Musk se ptá Zelenského na uvězněného amerického novináře Gonzala Liru

Musk se ptá Zelenského na uvězněného amerického novináře Gonzala Liru

Gonzalo Lira patří k řadě západních novinářů, kteří již roky informují o situaci na Ukrajině. Do roku 2022 se jejich videa a články setkávaly spíše s nezájmem politických elit, ale vše se změnilo v únoru 2022.

V té době se někteří novináři stali ve svých vlastních zemích nevítanými, mnohým v případě návratu domů hrozí soud. S příchodem války však neskončila jen svoboda slova, ale přímo na Ukrajině nastal hon na nepohodlné novináře, kteří jsou samozřejmě zařazeni i na nechvalně známý „seznam smrti“ Myrotvorec.

Jedním z těchto novinářů je také Gonzalo Lira, který má americko-chilské občanství (narodil se v USA chilským rodičům). Pokud jste ho sledovali, tak vám jistě neuniklo, že od začátku konfliktu natáčel videa, ve kterých informoval o tom, co se v zemi děje.

Na rozdíl od jiných západních novinářů z opačné názorové platformy, kteří již tehdy pobývali na východě Ukrajiny či v Rusku, žil Gonzalo Lira v Kyjevě či jiných městech Ukrajiny – tedy v oblasti, která je po celou dobu konfliktu pod plnou kontrolou ukrajinské vlády.

Od začátku tak byl jasným terčem, bylo proto jen otázkou času, než si na něj za jeho zpravodajství došlápnou.

V květnu byl na Ukrajině americký youtuber a publicista Gonzalo Lira zatčen, protože „veřejně ospravedlňoval“ ruskou invazi, uvádí se v tiskové zprávě Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU).

V prohlášení z Kyjeva se uvádí, že Lira „má občanství jedné ze zemí Latinské Ameriky“, ale je vynecháno, že je také americkým občanem narozeným v Kalifornii.

Po svém propuštění Lira uvedl, že byl mučen v ukrajinském vězení:

„Dva násilníci mě drželi za hlavu a párátkem mi škrábali bělmo levého oka, zatímco se mě ptali, jestli bych ještě mohl číst, kdybych měl jen jedno oko.“ Lira informoval své následovníky, že se chystá na šílený úprk na motorce směrem k maďarským hranicím.

To bylo v srpnu – a od té doby o něm nikdo nic neví:

Reportér Grayzone Liam Cosgrove naléhal na ministerstvo zahraničí na Matthewa Millera a ptal se, jak Bidenova administrativa dovolila, aby byl Američan mučen údajně úzce spojeneckým národem:

Ještě více usvědčující na Millerově neodpovědi je, že 3 měsíce předtím Miller připustil, že ministerstvo zahraničí vědělo o Lirově uvěznění, když byl dotázán, zda se administrativa plánuje zasadit o jeho propuštění:

V sobotním příspěvku na X Tucker Carlson upozornil na Lirovu situaci a mluvil s otcem novináře. Carlson se zeptal, proč to Bidenova administrativa umožňuje, a zeptal se, co je to za zemi, že Ukrajina dělá Američanovi něco takového jen proto, že kritizuje vládu.

V reakci na to se Elon Musk zeptal: „Americký občan je ve vězení na Ukrajině poté, co jsme poslali více než 100 miliard dolarů?“ a dodal: „Je v tomto příběhu něco víc než jen kritika Zelenského?“

„Jestli je to všechno, pak tu máme vážný problém.“

Tucker Carlson na to odpověděl: „Jo, říkal neschválené věci. To je jeho zločin.“

Musk pak přímo požádal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vysvětlil, proč drží amerického občana ve vězení

K tématu „ukrajinské demokracie“ se nedávno vyjádřil i republikánský kandidát na prezidenta Vivek Ramaswamy:

„Víte, co je naivní? Ti, kteří tvrdí, že Ukrajina je vzorem „demokracie“ v bitvě dobra proti zlu. Zde je PRAVDA o Zelenského režimu:

– Zákaz 11 opozičních stran

– Nedávno zavražděn ukrajinský prezidentský kandidát v roce 2019

– Konsolidace všech televizních médií do jednoho státního televizního mediálního subjektu

– Nedávno zakázal ukrajinskou pravoslavnou církev Vyhrožoval, že nebude pořádat volby, pokud USA nevydají více peněz

– Současný starosta Kyjeva ho nazval „autokratem“

– Jeden z nejhorších rekordů na světě pro vládní korupci

I podle diskuzí už většině Američanů dochází, o čem je ve skutečnsti tento konflikt  a jeho záměrné prodlužování…

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout