Bakterie, které byly nalezeny u Ukrajinců, jsou extrémně rezistentní vůči antibiotikům

Bakterie, které byly nalezeny u Ukrajinců, jsou extrémně rezistentní vůči antibiotikům

Do jisté míry rezistentními se jakékoli bakterie mohou stát při nadužívání antibiotik, ale v těchto případech jde o extrémní rezistenci, jakou dosud v laboratoři, kde na problém přišli, neviděli.

Zde by se tedy velmi jednoduše nabízela jako odpověď na tento problém přítomnost biolaboratoří právě v oblastech, kde nyní probíhají boje.

Mohly na Ukrajině uniknout uměle vyvinuté extrémně rezistentní bakterie, které by se mohly nakonec rozšířit i do celé Evropy, potažmo světa?

Skupina švédských vědců z Lundské univerzity a laboratoře EUCAST ve Växjö společně s ukrajinskými mikrobiology zmapovala bakteriální rezistenci vůči antibiotikům u zraněných v nemocnicích.

Zjištění ukazují, že mnoho pacientů mělo bakterie popsané jako „extrémně odolné vůči antibiotikům“ – a existují obavy z možného rozšíření do Evropy.

„Viděl jsem toho už poměrně hodně, pokud jde o pacienty a bakterie, ale nikdy jsem se nesetkal s takovými rezistentními bakteriemi“ říká Kristian Riesbeck, profesor klinické bakteriologie na univerzitě v Lundu a vedoucí lékař v Labmedicin Skåne.

Vzorky byly odebrány od 141 zraněných Ukrajinců – včetně 133 dospělých zraněných ve válce, stejně jako osmi novorozenců se zápalem plic. Pacienti byli ošetřeni ve třech různých ukrajinských nemocnicích a podstoupili neodkladnou operaci nebo intenzivní péči.

„Viděli jsme, že několik gramnegativních bakterií bylo rezistentních na širokospektrální antibiotika a také na nová antibiotika inhibující enzymy, která ještě nebyla uvedena na trh, téměř deset procent vzorků obsahovalo bakterie, které byly rezistentní i vůči antibiotiku „poslední záchrany“, kolistinu.

Viděli jsme podobný případ v Indii a Číně již dříve, ale ne v takové míře. Až 6 procent všech vzorků bylo rezistentních na všechna antibiotika, která jsme testovali,“ vysvětluje Riesbeck.

Obavy vzbuzují zejména bakterie Klebsiella pneumoniae a jejich rezistence – je to proto, že mohou způsobit závažnou progresi onemocnění i u dříve zdravých lidí s dobře fungujícím imunitním systémem.

„To mě velmi znepokojuje. Taková odolná Klebsiella je zřídka vidět a není to něco, co jsme očekávali. V Číně jsou popsány ojedinělé případy, ale ne takového rozsahu.

Existuje mnoho zemí, které nyní posílají zbraně a zásoby na Ukrajinu, ale tato situace je přinejmenším stejně důležitá pro pomoc Ukrajině do budoucna. Existuje zřejmé riziko, že by se rezistentní bakterie mohly dále šířit, což ohrožuje celou Evropu.

Tolik varování švédského bakteriologa, který předpokládá, že extrémně rezistentní bakterie nezůstanou pouze problémem Ukrajiny.

Je otázkou, kolik případů již bylo odhaleno jinde, jen se prostě ututlaly….

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 35 Průměrně: 5]

6 thoughts on “Bakterie, které byly nalezeny u Ukrajinců, jsou extrémně rezistentní vůči antibiotikům

  1. Že jsou na ua biologické laboratoře víme dávno. Moc bych se divil,kdyby někoho nenapadlo nakazit ukrajince a pak je pod záminkou „útěku před válkou“ nechat rozprchnout po Evropě a nakazit půl kontinentu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout