Francouzští generálové očividně inspirovali ty americké, tedy prozatím alespoň generály ve výslužbě. Ti si totiž uvědomují, že do stejných pekel jako Macronova politika Francii vede i Bidenova politika USA.
Více než 120 bývalých vysokých důstojníků, kteří varují, že Spojené státy stojí tváří v tvář „úplnému útoku na americká ústavní práva“ v „hlubokém nebezpečí“, podepsalo dopis, ve kterém nastiňují hrozby, k nimž počítají i politiku Bidenovy administrativy.
Otevřený dopis, který v pondělí zveřejnila skupina nazvaná „Flag Officers 4 America“, zpochybňuje výsledek voleb v roce 2020 a duševní a fyzický stav prezidenta Bidena a hovoří o řadě horkých témat, včetně Číny, íránské jaderné dohody, kritické rasové teorie a hraniční zdi.
Podle webových stránek skupiny důstojníci, mezi nimiž je asi 124 generálů a admirálů, z nichž mnozí před desetiletími opustili uniformu, varují před konfliktem, který je „bezprecedentním od založení USA v roce 1776“ mezi stoupenci socialismu a marxismu a zastánci ústavních svobod.
„Spojené státy se obrátily doleva směrem k socialismu a marxistické formě tyranské vlády“, píše se v dopise, který vyzývá Američany, aby se zapojili a zvolili politické představitele, kteří budou „bránit naši ústavní republiku“ a poslouchat „vůli lidu“.
Mezi významné signatáře patří brigádní generál ve výslužbě Donald Bolduc, který v současné době kandiduje do Senátu v New Hampshire, bývalý generál sboru William Boykin, který sloužil jako náměstek ministra obrany za prezidenta George W. Bushe, a viceadmirál ve výslužbě John Poindexter, který během skandálu Iran-Contras působil jako poradce prezidenta Ronalda Reagana pro národní bezpečnost.
Organizátor dopisu, generálmajor ve výslužbě Joe Arbuckle připustil, že generálmajor ve výslužbě a admirálové se obvykle nezapojují do politických akcí a řekl, že mlčení by bylo porušením povinností, protože situace, které dnes čelí národ, je vážná.
„Je nezbytné, aby byl americký lid upozorněn na hrozby pro naši národní bezpečnost, což je hlavním účelem tohoto dopisu,“ řekl Arbuckle médiím.
Mezi výčet domácích hrozeb uvedených v dopise patří volební integrita, používání dekretů k obcházení Kongresu, politika otevřených hranic, cenzura svobody projevu velkých technologických společností, ztráta pracovních míst a energetické nezávislosti opuštěním plynovodu Keystone a anarchie v některých městech.
Dopis také odsuzuje použití armády jako politického pěšáka proti neexistující hrozbě, což je odkaz na rozmístění jednotek kolem Kapitolu po nepokojích z 6. ledna. Odsuzuje také žíravou infuzi politické korektnosti v armádě prostřednictvím politiky, jako je rozvratná kritická rasová teorie (tím mají na mysli BLM a protibělošský rasismus).
Signatáři si však vyhradili vést nejtvrdší kritiku vůči Bidenovi. V 77 letech je nejstarším úřadujícím americkým prezidentem v historii, což vyvolalo otázky o jeho duševním a fyzickém stavu, o němž se říká, že jej nelze ignorovat.
„Musí být schopen rychle učinit přesná rozhodnutí o národní bezpečnosti zahrnující životy kdekoli, ve dne v noci,“ píše se v dopise.
Přestože Pentagon odmítl dopis komentovat, několik prominentních vojáků ve výslužbě promluvilo o jeho politickém tónu a načasování.
Admirál ve výslužbě Mike Mullen, bývalý předseda sboru náčelníků štábů, mezi nimi uvedl, že dopis je plný pravicových republikánských bodů a poškozuje armádu a tím i zemi.
„Je to mimo mísu. Normálně se takové věci dějí ve volbách,“ řekl Mullen, který také řekl, že se v tomto dopise objevila jen hrstka tříhvězdičkových generálů a žádní čtyřhvězdičkoví….
Tolik tedy k dopisu generálů, který má varovat před situací USA za vlády Bidena. Přidají se k těmto více než 120 generálům – podobně jako ve Francii – další nebo tento dopis „vyšumí“? V případě USA se nejspíš nic zásadního nestane, podpora tam – alespoň zatím – není taková, aby se mohlo do příštích voleb cokoli zásadně změnit. Nicméně ve Francii se jistě k nějaké akci schyluje, neboť podpora generálům u obyvatel země stoupá. Předpokládám, že zřejmě už příští týden dojde k některým zásadním krokům. Nechme se překvapit…
Vojáci, a určitě ti ve výslužbě, mají právo se vyjádřit k politice země a k lidem, které mají chránit. Ono se opravdu špatně riskuje třeba život za někoho, kdo jej pak nutí před někým pokleknout.