Gonzalo Lira zůstává v charkovské pekelné věznici, americké velvyslanectví v Kyjevě odmítá zasáhnout

Gonzalo Lira zůstává v charkovské pekelné věznici, americké velvyslanectví v Kyjevě odmítá zasáhnout

Americko-chilský novinář, který již roky žije na Ukrajině, podával zprávy přímo z místa konfliktu. Nicméně – na rozdíl od jiných nemainstreamových novinářů – působil přímo v oblasti ovládané Ukrajinou, což ho dostalo již 2x do vězení.

Dlouho se nevědělo, co se s Gonzalem Lirou stalo, neboť zmizel v době, kdy tvrdil, že je blízko ukrajinsko-maďarských hranic. Tehdy se chystal hranice překročit a v Maďarsku požádat o pomoc, ale náhle se odmlčel.

Předpokládalo se, že je ve vězení nebo dokonce mrtvý. To vše se odehrálo v srpnu. Nyní je už jasné, že je naživu, nicméně byl umístěn do vězení, které má velmi špatnou pověst. Lze tedy předpokládat, že byl i tentokrát mučen, podobně jako tomu bylo v po předešlém zatčení.

Aktuálně se však nachází ve vězeňské nemocnici, neboť tristní podmínky věznice mu nalomily zdraví.

Americkému youtuberovi  Gonzalu Lirovi bylo při slyšení 21. prosince na Ukrajině prodlouženo zadržení o dalších 60 dní bez soudu. Americká ambasáda v Kyjevě odmítla tlačit na propuštění Liry a slyšení se nezúčastnila. Lira se nemohl zúčastnit, protože trpí zápalem plic, což je známka vězeňského týrání. Lira tvrdí, že byl mučen a bit v charkovském vězení, kde nyní pobývá.

Americko-chilský občan Gonzalo Lira byl poprvé zatčen v květnu 2023 a byl obviněn z „propagace ruské agrese na Ukrajině a šíření prokremelských myšlenek na sociálních sítích,“ řekl jeho otec britskému bývalému labouristickému poslanci Georgi Gallowayovi.

Je údajně vězněn především za to, že řekl, že Ukrajina nikdy nevyhraje válku proti Rusku.

„Ukrajinská tajná policie SBU tvrdila, že Lirova videa popírají ruské válečné zločiny a ospravedlňují ruskou agresi,“ řekl jeho otec. Lira byl v srpnu krátce propuštěn, ale poté byl znovu zatčen, když se 1. srpna pokusil opustit Ukrajinu na svém motocyklu.

21. prosince se na Ukrajině konalo pětihodinové slyšení o Lirově případu, kterého se nemohl osobně zúčastnit, protože je v nemocnici a trpí zápalem plic, což je známkou toho, že je držen v nelidských podmínkách.

Dzeržynský okresní soud v Charkově napsal, že Lira je ženatý, ale rozvádí se, má dvě nezletilé děti narozené v letech 2014 a 2015, je oficiálně nezaměstnaný, není registrován u psychiatra, nemá žádné zdravotní postižení a nevlastní žádný movitý ani nemovitý majetek na Ukrajině ani v žádném jiném státě.

Dotyčná osoba bydlí v Charkově v bytě, který vlastní od roku 2017. Děti jsou ukrajinskými občany a žijí se svou matkou v Užhorodě.

Gonzalo Lira je obviněn toho, že „spáchal trestný čin  podle odst. 3 článku 436-2 trestního zákoníku Ukrajiny, konkrétně  výrobou a šířením materiálů, které ospravedlňují, uznávají jako zákonnou a popírají ozbrojenou agresi Ruské federace proti Ukrajině započatou v roce 2014, včetně prezentace ozbrojené agrese Ruské federace proti Ukrajině jako vnitřního občanského konfliktu…“

Soud napsal, že zatímco byl zadržen na kauci, Lira zamířil ke státní hranici Ukrajiny s Maďarskem a 31. července se neúspěšně pokusil překročit státní hranici na kontrolním stanovišti „CHOP“ (Tysa).

Okresní soud v Charkově nařídil prodloužení preventivní vazby do 19. února 2024 bez možnosti kauce a nařídil Charkovskému městskému lékaři, aby pokračoval v provádění lékařské prohlídky Gonzala Liry s cílem zjistit a sledovat jeho zdravotní stav a v případě potřeby pokračovat v jeho řádné léčbě.

„Vzhledem k tomu, že obviněný má pas amerického občana a pas občana Chilské republiky, existence dvojího občanství a pasu významně rozšiřuje možnosti jednotlivce skrývat se v zahraničí v různých zemích po celém světě, aby se vyhnul trestní odpovědnosti,“ napsal soud.

„Soud se navíc domnívá, že riziko skrývání se před vyšetřovacími orgány nebo soudem je prokázáno, protože poté, co obviněný složil kauci, porušil podmínky kauce a pokusil se překročit hranice.“

Podle místních zpráv byli u soudu 21. prosince přítomni 2 zástupci OSN. Nebyli přítomni žádní zástupci americké ambasády. Americká ambasáda místo toho sledovala soud prostřednictvím videospojení.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Kyjevě řekl: „Nadále jsme v častém kontaktu s panem Lirou a jeho právním zástupcem ohledně jeho zadržení a účastníme se jeho soudního řízení. Americké velvyslanectví v Kyjevě naposledy telefonicky hovořilo s Lirou 12. prosince. Velvyslanectví se navíc 21. prosince zúčastnilo soudního slyšení. Situaci sledujeme, ale v tuto chvíli nemáme žádné další komentáře.“

„Jediné slovo z americké ambasády by ho propustilo,“ řekl George Galloway Gonzalu Lirovi staršímu..

Celý rozhovor s otcem Gonzala Liry:

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

One thought on “Gonzalo Lira zůstává v charkovské pekelné věznici, americké velvyslanectví v Kyjevě odmítá zasáhnout

  1. Nejak je to vse zamotane: Lira ma děti, jsou ukrajinskými občany a žijí se svou matkou v Užhorodě. On American a deti Ukrajinci? A Americani nechaji sveho prislusnika mucit v ukrajinskem vezeni? Cemu se da verit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout