Kriminálník dostal kompenzaci 5 tisíc eur za to, že v rumunských věznicích neměl halal stravu a modlitebnu

Kriminálník dostal kompenzaci 5 tisíc eur za to, že v rumunských věznicích neměl halal stravu a modlitebnu

Tento případ se dostal před již značně zprofanovaný Evropský soud pro lidská práva. Soud tak jen potvrdil, že kriminálník musí mít v base veškerý potřebný luxus a to zejména tehdy, kdy jde o muslima ve věznici v Evropě. Tento případ je zároveň precedentem, který mohou příště využívat neziskovky ve snaze “vydolovat” další výhody pro své muslimské chráněnce.

Případ se týkal žaloby na neposkytování stravování slučitelného s pravidly islámu. Muslimský vězeň Saran byl v letech 2016 až 2018 držen v pěti rumunských věznicích (Botoşani, Codlea, Deva, Iaşiand Miercurea-Ciuc). Stěžoval si, že nedostal jídla slučitelná s pravidly islámu ve dvou věznicích (Iaşiand a Miercurea-Ciuc), které od něj vyžadovaly, aby předložil písemný důkaz o tom, že skutečně vyznává islám. Při přijetí do vězení prohlásil, že je muslim.

Stěžovatel, Ion Saran, je moldavský státní příslušník, který se narodil v roce 1983. Žije v Brašově (Rumunsko). V období od května do prosince 2016 byl držen ve věznicích Iaşiand Miercurea-Ciuc, kde požádal o přístup do vhodné modlitebny a požadoval stravování slučitelné s islámem. Vedení obou věznic a příslušné soudy jeho žádosti zamítly.

Soud tehdy mimo jiné zjistil, že Saran se původně prohlásil za pravoslavného křesťana a následně nepředložil žádný doklad prokazující, že je muslim. V prosinci 2016 byl Saran uvězněn ve věznici Codlea, kde už mu bylo poskytnuto halal jídlo. Následně byl převezen do věznice Deva, kde od 7. dubna 2017 dostával také jídla slučitelná s islámem.

Soud s ohledem na toto zjištění, kdy ve dvou jiných věznicích halal jídlo nedostával, považoval za zbytečné zkoumat také tvrzení stěžovatele týkající se odmítnutí odpovědných orgánů poskytnout mu vhodné místo pro modlitby v IaşiPrison.

ESLP rozhodl, že Rumunsko musí zaplatit kriminálníkovi Saranovi 5000 eur z titulu nemajetkové újmy.

Otázka je, zda se jedná skutečně o muslima nebo “vychcánka”, který zjistil, že dnes se prostě vyplatí kdekoli v Evropě za muslima vydávat. Částku, kterou nyní vysoudil tento údajný muslim, tak může nyní vysoudit jakýkoli jiný muslim v Evropě na zemi, která mu ve věznici odmítne poskytnout halal stravu nebo modlitebnu či třeba Korán.

Jen by mne zajímalo, kdy se toho ujmou i nějaké neziskovky a začnou za své “klienty” u soudů bojovat podobně, jako nedávno bojovala Rozumkova OPU za u nás náhodně zachycené afghánské vetřelce, pro něž také vysoudila celkem slušnou sumičku..

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.