Další zapálené kostely v islamizované Francii

Další zapálené kostely v islamizované Francii

Požáry kostelů jsou ve Francii na denním pořádku. Jen málokdy se o nich píše, neboť si na ně už Francouzi tak nějak zvykli. Ne všechny vypálené kostely jsou obnoveny, na místech některých z nich pak vyroste mešita. Normální? Ještě tak 30-50 let nazpět ne, dnes už ano. Jde o zcela běžný obrázek všech islamizovaných zemí. A jak upozorňují už nejen generálové, Francie směřuje do války s islámem. Až na to, že ta válka dávno probíhá.

První kostel, který se zatím neznámý pachatel (či pachatelé) pokusil zapálit, naštěstí vyvázl bez úhony, nicméně uvnitř se našly známky pokusů o žhářství..

kostel v Aytré se nepodařilo zapálit

Pokus o požár byl zmařen v kostele v Aytré, Charente-Maritime poblíž La Rochelle.

Popel zasypal podlahu budovy, kde byla také nalezena krabička zápalek a zbytky podpalovače. Podle všeho se někdo pokusil pomocí vyhořelého podpalovače a zápalek kostel zapálit, což se nepodařilo. Dobrovolníci z přátel církve sdružení Aytré uznávají, že „to mohlo být vážnější“.

K dalšímu požáru došlo ve Wazemmes, kde již byli žháři úspěšní.

požár kostela ve Wazemmes

Bylo krátce před 20. hodinou, když se objevily plameny v zadní části kostela svatého Petra Pavla na Rue des Sarrazins. Zdá se, že požár vypukl z několika míst, na úrovni střechy. Hlavní ohnisko se podle všeho nachází na úrovni sakristie.

Hustý černý kouř byl viditelný z dálky. Několik minut se hasiči obávali, že v kryptě, přeměněné na šermířský sál,  bude uvězněn člověk. Když kryptu zkontrolovali, nikdo tam nebyl.

Prozatím se zdá, že je upřednostňována hypotéza, která vychází z faktu, že dveře budovy byly po příjezdu hasičů  zavřené. Žháři museli rozbít dveře, aby mohli vstoupit do budovy. Policejní vyšetřování bude samozřejmě zahájeno. Hasiči létali nad budovou s dronem, aby zajistili, že se katastrofa dostala pod kontrolu.

Arcibiskup Laurent Ulrich z Lille se na místo dostavil ve 21 hodin, stejně jako prefekt Michel Lalande a Martine Aubry, starosta Lille. „Je to rána nejen pro farníky, ale i pro všechny lidi z Wazemmes, kteří jsou velmi připoutáni ke svému kostelu,“ řekl biskup Ulrich. „Je to kostel v centru města s nejvíce věřícími,“ řekl Martine Aubry.

Je to dva roky, co hořela katedrála Notre Dame. Podobných požárů bylo od roku 2015 po celé Francii bezpočet. Tento kostel neměl takový význam, takže zde není tak úporná snaha o svádění příčiny požáru na nešťastnou náhodu. Nicméně, věří snad ještě někdo po tak rozsáhlé sérii požárů francouzských kostelů verzi o náhodném požáru katedrály Notre Dame?

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

One thought on “Další zapálené kostely v islamizované Francii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout