Turecko jde do druhého kola prezidentských voleb: Jak hlasovali Turci v zahraničí?

Turecko jde do druhého kola prezidentských voleb: Jak hlasovali Turci v zahraničí?

V samotném Turecku je souboj Erdogana a prozápadní opozice velmi těsný, takže zatím není nic jisté. Výsledky již hlásí i náš mainstream, takže snad ani není třeba se jim detailněji věnovat.

V tento moment (kolem 7.00 ráno)  již zbývá sečíst jen několik okrsků v Istanbulu, kde však většinou volí spíš Erdoganovu opozici, takže na jeho stranu se to již víc neposune.

Sečteno je nyní 98,64% hlasů s výsledkem 49,35% pro Recepa Tayipa Erdogana a 45% pro jeho soupeře Kemala Kilicdaroglu. Další soupeř Erdogana – Sinan Ogan získal 5,22% hlasů.

Druhé kolo je tedy takřka jisté, ale výsledek rozhodně ne. Pokud by se však sloučily opoziční hlasy, pak by se již Erdogan prezidentem nestal.

Turecko jako takové tak sice Erdogana nijak výrazně a s jasným výsledkem nepodporuje, nicméně velmi zajímavý je pohled do zahraničí. Pokusila jsem se vybrat zejména evropské země a některé další země mimo Evropu, kde je větší turecká komunita.

Všimněte si, že v západních zemích – jako například v Německu – má Erdogan větší podporu než v samotném Turecku. Uvádím jen hlasy pro Erdogana, zbytek logicky připadl jeho opozici a k Erdoganovi zřejmě nepůjde ani ve 2. kole, nakonec uvádím i výsledky z ČR a Slovenska:

Německo: 64,99%, Velká Británie: 18,11%, Francie: 60,43%,  Rakousko 73,21%, Belgie: 70,71%, Itálie: 23,61%, Nizozemsko: 68,86%, Švédsko: 44,76%, USA: 16,92%, Bulharsko: 24,30%, Rusko: 38,26%, Řecko: 18,05%, Česká republika: 7,70%, Slovensko: 15,10%…

Všimněte si propastných rozdílů ve volbách u Turků v západoevropských zemích, kde většinou vyhrává Erdogan (chalífáty jako Německo nebo Rakousko) a velmi odlišných výsledků z Balkánu, ale i USA či Velké Británie. Jak vidíte, tak u nás má Erdogan mezi Turky snad nejméně příznivců vůbec, zatímco v sousedním Rakousku má nebývalou oblibu.

Pokud jde o hlasování do parlamentu, Erdoganova vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a spojenecká Strana nacionalistického hnutí (MHP) si udrží většinu.

Jak dopadnou volby prezidenta  se dozvíme již za dva týdny – a podle všeho zatím není vůbec nic rozhodnuto…

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.9]

5 thoughts on “Turecko jde do druhého kola prezidentských voleb: Jak hlasovali Turci v zahraničí?

  1. Každý rozumne zmýšľajúci človek si musí priať pád krutého islamofašistického diktátora Erdogana /Orbánovho najlepšieho kamaráta/ a nástup jeho vyzývateľa. Aj to, aby v prípade potreby zasiahli profesionáli zo CIA a urobili v Turecku sekulárny prevrat /aj za cenu rozvratu štátu a krvavých nepokojov/ , prípadne toho netvora zlikvidovali.
    Podporovať Erdogana len pre jeho dobré vzťahy s Putinom a „mierovú“ politiku je vlastizrada najhrubšieho zrna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout