USA: Zdravotně postižený důchodce byl zastřelen FBI při razii kvůli jeho online výhružkám Bidenovi

USA: Zdravotně postižený důchodce byl zastřelen FBI při razii kvůli jeho online výhružkám Bidenovi

Výhružky proti nejhoršímu prezidentovi všech dob si jistě neodpustí víc Američanů. Z nějakého důvodu si pro razii zvolila FBI špatně pohyblivého důchodce, který se staral o slepého syna.

K razii došlo jen kvůli nadávkám a výhružkám směrem k Bidenovi.

Jisté je, že v tomto případě nenastoupí „efekt Floyda,“ už jen proto, že zastřelený muž je bílý a patřil do „špatné“ názorové a politické „stáje.“

Tento případ nám ovšem opět ukazuje, že zde existuje nenávist povolená a zakázaná, což ostatně známe i z Evropy.

Ti, kdo mnohem hůř vyhrožovali Trumpovi, se nejenže nedočkali razie FBI, ale nebyli ani nijak stíháni – třeba jen za přestupek.

Na rozdíl od neslavného činu herečky Kathy Griffinové, kdy držela uťatou hlavu Donalda Trumpa s kapající falešnou krví, minulé výhrůžky proti životu prezidenta Trumpa nevyvrcholily smrtelnými domovními raziemi.

V překvapivém zvratu událostí byl ve středu při razii FBI smrtelně postřelen 75letý Craig Deleeuw Robertson, popisovaný jako starší obyvatel Utahu.

Vážil kolem 300 liber a potýkal se se značnými zdravotními překážkami, které bránily jeho mobilitě, Robertson se stal nešťastnou obětí, která ani nebyla schopna se bránit.

FBI rychle potvrdila incident a odhalila, že specializovaní agenti vykonávali zatykače a prohlídky v rezidenci Provo, přičemž smrtící střelba nastala přibližně v 6:15.

Primární zaměření této operace se točilo kolem vyšetřování online hrozeb, zejména těch, které jsou zaměřeny na prezidenta Joe Bidena a další prominentní osobnosti.

Navzdory Robertsonovým zjevným postižením FBI klasifikovala tyto online hrozby jako „důvěryhodné“. Tato klasifikace získává značný význam ve srovnání s předchozími případy, kdy symbolické hrozby nebyly řešeny smrtící silou.

Zejména incidenty zahrnující kontroverzní fotografii Kathy Griffinové, která drží uťatou hlavu symbolizující tehdejšího Trumpa, a produkci Shakespeare in the Park z roku 2017 zobrazující inscenované bodnutí do herce představujícího prezidenta Trumpa, nevedly k raziím FBI a smrtelným následkům.

 

Kathy Griffinová

 

 

Inscenace Shakespeare in the Park zobrazující inscenované pobodání dvojníka prezidenta Trumpa

 

Podrobnosti vyplynuly ze soudních dokumentů, které získala televize Fox 13 a které odhalily Robertsonovy explicitní online hrozby s cílem poškodit prezidenta Bidena během jeho návštěvy v Utahu.

Robertson údajně napsal v příspěvku  tučnými černými písmeny na růžovém a fialovém pozadí: „Slyšel jsem, že Biden přijede do Utahu. Vyhrabu svůj starý oblek Ghillie a vyčistím prach z ostřelovací pušky M24.“

Blížící se příjezd prezidenta Bidena do Salt Lake City ve středu odpoledne dodal vývoji situace na naléhavosti. Robertsonovo výhružné chování na internetu se netýkalo ani prezidenta.

V březnu se údajně zaměřil na okresního prokurátora okresu New York Alvina Bragga, který dohlížel na trestní vyšetřování bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

V příspěvku prohlásil: „Budu čekat v garáži soudní budovy se svým potlačeným Smith & Wesson M&P 9mm, abych vyhnal radikálního hloupého prokurátora, který nikdy neměl být zvolen.“

Během sledování Robertsonova domu 19. března se zvláštní agent pokusil mluvit s Robertsonem o jeho příspěvcích, podle Fox13.

Robertson odpověděl: „Řekl jsem, že to byla jenom představa!“ a řekl agentovi, aby se vrátil se soudním příkazem.

Úředníci FBI udržovali závoj tajemství ohledně přesných okolností, které vedly k tragické střelbě.

Ujistili však, že v rámci inspekčního oddělení probíhá komplexní přezkum incidentů.

Travis Lee Clark, který zastřeleného osobně znal a sloužil jako tajemník církve, nabídl pohled na Robertsonův charakter a životní okolnosti a podělil se o své postřehy.

„V podstatě mu bylo téměř 80 let, vážil 300 liber a bojoval s významnými zdravotními omezeními, která ho učinila závislým na holi a omezila jeho mobilitu.

Dokonce se uchýlil k jízdě na krátkou vzdálenost do kostela, aby se vyhnul chůzi.

Až donedávna se staral o svého postiženého, slepého dospělého syna a dával najevo svou soucitnou povahu.

Byl veselý, byl známý svými vtipy a úsměvy, téměř deset let sloužil jako náš finanční úředník,“ líčil Clark.

„Robertson, který před nějakou dobou ovdověl, byl aktivním návštěvníkem 2. sboru Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů v Provu v Utahu,“ dodal Clark.

„Navzdory tomu, že ho vnímali jako věrohodnou hrozbu, byl to křehký starší muž, který ventiloval svou frustraci na sociálních sítích. Dobrosrdečný člověk, který miloval práci se dřevem a sbírání zbraní, se věnoval svému postiženému dospělému synovi ještě před několika týdny,“ zdůraznil Clark.

Další muž, který se charakterizoval jako přítel Robertsona po více než čtyři desetiletí, sdělil svůj hluboký šok nad vývojem událostí pro FOX 13 News.

„Byl to typ člověka, který by udělal vše pro to, aby komukoliv pomohl. Měl neuvěřitelnou povahu. Pevný ve své víře a překypující láskou. Naše pouto bylo pouto bratrů po mnoho let,“ řekl Steve Terry.

Terry vyjádřil nedůvěru nad tragickým obratem událostí. „Věci, které o něm kolují v médiích, nejsou pravda. Craig by udělal cokoliv, aby pomohl lidem,“ řekl.

Jak vyšetřování pokračuje, komunita se potýká s náhlou ztrátou muže, který je ceněn pro svou vřelost, oddanost svému synovi a přínos církvi.

Návštěva prezidenta Bidena v Salt Lake City proběhla bez narušení. Incident nicméně podnítil debatu o online hrozbách, duševním zdraví a příslušných opatřeních orgánů činných v trestním řízení.

Veškeré podrobnosti o incidentu zůstávají utajeny a čekají na závěr přezkumu inspekční divize FBI.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout