Německo: Průzkum preferencí do eurovoleb ukázal, že skoro čtvrtina Němců hodlá volit AfD

Německo: Průzkum preferencí do eurovoleb ukázal, že skoro čtvrtina Němců hodlá volit AfD

To je samozřejmě důležité i pro nás, protože v případě podobných volebních návyků v jiných zemích může dojít ke značnému ovlivnění rozhodování při hlasováních v Bruselu.

Německo dodává do EU zdaleka nejvíc europoslanců. Pokud by byla AfD druhou nejsilnější stranou, pak by to znamenalo, že největší země EU zároveň dodá velký počet europoslanců, kteří se netají odporem vůči EU.

Připomínám, že i stávající němečtí europoslanci z AfD jsou v Bruselu poměrně aktivní a užiteční, například v covidovém výboru, který mimo jiné pomohl odhalit lži a manipulace výrobců takzvaných „vakcín,“  je europoslankyně Christine Andersonová z AfD.

Potěšitelné je, že ve Francii v průzkumech do eurovoleb jasně vede RN, tedy strana ze stejné frakce jako AfD. Dvě největší evropské země tak vyšlou do Bruselu poměrně značný počet europoslanců, kteří patří do jediné k EU silně kritické frakce.

Europoslanci z obou uvedených stran navíc (například na rozdíl od Italů) prakticky vždy hlasují proti politice EU – a to ve všech ohledech – od zelené politiky přes LGBTQ až po témata migrace.

Odpůrci EU však značně posílili i v Rakousku, Polsku (které zatím v EU nemělo žádné euroskeptiky) nebo Holandsku, takže i další země by mohly svojí troškou přispět k posílení opozice proti v Bruselu většinovým eurohujerům.

Téměř jeden ze čtyř německých voličů vyjádřil podporu Alternativě pro Německo (AfD), která v posledním průzkumu veřejného mínění zaznamenala historicky nejvyšší preference.

Průzkum provedený INSA pro německé noviny Bild odhalil, že 23 procent respondentů plánuje hlasovat pro antiglobalistickou a protimigrační stranu ve volbách do Evropského parlamentu v příštím roce.

Podpora strany se téměř zdvojnásobila z 12 procent zaznamenaných u posledních voleb v roce 2019, přičemž AfD je nyní druhou nejpopulárnější stranou v Německu za opoziční CDU/CSU.

Zdá se, že strana získala hlasy středopravé CDU/CSU, jejíž podpora klesla o 2,9 procentního bodu, zatímco podpora Strany zelených klesla o 5,5 procentního bodu na 15 procent.

Obraz

Průzkum následuje po podobných nedávných průzkumech, které ukazují významný trend v podpoře pravicové strany. AfD se postavila proti covidovým omezením i proti protiruským sankcím uvaleným EU po ruské invazi na Ukrajinu v únoru loňského roku.

Průzkum agentury Ipsos zveřejněný minulý měsíc přisoudil straně 22 procent. Vedoucí politického a sociálního výzkumu v Ipsosu, Robert Grimm řekl, že volební úspěch AfD je varování a poznamenal, že němečtí občané byli zřídka tak nespokojeni s vývojem země jako v současné době.

Nárůst popularity vyústil ve volební úspěchy AfD v posledních několika měsících.

Robert Sesselmann se stal prvním politikem AfD, který vyhrál obvod v Německu, s více než 52 procenty hlasů v červnu, a Hannes Loth vyhrál první volby starosty strany v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko minulý měsíc.

Strana se také umístila na druhém místě v řadě nedávných zemských voleb. Tyto volební zisky vedly k tomu, že se německé strany hlavního proudu pokoušely ostrakizovat AfD.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier označil nárůst popularity strany za „alarmující“ a odsoudil AfD jako „šiřitele nenávisti“.

Vůdce CDU Friedrich Merz zaznamenal negativní reakci členů své vlastní strany poté, co naznačil, že jeho straničtí kolegové možná budou muset spolupracovat s AfD na komunální úrovni, pokud budou pokračovat v přeměně volebního úspěchu na volební vítězství.

Vůdci CDU bylo připomenuto stranické rozhodnutí nikdy nespolupracovat s AfD, což by mohlo skončit na úkor jeho strany, pokud by pravicová skupina pokračovala v odčerpávání podpory od voličů jeho strany.

K uvedenému už jen dodávám, že v současné době jsme jednou z mála evropských zemí, kde není poptávka voličů po protibruselské politice.

I proto je třeba se dívat na ostatní země, kde voliči přináší alespoň malou naději na možné změny v politice EU. Změny, které by mohly vést až k rozkladu celého molocha…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 24 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Německo: Průzkum preferencí do eurovoleb ukázal, že skoro čtvrtina Němců hodlá volit AfD

  1. já si myslím že Německo po pádu Scholzovi vlády bude chtít navázat zpět vztahy s Ruskem proto CDU nevylučuje koalici s AFD na vyjednavani s Ruskem bude potřebovat ve vládě normální stranu aby nevypadala jako pata kolona která nepodporuje válku na UA což AFD se do koalice hodí vice než kdokoliv kdo je ted v Scholzově vládě takže příští vláda v Německu bude koalice CDU CSU a AFD a normalizace vztahu s Ruskem dávalo by to smysl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout