Švédský důchodce byl odsouzen k pokutě v přepočtu asi 75000 Kč za to, že řekl Arabovi, že je Arab

Švédský důchodce byl odsouzen k pokutě v přepočtu asi 75000 Kč za to, že řekl Arabovi, že je Arab

Už před časem jsem zde psala o případu Švéda, který byl odsouzen dokonce k podmínce za to, že nazval černocha černochem. Švédsko až extrémně dbá na politickou korektnost, která je ovšem stále častěji vyžadována v celém západním světě. Mladší lidé jsou tak už odmala vedeni k jisté autocenzuře, nicméně starší generace je zvyklá hovořit poněkud více na rovinu, což se ovšem občas nevyplatí. Najde se tak už docela dost případů odsouzených důchodců třeba i v Německu.

Nazývat Araba Arabem je urážlivé a rasistické. Uvedl to stockholmský okresní soud, který nyní za použití tohoto slova usvědčil důchodce v Östermalmu ve Stockholmu ze zločinu urážky. Důchodce je nucen zaplatit téměř 30 000 SEK (asi 75 000 Kč) jako pokutu a náhradu škody.

Odsouzeným mužem je osmdesátiletý muž z Östermalmu, který na konci ledna 2020 obdržel nezvanou návštěvu od prodejců ze společnosti, která prodává alarmy a bezpečnostní služby.

Muž během procesu uvedl, že v domě žije mnoho důchodců.

„Jsem domovníkem, v našem domě máme velmi dobré sousedské vztahy a dobře se známe. Obyvatelé domu se necítí bezpečně, když tam přijdou nepovolaní lidé.“

Všichni tři muži uvedli, že nabízí bezpečnostní služby, ale důchodce měl pocit, že něco není v pořádku a že by tam neměli být. Říká, že je požádal, aby se identifikovali, ale že odmítli. Pak nastal povyk a muž jim řekl, aby opustili dům, ale oni odpověděli, že neodejdou.

Důchodce pak viděl, že zmizeli. Byl naštvaný a napsal e-mail předsedovi asociace, jejíž alarmy měli muži údajně prodávat. Ten okamžitě odpověděl, že představenstvo nikoho do jejich domu neposlalo. Pak se důchodce rozhodl jít dolů a zkontrolovat, zda nejsou rozbité vstupní dveře nebo zda nejsou na dveřích nějaké známky násilného vniknutí. Přinesl svou kameru, aby to zdokumentoval.

Venku na dvoře pak viděl ty tři muže, jak vycházeli z jiného pozemku. Vyzval je, aby zůstali, že chce vidět identifikaci a že chce znát jména jejich šéfů. „Byl jsem rozrušený a skoro rozzuřený,“ říká důchodce.

Právě v této souvislosti muž údajně nazval jednoho z prodejců – Araba – „Arabem“. Podle rozsudku také údajnému prodejci řekl, že je nechutný kretén, který by měl být ve vězení a poznamenal, že přišel z nějaké zasrané muslimské země.

Podle stockholmského okresního soudu jsou všechna tato vyjádření, především pak slovo „Arab“, nezákonná.

„Okresní soud se domnívá, že učiněná prohlášení, včetně toho, že Arab je Arab,  jsou nechutná, ‚kretén, který by měl být ve vězení‘ a ‚z nějaké muslimské země‘, jsou jasnými příklady prohlášení, která mohou obvykle způsobit porušení něčí sebeúcty nebo důstojnosti a jsou rasistické povahy,“ napsal soud.

„Podle okresního soudu je také zřejmé, že prohlášení mají způsobit porušení sebeúcty a důstojnosti prodávajícího. Námitka, že důchodce učinil prohlášení v rozrušení, ho nezbavuje odpovědnosti.“

Důchodce je nyní odsouzen za urážku. Pokuta je stanovena na denní pokuty v celkové výši 23 400 SEK. Musí také zaplatit 5 000 SEK jako náhradu škody prodávajícímu.

Sám marně popíral, že by měl nějaké rasistické motivy, a uvedl, že je naštvaný, protože prodejci jsou tak nestydatí a vysmívají se mu. „Nemám žádné rasistické myšlenky a bez problémů jsem navštívil více než 120 různých zemí,“ řekl důchodce u soudu.

K případu pak už jen dodávám, že podle všeho neměli údajní prodejci v domě co dělat, to ovšem soud nijak nechtěl řešit. Navíc se nejspíš jednalo o typické šmejdy, podomní prodejce předražených alarmů (to v lepším případě) nebo dokonce podvodníky, kteří se chtěli pod záminkou prodeje alarmů dostat do bytu důchodce a toho okrást. Ovšem soud řeší pouze to, že někdo nazval Araba Arabem…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

One thought on “Švédský důchodce byl odsouzen k pokutě v přepočtu asi 75000 Kč za to, že řekl Arabovi, že je Arab

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout