Porušení neutrality: Destinus, švýcarský start-up, tajně dodává vojenské drony na Ukrajinu

Porušení neutrality: Destinus, švýcarský start-up, tajně dodává vojenské drony na Ukrajinu

Rakousko a Švýcarsko se při jakémkoli konfliktu odmítají připojit k dodávání zbraní kterékoli straně války. Tento přístup jim ostatně přikazuje jejich deklarovaná neutralita, která je přesto občas – k nelibosti tamních občanů – porušována.

Zatímco Finsko a Švédsko se již dlouho přidávaly k různým okupačním misím NATO, takže i přes údajnou neutralitu bylo jejich oficiální připojení k paktu jen formalitou, v případě Švýcarska a Rakouska je odpor veřejnosti proti vstupu do jakéhokoli vojenského paktu značný a obě země si tak nemohou dovolit jakkoli vstupovat do žádného vojenského konfliktu.

Přesto však občas k narušení neutrality dochází – a to například poskytováním vlastního území pro vojenská cvičení NATO. Nikdy však toto porušení nedošlo až tak daleko, že by některá z uvedených zemí zaslala zbraně jakékoli válčící zemi.

To se nyní změnilo a hovoří se i o zásadním narušení neutrality Švýcarska.

Švýcarský start-up Destinus, známý svými projekty hypersonických dronů, dodává na Ukrajinu od roku 2023 v nejpřísnějším utajení stovky vojenských dronů. Jeho zakladatel Michail Kokorič, který se právě vzdal ruského občanství, zakládá skupinu ve Francii. 

Stejně jako římský bůh Janus má Destinus dvě tváře. Ta, které se dostalo velké pozornosti médií, je perspektivní začínající společnost se sídlem ve Švýcarsku, která chce vyvíjet hypersonické drony a letadla (rychlosti nad 5 Mach) pro trh s nákladem a cestujícími.

Druhá tvář zatím zůstávala skryta: Destinus, založený podnikatelem ruského původu a odpůrcem Putina Michailem Kokoričem, je také od loňského roku jedním z nejvýznamnějších evropských dodavatelů vojenských dronů na Ukrajinu. 

Podle našich informací dodal Destinus od druhého čtvrtletí roku 2023 do Kyjeva stovky levných dálkových dronů. Tyto vrtulové letouny zvané Lord, které mají údajně dolet od 750 až přes 2000 km v závislosti na verzi, jsou určeny pro pozemní útoky.

Mohou ale také převzít průzkumné úkoly, zachytit elektromagnetické signály a působit jako rušičky. Jedná se o klíčovou technologii, protože Rusko zachycuje mnoho ukrajinských dronů.

Jejich dolet se zdá být větší než u letadel dříve používaných ukrajinskou armádou, jako jsou Ukrjet UJ-22, UJ-25 Skyline nebo UJ-26 Beaver, které mají dolet pouze 1000 km.

Start-up také dodá Kyjevu dva další typy dronů: Ruta, reaktorový letoun, který vypadá jako řízená střela, je vybaven křídly a má dosah 300 km (pozemní útoky, cílové drony, sledovací mise…) a Hornet, velmi rychlý (téměř 300 km/h) minidron, který váží jen pár kilogramů a dokáže zachytit a zničit nepřátelské drony, ale může také zmapovat oblast nebo sloužit jako telekomunikační relé.

V rozhovoru pro Challenges tyto dodávky na Ukrajinu potvrdil zakladatel Destinus Michail Kokorič. Zakladatel společnosti Destinus říká:

„Jsme již jedním z největších výrobců dronů v Evropě. Každý měsíc dodáváme více než 100 velkých dronů a Ukrajina je jedním z našich nejdůležitějších zákazníků. Naše produkty jsou zařízení dvojího použití, která plní civilní i vojenské úkoly.“

Společnost, která tvrdí, že od svého založení získala 75 milionů eur, dosáhla v roce 2023 tržeb 17 milionů eur, většinu z toho v posledním čtvrtletí, říká Michail Kokorič.

„Tržby v roce 2024 by mohly být mnohonásobné, možná desetinásobné než v předchozím roce,“ říká manažer. Destinus, který stále hledá kapitál, má v roce 2024 za cíl prorazit.

Start-up společnost sídlí v Payerne (Švýcarsko) a své drony dosud vyráběla v Německu (Mnichov), Španělsku (Madrid) a Nizozemsku (Hengelo), poslední jmenovaná lokalita se ke skupině připojí převzetím výrobce turbín Opra v roce 2023.

Většina letadel se vyváží z Německa. Plánuje se také závod na tajném místě na Ukrajině.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

One thought on “Porušení neutrality: Destinus, švýcarský start-up, tajně dodává vojenské drony na Ukrajinu

  1. v tomhle případě by Ruska armáda měla vstoupit do Švýcarska a zatknout vládu nejsou v EU ani v NATO tak se nic nestane hold když si učastnikem války počitej s následky 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout