Francie: Strana Marine le Pen drtivě vede v průzkumech do EP

Francie: Strana Marine le Pen drtivě vede v průzkumech do EP

Protože velmi bedlivě sledují dění v europarlamentu, tak mohu potvrdit, že europoslanci z RN, což je strana, kterou donedávna vedla Marine le Pen (dnes ji vede její mladší nástupce Jordan Bardella), hlasují v souladu s frakcí ID, což znamená, že většinou hlasují proti bruselským zvrácenostem.

Členové RN jsou navíc v europarlamentu velmi aktivní. Jedna europoslankyně je například členkou covidového výboru, který před časem „griloval“ výrobce takzvaných vakcín, pozval do EP i mainstreamem zatracované odborníky z celého světa a podal žalobu na šéfku EK za neprůhledný nákup genových injekcí.

Další europoslanci RN pak dlouhodobě tlačí na EU, aby přestala financovat islámské neziskovky napojené na Muslimské bratrstvo.

Francie a Německo dávají dohromady značný počet europoslanců, víc než několik malých zemí dohromady. A zatímco například našinci se ve volbách do EU projevují jako kovaní eurohujeři, protože podporují silně probruselské frakce (a letos tomu podle všeho nebude jinak), zdá se, že západoevropské země se konečně „probouzí“ a letos vyšlou do EU značný počet odpůrců bruselské politiky.

To je velmi potěšitelné, protože v kontextu důsledků pro národní politiky je dnes mnohem důležitější kdo je v Bruselu než kdo je v národních parlamentech, které již z 80% hlasují k nesmyslům, kterém přichází právě z Bruselu.

Francouzi navíc podle průzkumů vyšlou do EP nejen silnější RN, ale těsně by mohly 5% hranici překročit i další dvě protibruselské strany. Zajímavé je, že se ke straně přiklonili i důchodci, kteří dosud velmi oddaně podporovali Macrona –  a bez nichž by nevyhrál prezidentské volby.

RN je podporována zejména mladými, kteří se ve většině evropských zemí staví proti EU a jsou hlavní voličskou základnou protestních stran.

To je velký rozdíl oproti postsocialistickým zemím (včetně ČR), kde jsou mladí naopak posilou pro eurohujerské strany.

Poslední francouzský průzkum veřejného mínění před volbami do Evropského parlamentu potvrzuje dominanci Rassemblement National (RN) s pozorovatelnou změnou věku příznivců strany Národní pravice.

Důchodci, kteří byli dosud loajální k Emmanuelu Macronovi, se stále více zajímají o stranu Marine Le Penové a Jordana Bardelly.

Změna vlády a příchod Gabriela Attala do funkce premiéra zatím nemění dynamiku evropských voleb. Průzkum provedený institutem ELABE 13. ledna potvrzuje desetiprocentní náskok pro Rassemblement National s 28,5 % voličských preferencí – s velkým náskokem před stranou Renaissance Emmanuela Macrona, která má pouze 18 % voličů.

V již dobře zavedeném trendu zůstává Rassemblement National vedoucí stranou mezi lidmi mladšími 35 let. Po hlasování se Jeunes Républicains (mládežnické hnutí Les Républicains) na X pochlubilo, že je vedoucí pravicovou stranou mezi mladými lidmi.

Pozoruhodnou změnou, kterou odhalil tento poslední průzkum, je vzestup strany Marine Le Penové mezi voliči, kteří se tradičně zdráhali hlasovat pro RN: důchodci a vyšší socioprofesní kategorie.

Vládní kandidátka, kterou by vedl nový ministr zahraničí Stéphane Séjourné, si vede špatně, protože se jí nedaří přilákat voliče mimo jádro příznivců Emmanuela Macrona. Zůstává první volbou důchodců, ale tato kategorie mezi voliči RN roste: 19 % lidí starších 65 let si nyní přeje volit RN (ve srovnání s 23 % pro Renesanci).

Tento nárůst lze vysvětlit rostoucími obtížemi, s nimiž se potýkají důchodci, pokud jde o kupní sílu, ale také zhoršováním jejich osobní bezpečnosti, neboť zprávy posledních několika měsíců byly plné případů napadení a znásilnění starších lidí po celé Francii.

Další pozoruhodnou změnou je, že 24 % střední a vyšší střední třídy (která podle kritérií průzkumu „bez problémů vyjde s penězi“) nyní plánuje hlasovat pro RN, oproti 21 % pro Renesanci.

Mimo Rassemblement National jdou pravicové hlasy nejprve ke straně Les Républicains, kandidátce vedené Françoisem-Xavierem Bellamym, který vedl kandidátku v předchozích volbách. V průzkumech veřejného mínění se pohybuje kolem 8,5 %, ale nedaří se mu získat podporu mimo svou obvyklou voličskou základnu.

Kandidátka Reconquête vedená Marion Maréchalovou (neteř Marine le Pen, která se přidala k Zemmourovi)  se odhaduje na přibližně 5 %, přičemž je třeba mít na paměti, že třetina prezidentských voličů Érica Zemmoura uvedla, že má v úmyslu hlasovat v evropských volbách pro RN.

Levicové strany jsou na tom tentokrát poněkud hůř, žádná nemá ani 10%. Nemohou se tentokrát ani „slepit,“ protože  jako blok stran by muselo vyjít 10% na každou. Tyto strany volí muslimové, kteří však  k eurovolbám příliš nechodí.

V zemi v poslední době velmi silně narostl euroskepticismus a volání po FREXITu.

Zájem Francouzů o hlasování do EU zůstává omezený, většina (61 %)  je nespokojena se způsobem fungování Evropské unie a s jejími kroky v klíčových otázkách, jako je válka na Ukrajině, migrace a kupní síla.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

One thought on “Francie: Strana Marine le Pen drtivě vede v průzkumech do EP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout