Gatesova nadace financuje vzdělávací projekt, který tvrdí, že je matematika rasistická

Gatesova nadace financuje vzdělávací projekt, který tvrdí, že je matematika rasistická

Ve snaze odstranit z univerzit „bílou nadvládu“ se většinou zavádí různé kvóty na barevné. Nicméně požadavky mnoha škol se tak musí přizpůsobit schopnostem většiny studentů, pro něž by obzvláště matematika mohla být mnohdy problém.

Učitelé v USA jsou nyní vyzýváni v rámci boje proti rasismu, aby se již neptali svých studentů na správné řešení aritmetických příkladů. Tato smutná podívaná se nazývá „probuzený aktivismus“.

Education Trust v Oaklandu zveřejnila výukové doporučení, které mohou učitelé použít k odhalení vlastního „nevědomého rasismu“. Jednou z navrhovaných metod je, aby učitelé nežádali studenty o správné řešení matematických problémů ve třídě.

Iniciativa s názvem „Demontáž rasismu v matematice“ je financována z grantu ve výši 1 milionu dolarů od Nadace Billa a Melindy Gatesových. Podle jednoho zdroje již školní obvody v Georgii,  Ohiu, Kalifornii a Oregonu využívají toto doporučení v praxi.

Důvodem je, že správná řešení posilují nadřazenost bílé rasy, tj. rasismu. Jinými slovy: Zejména po černých studentech by se nemělo vyžadovat správné řešení matematických problémů, protože jinak by byli diskriminováni.

V minulosti bylo opakovaně zjištěno, že více bílých než černých studentů zvládá řešit aritmetické problémy správně. To vytváří rasistickou nerovnováhu. Černí studenti jsou očividně znevýhodněni. Pokud tedy učitelé nechtějí být odsuzováni jako rasisté, neměli by už svým studentům dávat žádné aritmetické úkoly – a to ani v hodinách matematiky, založených na „teorii kritické rasy“.

Tato teorie předpokládá, že rasismus, který vznikl během koloniální éry, je zakotven ve všech aspektech života. Proto se tvrdí, že matematika není „objektivní“, protože byla vytvořena bílými koloniálními vládci. Příručka říká: „Pojem matematiky, který je čistě objektivní, je jednoznačně nepravdivý.

Poté, co prezident Joe Biden schválil zařazení teorie kritické rasy do školních osnov v USA, kritici poukazovali na to, že děti od útlého věku jsou nyní buď obětí, nebo utlačovatelem. „Identifikujte způsoby, jakými se matematika používá k prosazování kapitalistických, imperialistických a rasistických názorů,“ naléhá příručka na učitele.

Rachel Ruffalo, ředitelka pedagogického angažmá ve skupině, která sešit vytvořila, vysvětlila podstatu sešitu: „Matematika vytvářela představu, že je nějakým způsobem nad vlivem kulturních a politických otázek naší doby.“ A úvod do knihy zní: „Žijeme v toxické kultuře, která ovlivňuje nás všechny; jedna dynamika kultury je, že jsme odrazováni od toho, abychom ji viděli. Jedním z našich úkolů je naučit se vidět naši kulturu a jak nás učí dělat normální to, co není a nikdy by nemělo být normální.“

Například jazyky Bantu v Africe nikdy nevyvinuly svůj vlastní číselný systém. Rozlišují přinejlepším jen mezi „mnoha“ a „několika“. Ovšem i v Africe se občas najde nějaký ten všemi ostatními obdivovaný „inženýr“  a mediální hvězda. Jako třeba tento Keňan:

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

One thought on “Gatesova nadace financuje vzdělávací projekt, který tvrdí, že je matematika rasistická

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout