicetiletý Leo Prinsloo neztratil chladnou hlavu, ale několikrát narazil do aut lupičů, než je – vyzbrojený poloautomatickou puškou – pronásledoval pěšky.

Jihoafrický bezpečnostní důstojník řídil vozidlo určené na tranzit hotovosti, když byl se svým kolegou napaden ozbrojenými lupiči, kteří zasáhli jejich auto asi třiceti kulkami ve snaze zabít je a ukrást jejich náklad. Ale muž, který auto řídil – bývalý člen jednotky Leo Prinsloo, 48 let – jednal s bezkonkurenčním klidem, když bylo auto zasaženo  útočníky. Poté vysedl z vozidla, vyzbrojen poloautomatickou puškou a pronásledoval je. Celá událost, která by mohla být součástí filmového scénáře, byla také zachycena na videu, které ukazuje hrdinství muže.

K incidentu došlo 22. dubna v 10:25 ráno na dálnici N4 v jihoafrickém hlavním městě Pretorii. Leo Prinsloo jel s kolegou Lloydem Mtombenim, v pancéřované a neprůstřelné Toyotě Land Cruiser. Vozidlo bylo použito jako neoznačená doprava, když bylo napadeno dvěma auty plnými ozbrojených lupičů, zatímco údajně převáželo  zásobu chytrých telefonů v hodnotě mnoha milionů.

Do vozidla narazilo několik kulek a zevnitř byl incident zachycen palubní kamerou, když se jedno z aut lupičů přiblížilo během pokračující palby, která byla naštěstí zastavena neprůstřelným sklem. Navzdory náhlé střelbě zůstával Prinsloo překvapivě klidný a přikazoval svému kolegovi, aby natáhl svou poloautomatickou pušku, zatímco jel dál a snažil se utéct před lupiči. Z druhé strany silnice přijelo druhé auto s lupiči, začalo na ně střílet a snažilo se je vytlačit ze silnice, ale díky Prinsloovi, který do nich narazil, neuspěli. Po několika minutách však Prinsloo zastavil auto, popadl zbraň a vyrazil pěšky, aby dopadl útočníky.

Volba jít ven, aby se setkal s lupiči, se může zdát pošetilá, ale Prinsloo je trénovaný sniper s dlouholetými zkušenostmi s bojem v městském prostředí. Až do roku 2004 byl členem proslulé jihoafrické policejní speciální pracovní skupiny (STF), která se stará o vše od situací s rukojmími až po teroristické skupiny. Poté založil výcvikovou akademii, která se specializuje na výuku pokročilé střelecké a bojové taktiky jak pro policii, tak pro armádu. Pracuje také na částečný úvazek jako bezpečnostní pracovník v soukromé bezpečnostní společnosti v násilné Jižní Africe, kde jsou vysoce cenění muži s jeho znalostmi a zkušenostmi.

Leo Prinsloo sám k incidentu neměl moc co říci: „Nemůžu toho moc říct, protože se jedná o probíhající vyšetřování, ale já a můj kolega jsme udělali to, co se od nás očekávalo. Museli by nás zabít, aby mohli unést transport. Ale nebyla šance, že bych to dopustil a bohužel jsem neměl možnost odpovědět na střelbu,“ řekl Prinsloo.

V rozhovoru řekl, že si v takové situaci „předem připravil, co dělat“, protože vždy očekával, že se to stane. Podle Prinslooa se dozvěděl, že je lupiči pronásledují, až když uslyšel první výstřely. Poté se – jak řekl – jeho instinkty a trénink prostě rozjely.

Záběry z místa, kde se zastavil, aby se setkal s útočníky, ukazují, že k incidentu došlo v obytné čtvrti, a proto je pravděpodobné, že byl poněkud zdrženlivý proto, aby neriskoval, že by mohli být zraněni nevinní kolemjdoucí.

„Zatím nedošlo k žádnému zatčení,“ uvedl policejní mluvčí Vish Naidoo v prohlášení jihoafrické policie k incidentu.

Prinsloo a jeho rodina byli umístěni pod ochranu poté, co jim vyhrožovali smrtí. Jeho zaměstnavatel Deon Coetzee ze společnosti Fortis Pro-active Defence Solutions řekl: „Prinsloo obdržel od zločinců výhrůžky smrtí, takže to bereme vážně.“

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

2 thoughts on “V JAR se podařilo natočit ozbrojený útok na auto na převoz peněz (video)

  1. V JAR nežije veľa moslimov, ale genocída bieleho obyvateľstva /plus mnohé iné netrestané zločiny proti bielym/ tam prebieha najrýchlejšie na svete. Pravda, Švajčiarsko za Juhoafrickou republikou príliš nezaostáva.

  2. V zemi s nejvyšší kriminalitou na světě je těžké přežít, neustále být ve střehu, umět se bránit, pochopit život v džungli. Evropané by se tam mohli učit, jak to doma v budoucnu zvládat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout