Kanaďané silně protestují proti vládnímu plánu vytvořit „digitální dolar“

Kanaďané silně protestují proti vládnímu plánu vytvořit „digitální dolar“

Po celém světě se vyvíjí digitální měna, někde je zatím v testovacím režimu, jinde již probíhá pilotní projekt a v dalších zemích je dokonce možné CBDC platit.

Také EU již chystá digitální euro, což je také zřejmě důvod vládních snah o rychlé přijetí eura. Země eurozóny totiž nemají na vybranou – ECB již rozhodla za ně.

Digitální měnou můžete platit ve stále více zemích, nicméně plošné rozšíření by mělo nastat až s rozšířením ID, neboť digitální identity mají být na CBDC napojeny.

V případě, že by byla zrušena hotovost, by to vedlo k nastolení nevídané diktatury. V menší míře si to mohli vyzkoušet právě v Kanadě v době, kdy byla zablokována konta protestujícím kamioňákům i jejich podporovatelům.

I to je zřejmě důvod značného odporu proti zavádění CBDC v zemi. Konzervativci nyní slibují, že pokud vyhrají příští volby, digitální měna ani ID nebudou zavedeny.

Přitom Trudeau již nyní domlouvá s EU propojení evropských a kanadských digitálních identit.  Příští kanadská vláda tak může mít – i přes odpor proti zavádění ID a CBDC – docela problém již „rozjetý vlak“ zastavit.

Naprostá většina Kanaďanů chce, aby vláda a její nejvyšší banka nechaly hotovost na pokoji a nepokračovaly ve vytváření takzvaného „digitálního dolaru,“ přičemž elektronickou měnu nazývají „příšerným nápadem,“ což by mohlo vést k dalšímu způsobu, jak může občany vláda kontrolovat a sledovat.

Ve středu Bank of Canada (BOC) zveřejnila své dlouho očekávané výsledky průzkumu týkající se „potenciálního digitálního kanadského dolaru.“ Výsledky ukazují, že drtivá většina, 86 procent Kanaďanů, je proti vytvoření národního digitálního dolaru.

Zpráva obsahovala mnoho písemných odpovědí od účastníků, kteří jsou proti myšlence „digitálního dolaru.“

„Nechte peníze na pokoji!“ napsal jeden respondent a druhý napsal: „Nepotřebujeme to! Takže už na to neplýtvejte prostředky.“

Jiný napsal: „Digitální dolar zněl skvěle, dokud jsme neviděli federální vládu zmrazit soukromé bankovní účty svých vlastních občanů za podporu politického hnutí, se kterým vláda nesouhlasila. Systému už vůbec nevěřím.“

Tato odpověď se nepochybně týkala konvoje svobody z počátku roku 2022, kdy ministryně financí Chrystia Freelandová na příkaz premiéra Justina Trudeaua podnikla bezprecedentní krok a požadovala, aby  banky zmrazily účty  všech, kdo se zapojili do protestu konvoje v Ottawě. 

Učinila tak bez soudního příkazu.

Jeden účastník poznamenal, že digitální dolar má potenciál být zneužit autoritářskou vládou.

„Přemýšlejte o tom, jak rychle to má potenciál se pokazit s nesprávnými lidmi u moci,“ napsal tento člověk.

Jiný napsal: „Je to začátek konce svobody.“

„Kanaďané nepotřebují digitální dolar, jeden již existuje. Je to vaše debetní karta,“ napsal respondent.

Průzkum BOC se také zeptal účastníků průzkumu na jejich názory na potenciální rady pro politiky a osoby s rozhodovací pravomocí týkající se možného vytvoření „digitálního dolaru.“

Podle průzkumu velká většina respondentů souhlasí s tím, že by měla být zavedena regulace, která by od obchodníků vyžadovala, aby přijímali hotovost jako způsob platby.

BOC uvedla, že tento trend je konzistentní napříč všemi demografickými skupinami.

„Podobně většina respondentů souhlasí s tím, že Bank of Canada by měla Kanaďanům nadále poskytovat oficiální platební prostředky podporované centrální bankou,“ uvádí se ve zjištěních zprávy.

Většina respondentů také uvedla, že BOC by neměla zkoumat a budovat schopnost vydávat digitální kanadský dolar.

„Navíc většina respondentů nevěří, že Bank of Canada vezme v úvahu zpětnou vazbu veřejnosti ohledně potenciálního digitálního kanadského  dolaru,“ uvádí zpráva.

Celkově zpráva zjistila, že když byly všechny odpovědi zkombinovány, vytvoření digitálního dolaru získalo 86 % negativní zpětné vazby.

Někteří účastníci průzkumu BOC rychle poukázali na to, že pokud by byl vytvořen digitální dolar, byl by to „strašný nápad“ a byl by použit jako nástroj vládní kontroly.

„Myslím, že je to… jen další způsob, jak nás může vláda kontrolovat a sledovat.“ 

„Hotovost je snadná a anonymní a byla to cesta po tisíce a tisíce let. Nikdo se nemůže nabourat do hotovosti. Hotovost je spolehlivá. Děti mohou používat hotovost. Co se stane s bezdomovci? Nemohou si dovolit telefon nebo počítač pro přístup k těmto digitálním penězům,“ napsal jeden z účastníků.

Účastník poznamenal, že bezdomovci nebo méně privilegované osoby spoléhají na hotovost.

„Svět spoléhá na hotovost. Když jdu do jiné země, beru si hotovost, protože každá země má svou vlastní měnu,“ napsal účastník.

Stejný účastník vyjádřil obavy ohledně toho, jak je digitální dolar otevřený online hackům, proti čemuž je hotovost imunní.

„Co se stane, když bude banka napadena nebo zkrachuje? Všechny naše peníze budou pryč,“ napsali.

„Hotovost si můžeme vzít a máme ji fyzicky u sebe. Je to záchranná síť. Jsem velmi proti tomuto digitálnímu dolaru.“

Hlavní zjištění z průzkumu BOC ukazují, že Kanaďané přikládají „vysokou hodnotu držení hotovosti, která je kryta jejich centrální bankou, a chtějí si zachovat přístup k bankovkám.“

Přibližně 93 procent respondentů průzkumu BOC uvedlo, že kromě debetních a kreditních karet nadále používají jako platební formu hotovost. Celkem 66 % respondentů uvedlo, že mít přístup k digitální měně není důležité.

Podle BOC by digitální měna centrální banky (CBDC) musela nabízet přesvědčivé výhody, které by motivovaly tyto spotřebitele.

Digitální měny byly některými vládními úředníky nabízeny jako způsob, jak nahradit tradiční hotovost.

Konzervativní vůdce Pierre Poilievre slíbil, že pokud bude zvolen premiérem,  zastaví jakoukoli  implementaci „digitální měny“ nebo povinného systému „digitálních ID.“

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 4.9]

6 thoughts on “Kanaďané silně protestují proti vládnímu plánu vytvořit „digitální dolar“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout