EP vyzývá k vytvoření legálních migračních tras

EP vyzývá k vytvoření legálních migračních tras

Jde jen o další jednání, k němuž došlo za absolutního nezájmu Evropanů. Přitom právě podobný návrh už jednou v EP málem prošel. Legální migrační trasy mají být zajištěny i pro nekvalifikované pracovníky.

Tedy, pokud si to řekneme tak, jak to je, šlo by o legalizaci invaze, která je už nyní na takové úrovni, jako v roce 2015, ne-li větší.

Vytvoření legálních invazních tras a rozšíření práv pro přivandrovalce s nízkými příjmy jsou cílem nedávného návrhu příslušného výboru Evropského parlamentu. Liberální poslanci se domnívají, že epidemie koronaviru zdůraznila potřebu legálních migračních tras v některých odvětvích, kde je nedostatek pracovních sil. 

Výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) v úterý velkou většinou hlasoval pro zprávu vyzývající k tomu, aby migrační reforma EU kladla větší důraz na vytváření legálních migračních tras, které nebyly v EU od roku 2015 dostatečně zohledněny.

“Migrační politika na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU musí také reagovat na nedostatek pracovních sil a dovedností,” tvrdí poslanci v dokumentu a poukazují na to, že současná pravidla EU se týkají především vysoce kvalifikovaných pracovníků a pracovníků s vysokými příjmy, zatímco pouze jedna směrnice EU se zabývá pracovníky s nízkými příjmy. Jak citují zástupci expertní komise ovládané levicí a liberály, Evropská unie by měla vypracovat širokou škálu pravidel pro všechny občany ze zemí mimo EU, kteří chtějí žít a pracovat v EU.

“Členské státy by také měly harmonizovat práva, která by měli požívat příchozí a jejich rodinní příslušníci,” říká. To by samozřejmě znamenalo rychlejší a širší slučování rodin, ale zároveň se naráží na jednotnou azylovou politiku.  Zpravodajka výboru Sylvie Guillaumeová se zmínila o koronavirové krizi, která podle její názoru upozornila na nedostatek zaměstnanců v sociálním sektoru Evropy. “Potřebujeme spořádanou, bezpečnou a legální migrační trasu,” řekla Guillaumeová.

Zpráva LIBE přišla na okraj pokračující neshody na úrovni EU ohledně balíčku návrhů na migraci, který Evropská komise zahájila loni v září. Středomořské členské státy – Kypr, Malta, Itálie, Řecko a Španělsko – uspořádaly v březnu v Aténách schůzku na vysoké úrovni, po níž řecký ministr pro přistěhovalectví Nothis Mitarakis opakovaně prohlásil:

“Solidarita by měla být nutností.”

Na zprávu LIBE reagovalo několik maďarských parlamentních stran. Poslanec Fideszu Balzs Hidvéghi ve středu na své facebookové stránce napsal: “Myslíme si, že je skandální, že Brusel nyní raději pomáhá migrantům než svým vlastním občanům! A demografické výzvy by neměly být řešeny imigrací, ale rodinnou politikou.  Proto se Maďarsko vydalo touto cestou.” Podle politika byla v LIBE prosazována zpráva vyzývající k vytvoření legálních migračních tras, nevadí však, že krize stála tisíce pracovních míst v celé Evropě.

“Levice se domnívá, že nyní je čas hromadně dovážet ‘pracovníky s nízkou kvalifikací’,” řekl.

O zprávě LIBE bude Parlament EU hlasovat na svém plenárním zasedání ve dnech 17.-20. května.

Připomínám, že podobný návrh už byl v minulosti “na stole”. K tzv. “migrační dálnici” se hlasovalo už na podzim 2019, přičemž návrh neprošel jen o 2 hlasy, za nás pro něj hlasovali pouze Piráti.

Je celkem jasné, že tentokrát již projde hlasování bez jakéhokoli zájmu. Každopádně se pokusím sledovat, kdy se konkrétně bude k dané věci hlasovat a případné závěry z hlasování zveřejním… Připomínám, že v těchto dnech se bude dojednávat i společná migrační a azylová politika a těsně před tímto jednáním je na plánu sociální summit, na němž se má sjednotit sociální politika. K čemupak naši loutkoví politici odvedou pozornost v těchto dnech??

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.6]

One thought on “EP vyzývá k vytvoření legálních migračních tras

  1. Vskutku jsem zvědav, jak budou “naši” EU poslanci hlasovat ohledně migračního paktu a sociální politice pro všechny. To by mělo být v gesci členských států, ale EU si zde uzurpuje moc, která by jí náležet neměla, ale pokud jim to poslanci schválí, tak nám již mnoho obrany nezbývá, a s Piráty ještě méně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.