Ukrajinský bankéř již dříve nabídl odměnu 500 000 dolarů za dronový útok v Rusku

Ukrajinský bankéř již dříve nabídl odměnu 500 000 dolarů za dronový útok v Rusku

Již nějakou dobu před neúspěšným atentátem na Putina bezpilotním letounem nabídl ukrajinský bankovní baron Volodymyr Jacenko odměnu 500 000 dolarů každému výrobci zbraní, který dokáže přistát s dronem na Rudém náměstí během nadcházejícího průvodu ke Dni vítězství v Moskvě.

23. dubna se ukrajinský dron nesoucí 30 kanadských bloků výbušniny C4 zřítil poblíž průmyslového parku Rudnevo v Moskvě. Ukrajinští operátoři použili arzenál 37-LB při neúspěšném pokusu o atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina, který měl ten den navštívit Rudnevo. 

Dron nakonec svůj cíl minul a zřítil se asi 15 km od zamýšleného cíle. Ruská média  uvedla, že úřady v oblasti zahlédly tři podobná bezpilotní letadla. V době, kdy bomby kanadské výroby dorazily do Moskvy, vláda Ottawy poskytla Kyjevu téměř 6 miliard dolarů na pomoc v boji Ukrajiny proti ruské armádě. 

Let ukrajinského  dronu UJ-22  odstartoval z tamní Charkovské oblasti. Jurij Romaněnko, spoluzakladatel  think-tanku  s úzkými vazbami na kyjevské tajné služby, připsal zásluhy za zorganizování atentátu ukrajinské tajné službě (SBU). 

Romaněnko na Twitteru napsal:

„Minulý týden naši zpravodajští důstojníci obdrželi informaci o Putinově cestě do průmyslového parku v Rudněvu… V souladu s tím naši vypustili kamikadze dron, který proletěl celou protivzdušnou obranou Ruské federace a zřítil se nedaleko průmyslového parku.“

„Putine, blížíme se,“ varoval Romaněnko.

Dron nesl výbušné náplně M112 používané několika státy včetně Kanady, Spojených států a Spojeného království. Podle ruských médií byly výbušniny získané při zpackaném útoku  kanadského původu.

K neúspěšnému pokusu o atentát na Putina došlo během řady náletů dronů do ruského vzdušného prostoru v posledních měsících. Den po neúspěšné ofenzivě z 23. dubna zaznamenala  ruská vysílací stanice SHOT 10 útoků dronů v pohraniční oblasti Belgorod, včetně některých francouzských fragmentačních granátů LU-213 a dronů Switchblade vyrobených v USA. 

Nárůst náletů dronů na ruské území následoval po zahájení kampaně „Armáda dronů“ v Kyjevě v červenci 2022, což je oficiální fundraisingová operace nazvaná „národy dronů“ s cílem získat na Ukrajině podporu bezpilotních vzdušných prostředků zahraniční výroby.

Finanční sbírka, mezi jejíž formální partnery  patří online trollí farma NAFO podporovaná Západem  a  Světový kongres Ukrajiny, zajistila slavného herce Star Wars Marka Hamilla jako svého hlavního ambasadora značky.

„Je mi ctí být velvyslancem bezpilotní armády a jakkoli mohu budu pomáhat prezidentu Zelenskému a ukrajinskému lidu,“ napsal Hamill na Twitteru v září 2022 a připojil svou fotografii na videohovoru s ukrajinským prezidentem.

Skrytá povaha útoků ukrajinských dronů na ruské území ztěžuje jejich autoritativní vyšetřování. Reportér britské státem financované BBC  neúspěšně naléhal na  kyjevského úředníka, aby taková data poskytl, zatímco se účastnil školení pro nejnovější ukrajinskou četu pilotů dronů na tajném místě na předměstí Kyjeva.

BBC předložila svou zprávu ze srdce ukrajinské „dronové armády“ 25. dubna, pouhé dva dny po údajném leteckém atentátu SBU na ruského prezidenta.

Kyjevskou „dronovou kampaň“ vede ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov, který se podle BBC nepokouší skrývat smrtící povahu těchto dronů, které jsou určeny k ničení cílů, jako jsou vojáci nebo tanky.

„Ale stejně jako zbytek jeho vlády,“ pokračovala BBC, „odmítá mluvit o nedávných náletech dronů na ruské území.“

Nestátní aktéři však tak málomluvní nejsou. Ve skutečnosti jen několik dní před náletem na Putina z 23. dubna zahájila ukrajinská televize soukromou iniciativu na podporu budoucích útoků dronů na ruské území.

Obviněný ukrajinský defraudant vypsal odměnu za dronový teror v Rusku

 6. dubna se v kyjevské síti TSN objevil ukrajinský finanční a zbrojařský magnát Volodymyr Jacenko a nabídl odměnu kterémukoli výrobci zbraní, kterému se podaří přistát s dronem na moskevském Rudém náměstí během nadcházejících oslav Dne vítězství.

Ruská každoroční připomínka Dne vítězství připomíná výročí kapitulace nacistického Německa v roce 1945. Každý 9. květen se po celé zemi  miliony ruských občanů účastní průvodů na oslavu vítězství nad nacismem.

V Moskvě se občané a vládní úředníci shromažďují na Rudém náměstí, aby viděli hudební vystoupení Ruské národní armádní kapely a přehlídku vojsk a vojenské techniky země. Součástí oslav jsou obvykle také projevy ruského prezidenta a velitele ruských ozbrojených sil.

Moskva  oznámila zrušení  přehlídek vítězství ve své pohraniční oblasti v dubnu po prudkém nárůstu aktivity dronů v této oblasti v prvních měsících letošního roku.

2. května The Guardian bagatelizoval hrozby ukrajinského teroristického násilí v Rusku  a uvedl, že „útok ukrajinského dronu na Rudém náměstí během vojenské přehlídky ke Dni vítězství by byl pro Putina ponížením, ale že jeho vláda v Den vítězství nezruší přehlídky z obav o veřejnou bezpečnost, ale z paranoidní posedlosti, že by občané mohli unést shromáždění, aby mohli učinit prohlášení o současné válce.“

Kromě toho středolevý britský list nezmínil ukrajinskou kampaň „Armáda dronů“ nebo skutečnost, že Jačenko, mocný ukrajinský oligarcha, nabízí finanční odměnu za letecký útok na akci na Rudém náměstí.

Během svého rozhovoru pro TSN 6. dubna Jacenko označil nadcházející oslavu na Rudém náměstí za „velmi legitimní“ vojenský cíl a odhalil, že jeho vlastní zbrojní společnost Dovbuš se na tuto událost již připravuje.

Dále připsal Dovbuši zásluhy za provozování dronu, který byl spatřen 28. března poblíž železnice v Nové Moskvě. V té době  ukrajinská média uvedla, že na dronu byl napsán bojový pokřik Kyjeva z nacistické éry „Sláva Ukrajině“.

Jacenko popsal březnový let jako zkoušku na Den vítězství a trval na tom, že pokud Dovbuš 9. května úspěšně přistane s dronem na Rudém náměstí, nebude samozřejmě platit sám sobě.

Obavy, že Jacenko  nebude schopen dodržovat národní finanční předpisy v nejzkorumpovanějším národě v Evropě, nebyly neopodstatněné. Bankovní magnát začal svou kariéru v Privatbank, ukrajinské finanční instituci založené po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. 

Ukrajinská vláda po Majdanu znárodnila banku v roce 2016 poté, co z její pokladny záhadně zmizelo 5,5 miliardy dolarů. Později z toho byl obviněn investiční bankéř Jacenko.

Ten řekl Rádiu Svobodná Evropa podporovanému USA, že je velmi důležitý v záležitostech souvisejících se znárodněním soukromé banky, protože vedl směr korporátních půjček.

Sergij Fursa obvinil Jacenka, že peníze nasměroval vlastníkům soukromé banky, jmenovitě ukrajinskému oligarchovi Igoru Kolomojskému, nechvalně známému  patronovi prezidenta Zelenského i neonacistického praporu Azov.

„Ráno přinesli peníze do Privatbanky obyčejní Ukrajinci a večer za tytéž peníze Igor Kolomojskij popíjel šampaňské v Ženevě,“ řekl Fursa. „Jacenko byl zodpovědný za to, že peníze od těchto vkladatelů šly Kolomojskému.“

Ukrajinský národní protikorupční úřad   později  tvrdil, že v roce 2016 Jacenko odčerpal většinu prostředků z banky v předvečer jejího znárodnění, které pak převedl na svou manželku a dceru. 

Mezi majetkem převedeným na jeho dceru Hannu byl majetek zemědělské společnosti, která vlastnila 23 nemovitostí, 500 pozemků a 17 aut. V únoru 2021  byl charterový let s Jacenkem  na cestě do Vídně  donucen přistát na Ukrajině.

Ukrajinské úřady okamžitě zatkly Jacenka na základě obvinění ze zpronevěry  kvůli jeho pozici v soukromé bance. Úřad protikorupčního prokurátora Ukrajiny plánuje pokračovat v jeho případu letos v září.

Jacenko při vyhlášení své soutěže o dronový útok na nadcházející přehlídce ke Dni vítězství 9. května v Moskvě vysvětlil, že vítězný dron musí nejen přistát na Rudém náměstí, ale musí být také rozpoznatelný jako ukrajinský.

„Musí mít ukrajinská hesla jako ‚Sláva Ukrajině‘,“ zdůraznil s odkazem na kyjevské nacistické heslo.

„Vytvořme pro ně ‚dovolenou‘,“ uzavřel Jacenko a zvedl ruce, aby slovo ‚dovolená‘ zdůraznil vzdušnými uvozovkami.

Sovětské vítězství ve druhé světové válce, v Rusku známé jako Velká vlastenecká válka, zůstává v zemi dodnes zdrojem národní hrdosti. Západem podporovaná vláda v Kyjevě mezitím naverbovala neonacistické prapory do své armády a ocenila ukrajinské nacistické kolaboranty z dob 2. světové války oficiálními státními vyznamenáními.

Vyhlídky na to, že Kyjev porazí Moskvu na bojišti, se vytrácejí a jeho elita otevřeně prosazuje strategii leteckého terorismu uvnitř Ruské federace. Oslava porážky nacistického Německa je možná jejich nejpřirozenějším cílem.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.3]

2 thoughts on “Ukrajinský bankéř již dříve nabídl odměnu 500 000 dolarů za dronový útok v Rusku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout