Niger: Zítra končí ultimátum, chystá se vojenská intervence

Niger: Zítra končí ultimátum, chystá se vojenská intervence

Zdá se, že někdo chce druhou Libyi. Jinak si to nelze vysvětlit. To by samozřejmě znamenalo ještě větší uvolnění invazní trasy ze subsaharské Afriky do Evropy – a tedy i rychlejší výměnu obyvatel.

Zítra končí francouzské ultimátum Nigeru.

V sobotu ráno, 5. srpna, se konala schůzka mezi francouzskou ministryní zahraničí Catherine Colonnou a nigerským premiérem Ouhoumoudou Mahamadou o situaci v Nigeru po státním převratu z 26. července.

Čas se krátí, protože zítra v neděli vyprší ultimátum ECOWAS. Západoafrická komunita dala vzbouřencům sedm dní na návrat k moci.

Organizace nyní říká, že je připravena na možnou vojenskou intervenci k vytlačení pučistů, zatímco sesazený prozápadní nigerský prezident Mohamed Bazoum je stále držen ve své rezidenci. Francouzská ministryně zahraničí žádá armádu, aby se vzdala moci.

„Jednomyslným požadavkem mezinárodního společenství, znovu opakuji, je obnovení demokracie okamžitě a před vypršením lhůty stanovené zeměmi regionu, která připadá na zítřek.  Takže mají čas do zítřka, aby se zřekli těchto osobních dobrodružství a obnovili demokracii v Nigeru,“ prohlásila ministryně.

Tolik zprávy z Francie, které jde samozřejmě především o zlato a uran z bývalé kolonie.

Zajímavé je, že stejné požadavky na „obnovení demokracie“ nepadaly před devíti lety také na Ukrajině.

Jak vše dopadne a zda dojde na libyjský scénář tedy uvidíme zítra.

Každopádně některé další země – jako Mali nebo Burkina Faso – přislíbily Nigeru pomoc a vzbouřenci si také zavolali na pomoc Wagnerovce.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 23 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Niger: Zítra končí ultimátum, chystá se vojenská intervence

  1. Opět stejný scénář, kdy bohaté rodiny z Anglie a Francie tzv. obchodníci skrytí pod armádami bílých, loupí bezostyšně v zemi jejich nerostné bohatsví a místní lidé žijí v bídě a navíc mají poslouchat od okupantů hloupé žvásty o demokracii a svobodě. Přejme Nigerijcům konečně prosadit svobodu a kontrolu nad vlastním nerostným bohatstvím. Každá země, která tam vstoupí s armádou za zájmy boháčů z Evropy zaslouží stejné sankce od ostatních jako nyní Rusové.

  2. Macron bude rád, když ho z Elysejskýho paláce nevynesou hordy Nigerijců, nemrsknou s ním do Seiny a nesežere ho tam žralok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout