Scott Ritter: Jak Trump zachránil Vánoce

Scott Ritter: Jak Trump zachránil Vánoce

V nedávném článku se Scott Ritter vyjádřil k  eskalaci války na Ukrajině ze strany Bidenovy administrativy a podrobně popsal, jaké iniciativy on sám vyvinul, aby pomohl situaci zklidnit. Zmínil však zásadní úlohu Trumpa, jehož cílem by mělo být především zklidnění situace.

Dále již Scott Ritter:

Ve středu 11. prosince v ranních hodinách se Joe Biden pokusil zahájit jadernou válku s Ruskem.

A ve čtvrtek 12. prosince se Donald Trump ze všech sil snažil tomu zabránit.

Pokud uspěje, Donald Trump zachrání Vánoce.

Vezmi si to, Grinchi.

To není k smíchu, a přesto mě při psaní tohoto článku přepadá pocit závratě, který přichází pouze tehdy, když jste dosáhli něčeho, co nikdo nepovažoval za možné.

V reakci na zprávu, že Bidenova administrativa dala Ukrajině zelenou k použití amerických raket ATACMS proti cílům v Rusku, podepsal ruský prezident Vladimir Putin 19. listopadu novou, revidovanou ruskou doktrínu jaderné války, která mu dává možnost použít jaderné zbraně v reakci na konvenční útok proti Rusku ze strany nejaderného státu podporovaného jadernou mocností.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova by podle revidovaného dokumentu mohlo být použití raket ATACMS dodaných USA ze strany Ukrajiny zasahujících ruské území spouštěčem ruského jaderného úderu.

Později téhož dne Ukrajina vypálila několik raket ATACMS na cíle v Rusku, přičemž se spoléhala na zpravodajské informace ze Spojených států, aby navedly rakety na jejich cíle.

Rusko odpovědělo novou raketou středního doletu Orešnik, která může nést jaderné hlavice, ale je vybavena novou konvenční hlavicí.

Rozmístění Orešniku znamenalo poprvé v historii válčení, kdy byla v boji použita strategická raketa, což je ze strany Ruska velký krok eskalace, který odráží závažnost útoku ATACMS.

26. listopadu znovu udeřili Ukrajinci, kteří raketami ATACMS zaútočili na pozice ruské protivzdušné obrany v Kurské oblasti.

Následujícího dne, 27. listopadu, ruský generál Valerij V. Gerasimov, náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil, zavolal předsedovi Sboru náčelníků štábů generála Charlese Q. Browna ml., aby ho informoval, že Rusko je připraveno použít raketu Orešnik v odvetě proti dalším útokům ATACMS, a že ruské cíle by mohly zahrnovat místa mimo Ukrajinu.

Telefonát byl součástí soustředěného úsilí Rusů sdělit vedení USA vážnost, kterou Rusko přikládá ukrajinskému použití raket ATACMS proti cílům uvnitř Ruska.

Následující den, 28. listopadu, Rusko zahájilo odvetný úder proti ukrajinské energetické síti a ochromilo velkou část již tak oslabené infrastruktury. Ruský útok však byl proveden za použití konvenčních zbraní, které Rusko v minulosti použilo, a nikoli Orešniku.

Rusko přispělo k deeskalaci situace, kterou považovalo za extrémně nebezpečnou.

Ale Američané byli vůči ruským obavám hluší.

Generál Brown věděl to, co věděl jen málokdo mimo vnitřní kruh amerického vedení – že na rozdíl od zpráv v New York Times a Washington Post CIA nevěřila, že Rusové blufují o svých hrozbách odvetou jadernými zbraněmi, pokud se budou nadále používat rakety ATACMS.

CIA informovala vybrané členy Kongresu a Bílého domu, že ochotu Rusů použít jaderné zbraně v případě dalších útoků hodnotí jako vážnou.

A generál Brown věděl, že postoj Bílého domu je, že jsou připraveni.

Že byli připraveni na jadernou „výměnu úderů“ s Ruskem v otázce Ukrajiny.

Dne 20. listopadu kontradmirál Thomas Buchanan, vedoucí plánovací divize Strategického velitelství, která je zodpovědná za realizaci amerických plánů jaderné války, na přednášce v Centru pro strategická a mezinárodní studia řekl, že Bidenova administrativa byla připravena zapojit se do jaderného konfliktu s Ruskem, který očekávala, že vyhraje.

5. prosince jsem v doprovodu nezdolné Medey Benjamin z Code Pink, jejího schopného ředitele z Washingtonu, DC Adnaana Stuma a dalších dobrovolníků a aktivistů, včetně Jose Vegy a Morgana Blythea, navštívil několik členů Kongresu a jejich vedoucích zaměstnanců, abych prodiskutoval nebezpečí jaderné války mezi USA a Ruskem a možné způsoby, jak se takové válce vyhnout.

Jedním z bodů, které jsem uvedl, bylo, že vzhledem k tomu, že Ukrajina nadále používá rakety ATACMS proti Rusku a neschopnosti přimět Bidenovu administrativu, aby odebrala své povolení k používání ATACMS Ukrajinou, je nezbytně nutné, aby zvolený prezident Trump vydal prohlášení, v němž se od tohoto distancuje.

Měl by ujistit Rusko, že Trumpova administrativa nedovolí Ukrajině pokračovat v používání ATACMS proti Rusku.

Několik lidí, se kterými jsme se setkali, nás ujistilo, že udělají vše, co je v jejich silách, aby toto poselství předali starším členům Trumpova přechodového týmu.

Dne 6. prosince byl Tucker Carlson, bývalá televizní hvězda FOX, která se stala nezávislým novinářem, který v únoru tohoto roku vedl rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který měl více než miliardu zhlédnutí, zpět v Moskvě.

Ve videu vysílaném z Moskvy Carlson vysvětlil:

Ve Spojených státech jsme sledovali, jak Bidenova administrativa posouvá Spojené státy stále blíže k jadernému konfliktu s Ruskem, zemí s největším jaderným arzenálem na světě.

Vývoj se od té doby zrychlil a vrcholu dosáhl v týdnech po Trumpově zvolení. Nyní je zvoleným prezidentem.

V té době, jen před několika týdny, odpálila Bidenova administrativa, americký vojenský personál, rakety na pevninské Rusko. Ty zabily nejméně tucet ruských vojáků.

Takže jsme, aniž by to většina Američanů tušila, v horké válce s Ruskem, nevyhlášené válce, válce, pro kterou jste nehlasovali a kterou si většina Američanů nepřeje, ale přesto pokračuje.

Kvůli té válce, kvůli skutečnosti, že americká armáda právě teď zabíjí Rusy v Rusku, jsme blíže jaderné válce než kdykoli v historii, mnohem blíž, než jsme byli během kubánské raketové krize.

Tucker Carlson byl v Moskvě, aby udělal to, co Bidenova administrativa dělat nechtěla – promluvil s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem o hrozbě jaderné války mezi USA a Ruskem.

V rozhovoru Lavrov řekl, že Rusko je „připraveno udělat cokoli, aby bránilo naše legitimní zájmy“- a dodal: „Zdráháme se uvažovat o válce se Spojenými státy, která nabude jaderného charakteru.“

Lavrov zopakoval, že Rusko je připraveno „udělat cokoli na obranu našich národních zájmů“ a dodal, že Rusko „vyšle další zprávy“ (tj. další rakety Orešnik), pokud vedení v USA a Evropě neučiní nezbytné závěry.

7. prosince jsem v Národním tiskovém klubu uspořádal sérii panelových diskusí o hrozbě jaderné války mezi Spojenými státy a Ruskem, vyvolané ukrajinským vypuštěním raket ATACMS do Ruska.

Jeden panel se zaměřil zejména na to, jak je důležité, aby se k této otázce vyjádřil nově zvolený prezident Trump, aby ujistil ruskou vládu, že tyto útoky nepodporuje.

11. prosince Ukrajina odpálila šest raket ATACMS na ruskou leteckou základnu u ruského města Taganrog, navzdory varování Ruska o jeho obavách z pokračujícího používání raket ATACMS proti cílům v Rusku. Ruské úřady okamžitě signalizovaly, že se chystají odpovědět několika raketami Orešnik.

12. prosince Time Magazine zveřejnil rozhovor se zvoleným prezidentem Trumpem, kterého označili za „osobnost roku.“ Byl to obsáhlý rozhovor, který se dotkl mnoha témat a otázek, včetně rozhodnutí Bidenovy administrativy povolit Ukrajině použít ATACMS proti Rusku.

„Je to šílené, co se tady děje,“ řekl Trump s odkazem na útoky ATACMS. „Je to šílené. Jsem vehementně proti posílání raket stovky mil do Ruska. Proč to děláme? Tuto válku jen eskalujeme a zhoršujeme. To nemělo být dovoleno. Nyní vyrábějí nejen rakety, ale i jiné druhy zbraní. A to si myslím, že je obrovská chyba, velmi velká chyba.“

„Myslím, že nejnebezpečnější je to, co se děje v tuto chvíli, kdy se Zelenskij rozhodl se souhlasem prezidenta, předpokládám, odpálit rakety na Rusko. Myslím, že toto je velká eskalace. Myslím, že je to hloupé rozhodnutí. 

Ale představoval bych si, že lidé počkají, až budu ve funkci, než se něco stane. To bych si dovedl představit. Myslím, že by bylo velmi moudré to udělat.“

Rozhovor byl veden 25. listopadu, po počátečních útocích ATACMS a ruské odvetě Orešnik, ale před rozhovorem Tuckera Carlsona s Lavrovem nebo mým zásahem v Kongresu a mou akcí v Národním tiskovém klubu.

Jednoduše řečeno, nelze vyvozovat žádné kauzální závěry mezi Trumpovými výroky a vším, co následovalo.

Zásadní je, že snaha Tuckera a mne otevřít Rusům možnost nového způsobu myšlení v budoucí Trumpově administrativě pomohla vytvořit prostředí, ve kterém byli Rusové ochotni přijmout jakékoli prohlášení zvoleného prezidenta, které by mohlo vrhnout světlo na činy budoucí Trumpovy administrativy, pokud jde o pokračující používání raket ATACMS ze strany USA po Trumpově nástupu do úřadu.

V noci na 12. prosince zahájilo Rusko masivní odvetný úder proti Ukrajině za útok ATACMS na Tagonrog.

Stejně jako v případě útoku z 28. listopadu i tato operace proběhla pouze za použití konvenčních zbraní, které byly součástí předchozích ruských odvetných akcí.

Rusko raketu Orešnik nepoužilo.

Zatímco Rusko nevydalo prohlášení, které by spojovalo své rozhodnutí nepoužít raketu Orešnik s Trumpovým rozhovorem v Time Magazine, lze vždy předpokládat, že taková souvislost existovala.

Rusové jsou si nyní každopádně vědomi postoje nově zvoleného prezidenta Trumpa k ukrajinskému použití raket ATACMS – Trump je „vehementně proti“ takové akci, kterou označil za „pošetilou.“

Toto je důležitá deklarace, která by mohla – dokonce by měla – zabránit  jaderné eskalaci, do níž se Bidenova administrativa podle všeho pouští s Ruskem.

Trumpovo prohlášení ale nemůže zůstat samo o sobě.

Musí to znovu potvrdit Trump i jeho tým, aby ruské vedení nezůstalo v nevědomosti ohledně toho, co je čeká, pokud nebudou eskalovat odvetné údery proti Ukrajině v reakci na nevyhnutelné další útoky Ukrajiny ATACMS na ruské území, které Ukrajina – a možná i NATO – provede.

Vlády Spojeného království a Francie právě povolily Ukrajině používat řízené střely Storm Shadow a SCALP proti ruským cílům.

Aby se zabránilo ruské odvetě proti britským a francouzským cílům mimo Ukrajinu, Rusko potřebuje vědět, zda se Trumpův postoj k ATACMS vztahuje také na Storm Shadow, SCALP nebo jiné zbraně dlouhého doletu zahraniční výroby (myslím na střelu Taurus německé výroby).

Všichni možná budeme moci letos oslavit Vánoce, protože Trump poskytl rozhovor časopisu Time Magazine .

Nesmíme ale usnout na vavřínech.

Udržujte tlak.

Zavolejte svým Kongresmanům.

Požádejte je, aby podpořili rezoluci HR 10218, která zakazuje Ukrajině použití raket ATACMS proti Rusku.

HR 10218 se možná nestane zákonem, ale s dostatkem podpisů ji nelze ignorovat.

Získáním podpory v otázce ATACMS používaných Ukrajinou proti Rusku můžeme toto téma zviditelnit a povzbudit ty, kteří by jinak váhali s podporou tohoto politického kurzu ze strachu z politického odporu, aby dali svůj hlas slyšet.

A právě teď jsou nejdůležitější hlasy, které je třeba slyšet, hlasy zvoleného prezidenta Trumpa a jeho týmu pro národní bezpečnost.

„Ne“ ATACMS neoslabuje budoucí americkou vyjednávací pozici k ukončení konfliktu na Ukrajině.

Zajišťuje, že taková jednání mohou skutečně proběhnout.

Ano, Virgino, je tu Santa Claus.

A vypadá jako Donald Trump.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *