Evropská komise podlehla agrochemické lobby, povoluje prodej nových GMO bez jakéhokoli označení

Evropská komise podlehla agrochemické lobby, povoluje prodej nových GMO bez jakéhokoli označení

Jde o další z mnoha důkazů korupčního prostředí v EU. Zatímco v současné době je povinné označovat GMO, ale také vypracování hodnocení rizik, tak podle nového návrhu EK se již nové GMO nijak označovat nebudou a ani nebude třeba upozorňovat na případná rizika.

Jde samozřejmě o lobby gigantů jako Monsanto – Bayer, jejichž semena tak postupně zaplaví Evropu. V zahraničí již bijí na poplach zejména včelaři, kteří se obávají, že nové GMO zlikvidují včelstva. A samozřejmě nepůjde o jediný negativní dopad.

Návrh zákona o nových GMO, který byl představen v Bruselu, otevírá dveře evropského zemědělství a potravinářství novým generacím GMO.

Tím, že Komise povolila uvedení těchto nových GMO na trh bez záruk, vyhrála v tomto  případě agrochemická lobby, která již nebude muset vypracovávat hodnocení rizik, aby získala povolení.

Návrh evropského nařízení o rostlinách získaných některými novými genomickými technikami (NGT), který minulý týden předložila Evropská komise, ohrožuje právo občanů a zemědělců na konzumaci a pěstování bez GMO v Evropě.

Tento návrh odstraňuje požadavky na označování, sledovatelnost a většinu postupů posuzování rizik pro životní prostředí, které jsou v současnosti platné pro všechny GMO na evropské úrovni. 

Většina GMO vyvinutých pomocí technik úpravy genomu jiných než transgeneze (která zahrnuje inzerci exogenní DNA) tedy může být povolena na základě jednoduchého oznamovacího postupu.

„ Poté, co se v Evropě po desetiletí dařilo chránit své zemědělství a potraviny před GMO, ustoupila EU agrochemické lobby. Tento návrh zákona nenavrhuje nic menšího než uvést na trh GMO získané technikami úpravy genomu s neznámými účinky na životní prostředí, bez hodnocení rizik a bez informování spotřebitelů,“ uvádí Nicolas Laarman, generální delegát POLLINIS.

Tato deregulace je o to nevysvětlitelnější, protože rozsudek Soudního dvora Evropské unie v roce 2018 odhadl, že rizika spojená s těmito novými genomickými technikami by mohla být podobná rizikům první generace GMO, a že jako takové by měly podléhat stejným požadavkům z hlediska hodnocení rizik definovaným evropskou směrnicí 2001/18.

Dnes je rozsah možných dopadů nových GMO na opylovače a ekosystém velkou neznámou. Ale vzácné dostupné vědecké studie již poukazují na znepokojivé účinky (nepředvídané mutace rostlin, které jsou atraktivní pro opylovače, příliš významné změny a kumulativní tlaky na ekosystémy atd.).

Navíc, stejně jako u transgenních GMO, genetické modifikace prováděné na nových GMO nemohou být ohraničeny prostorem a mohou se rozšířit na několik kilometrů, což například činí nemožným jakékoli soužití mezi zemědělstvím povolujícím GMO a zemědělstvím biologickým.  

Povolení těchto GMO znamená riskovat nucenou kontaminaci plodin bez GMO, což by negovalo úsilí ekologických zemědělců nebo těch, kteří provozují agroekologické zemědělství, které respektuje opylovače a rovnováhu ekosystémů; dva produkční systémy, které dnes představují nejslibnější cesty k zastavení vymírání opylovačů a biologické rozmanitosti způsobené masivním používáním chemických pesticidů. 

A konečně, tento návrh také stanoví zákaz členským státům používat „ochrannou doložku“, která jim v současné době umožňuje dočasně zakázat pěstování nebo prodej geneticky modifikovaného organismu povoleného v EU z důvodu ohrožení zdraví nebo životního prostředí. 

Tuto doložku použily některé země zejména k zákazu pěstování GMO starší generace na svém území v souladu se zásadou předběžné opatrnosti.  

Tento návrh zákona povede k udržení a rozvoji intenzivního zemědělského modelu, který je hlavní příčinou kolapsu opylovačů a biologické rozmanitosti. Zatímco jiné osvědčené výrobní systémy umožňují zajistit potravinovou suverenitu Evropy při zachování životního prostředí, pěstování nových GMO může vést k ukončení evropské potravinové soběstačnosti. 

Více než 450 000 evropských občanů podepsalo petici požadující, aby evropské instituce nederegulovaly nové GMO, nicméně nyní je vše již jen na europoslancích, kteří  budou k povolení GMO hlasovat.

Projde-li návrh Evropským parlamentem, záhy zaplaví Evropu dosud zakázané GMO.

Podle informací mělo jít zejména o podporu zájmů gigantů jako  Bayer-Monsanto, Corteva, Syngenta ChemChina a BASF. 

Nový zákon jim umožní definitivně upevnit svou kontrolu nad evropským zemědělstvím tím, že vymažou všechny alternativy , které se dosud mohly obejít bez jejich produktů!

Vědci a nezávislí zemědělci, spotřebitelská sdružení a ochránci životního prostředí jsou proti této nespravedlivé dohodě mezi Evropskou komisí a agrochemickými giganty.

První dokumenty, které unikly, ukazují zrůdnost tohoto rozhodnutí.

Komise nenavrhuje nic víc, ani méně než maskování GMO nové generace za „přírodní“ rostliny, aby je vyňala z evropských předpisů…

Společnosti již nebudou nuceny prokázat, že nepředstavují žádné riziko pro opylovače, životní prostředí nebo lidské zdraví, a bude staženo  jakékoli označení GMO, aby je skryli před zraky zemědělců a spotřebitelů…

Jde samozřejmě zejména o to, doširoka jim otevřít zemědělský trh EU, což umožní výrazně dotovat tyto nové GMO s podporou veřejných peněz.

Mistrovský tah pro firmy a jejich akcionáře a nesnesitelná zrada ze strany evropských představitelů, kteří nemilosrdně obcházejí vůli evropského obyvatelstva tím, že GMO se vkrádají do předpisů, které umožní jejich rozsáhlé využití…

Toto rozhodnutí však jde ruku v ruce s již probíhající likvidací evropského zemědělství (vyvlastňování farem pod záminkou plnění politiky zeleného údělu) k pokračující likvidaci evropského zemědělství a především soběstačnosti našeho kontinentu.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 27 Průměrně: 5]

12 thoughts on “Evropská komise podlehla agrochemické lobby, povoluje prodej nových GMO bez jakéhokoli označení

  1. EK nám bohužel denně dokazuje, že není kompetentní k tomu, aby jednala ve prospěch svých členů. Postupuje naprosto ve prospěch různých logistických skupin ať už se jedna o farmaceuticky průmysl, smyšlenky o oteplování, zákazy aut na klasické pohony a teď i potravinové nechvalně známé firmy produkující gmo s prokazatelnou škodlivosti pro zdraví lidí.

    1. Johne, souhlasím, že zákaz čehokoliv je nedůstojný člověka, jen si vezměte osvětlení: louč, svíčka, petrolejka, plyn, el. oblouk, žárovka, zářivka/výbojka, LED, LED filament. Zákaz výroby žárovky urychlil vývoj LED a cenově i technologicky, jen ekologicky je trochu sporné z pohledu použitých materiálů a jejich skutečná výroba z druhotných surovin (recyklace). Úspora energie je velký přínos a s tvorbou ceny souvisí okrajově (tady se obávám nepochopení). Nejlepší na recy je louč, svíčka, petrolejka, ale nesou škody na zdraví vdechováním spalin. Oblouk je už jen při sváření kovů a vymře. Žárovky jsou v letitých spalovacích miláčcích a zářivky pomalu vymírání, jen se udrží výbojky trochu déle. LED je už všude. Velmi podobná analogie je u el. vozů…

  2. GMO je lidský vynález odporující přírodnímu výběru a velmi se podobá Cyklonu B, agentu oranžovému a rezistentním svinstvům (DDT, dioxiny aj.), které byly dobrým sluhou, ale nevyzpytatelným a zlým pánem!!!
    Tohle zákaz potřebujete jako koza drbání, než nějaký kokot vymyslí kozu nedrbací.

  3. Dnesni nakup v PL. Pro chleba chodim vyhradne do pekarny u hranice. Pani prodavacku kterou znam uz roky se me ptala proc tolik cechu kupuje chleba u ni v pekarne. Odpoved je jednoducha, melou do chleba brouky a ten chleba se neda pozrit. A to same do housek v houskach je plno namletych brouku. V bilem pecivu prece nemuze byt kmin!! V chlebu je take kmin co kmin nevidelo ani z rychliku. Bohuzel se to tvari jako kmin ale kmin to neni. Uz jsem od spouty lidicek slysela ze chleba se neda snist , ze je druhy den komplet plesnivy. Kontaminovana mouka z ukrajiny a to me potvrdila i pani v pekarne. A GMO potraviny nebo spise otraviny?? Monsanto uz roky vyhrozuje zemedelcum ze pokud odmitnou GMO osivo, ze jim poslou zaplavy nebo sucha!!! Aby si pro priste rozmysleli jake osivo zaseji. Jinak veskere osivo je evidovano kde a na jakem poli se jaka plodina pestuje. Timto zpusobem to maji osetrene aby meli prehled. V pripade neposlusnosti zapneme HAARP posleme ti tornado nebo zaplavy nebo spalujici zar!!! Kdo ovlada pocasi ovlada masy lidi a timto zpusobem jsou vyvolavany umele na svete hladomory!! A kdyz ne hladomory tak depopulacni programy pres GMO, pestitidy, glyfosaty,DDT, rundapy. Holokaus je v plnem proudu na to nezapomente, snazi se nas zlikvidovat vsemoznymi prostredky a nastroji.

  4. Lidi ani netuší co je Glykosát za svinstvo pro ně samotné. Najděte si čas a možná zjistíte co způsobuje vaše zdravotní problémy .Vlády jsou zkorumpované aby kryli a zlehčovali toxické účinky a kumulaci v těle. Stříkají se před skizní hlavně pšenice, ječmen,oves, cukrová třtina,cizrna,fazole ,kdo chce dohledá si další. Jedinou cestou je učinný detox,pěstování vlastních plodin a kupování potravin z konrolovaného zemědělství.
    https://tadesco.org/manipulacia-vedcov-korporaciami-ako-vdaka-monsantu-konzumujeme-toxicky-glyfosat/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout