Turecká policie rozehnala modlící se muslimy v mešitě slzným plynem (video)

Turecká policie rozehnala modlící se muslimy v mešitě slzným plynem (video)

Ano, čtete dobře, stalo se to v Turecku a ne v některé nemuslimské zemi, jak by se dalo očekávat. Ostatně třeba na území Německa nebo Francie se mohou i přes covidové restrikce o ramadánu modlit v mešitách jak libo, dokonce i v době, kdy je zákaz vycházení. Je pravděpodobné, že v nějaké Erdoganovi nakloněné mešitě by se totéž nestalo, nicméně tato mešita byla jednou z těch, které Erdogana nepodporují.

Policie rozehnala pomocí slzného plynu skupinu členů islámské nadace, kteří se modlili v mešitě v jihovýchodní provincii Gaziantep, což vyvolalo hněv na sociálních sítích.

Členové Furkanovy nadace, která kritizuje vládnoucí Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), se v mešitě modlili 3. května, tedy dnes ráno, když přijela policie a rozehnala je slzným plynem.

 

Nadace uvedla, že dodržují opatření COVID-19 tím, že si nasadí roušky a udržují rozestupy.

Alparslan Kuytul, šéf nadace, který si odpykává trest ve vězení kvůli politicky motivovaným obviněním, dříve řekl, že budou trvat na modlitbě v mešitě.

„Tohle není Izrael, to je Turecko!“ uvedli členové islámské nadace s odkazem na dřívější případy izraelských bezpečnostních sil, které vtrhly do mešit a zadržely Palestince – což je praxe, kterou nyní použila  AKP prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Ti, kteří umožňují lidem shromažďovat se na stadionech, veřejné dopravě a továrnách navzdory úplnému uzavření, zabránili malé skupině v modlení v mešitě,“ uvedli také. Furkanova nadace je už léta pod vládním tlakem kvůli svým kritickým prohlášením.

K případu jen dodávám, že ve většině evropských zemí – byť jde o země nemuslimské – by je nikdo nerozháněl, neboť tady si muslimy doslova šlechtí. Výjimky mají nejen ve výše uvedeném Německu a Francii, ale i v Itálii a mnoha dalších zemích, kde platí nařízené restrikce výhradně pro nemuslimy.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

One thought on “Turecká policie rozehnala modlící se muslimy v mešitě slzným plynem (video)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.