A z tohoto summitu je toho mnohem víc. Předně proti účasti summitu se zvedla vlna odporu a v Hirošimě proběhla demonstrace, která byla namířena zejména proti účasti Joe Bidena.
Ten sám se pak ztrapnil zejména tím, jak při debatě hledal taháky, neboť již ve své demenci ani není schopen hovořit zpatra.
Rusko a válka na Ukrajině jsou samozřejmě zásadním bodem programu setkání vedoucích představitelů G7 v Hirošimě v Japonsku, které začalo v pátek. Summit byl zahájen v pátek ráno, kdy hlavy států položily věnce v Hirošima Peace Memorial Park na památku desítek tisíc zabitých, když USA 6. srpna 1945 shodily atomovou bombu na město.
Japonský premiér Fumio Kishida přivítal vůdce z USA, Kanady, Francie, Německa, Itálie a Spojeného království na setkání, které se koná 19. – 21. května. Přítomni byli za neexistující stát EU i šéfka EK Ursula von der Leyenová a předseda rady EU Charles Michel.
Why does Biden always look so confused? pic.twitter.com/extcNjbPxG
— RNC Research (@RNCResearch) May 19, 2023
Lídři G7 hovořili z města, které bylo doslova vybombardováno atomovkou, a vyzvali ke „světu bez jaderných zbraní,“… ale jejich výzva byla zaměřena pouze na určité národy, vzhledem k tomu, že v prohlášení vyzvali Rusko, Írán, Čínu a Severní Koreu, aby přijaly nešíření. Západní představitelé si zřejmě neuvědomili bizarnost jejich prohlášení právě v tomto městě.
Lídři G7 odsoudili plány Moskvy poslat jaderné zbraně do Běloruska jako „nebezpečné a nepřijatelné“ a vyzvali k opětovnému zavedení souladu s podmínkami nové smlouvy START.
A pokud jde o Čínu, prohlášení G7 uvádí: „Urychlující se budování čínského jaderného arzenálu bez transparentnosti a smysluplného dialogu představuje obavy pro globální a regionální stabilitu.“
O tom, že USA soustavně obkličují svým obvyklým způsobem Čínu s novými základnami v lokajských asijských zemích, však nepadlo ani slovo.
Vedoucí představitelé dále uvedli, že podpora Ukrajiny je zásadní pro globální stabilitu a mír, přičemž německý kancléř Olaf Scholz řekl: „Znovu jsme ujistili, že poskytneme Ukrajině nezbytnou podporu tak dlouho, jak to bude nutné.“
Biden se také chlubil „klimatickými závazky“ USA, ovšem bez taháků nebyl schopen vypustit z úst jediné slovo.
Pokud jde o Rusko, USA využily příležitosti a odhalily rozšířené sankce:
Bidenova administrativa přidala na seznam 71 společností za podporu Ruska.
Opatření amerického ministerstva obchodu se zaměřují na podporu ruské armády a rozšiřují rozsah kontrol vývozu Ruska a Běloruska. Na tomto seznamu je 69 ruských subjektů, jeden z Arménie a jeden z Kyrgyzstánu.
Nové kontroly vývozu se zaměřují na ropné a plynové projekty v Rusku a Bělorusku. Mezi další společnosti patří opravny letadel a továrny na výrobu dílů, továrny na střelný prach, traktory a automobily, loděnice a strojírenská centra v Rusku.
A to uprostřed zpráv komentujících „úspěch“ ruského cenového stropu…
„Po zavedení politiky cenového stropu se ruské příjmy z ropy podstatně snížily ve srovnání s předválečnou úrovní a zvýšenou úrovní na počátku války,“ uvedlo ministerstvo financí v čerstvé zprávě.
„Navzdory prodeji konzistentního objemu ropy má Rusko mnohem menší příjmy z každého barelu, protože jeho ropa se nyní obchoduje s výraznou slevou ve srovnání s ropou Brent, globální referenční cenou ropy,“ zdůraznila zpráva.
Mezi politiky z G7 se hovořilo o vytvoření „koalice stíhaček“, kterou Zelenskyj prosazuje, což zahrnuje výcvik ukrajinských pilotů a dodání stíhaček F-16.
Očekává se, že ukrajinský vůdce odcestuje do Japonska, aby osobně promluvil k vůdcům G7. V pátek vystoupil na summitu Arabské ligy v Saúdské Arábii a dále se setkal tváří v tvář s korunním princem MbS.
Ovšem zatímco politici debatovali, občané města, které zažilo nezměrné hrůzy po svržení atomové bomby, byli na poněkud jiné „vlně.“
Ve městě, na které Spojené státy svrhly atomovkou za druhé světové války, vyšli lidé do ulic, aby protestovali zejména proti USA. Biden se za svržení bomby neomluvil:
Protests in Hiroshima against US🇺🇸 President Joe Biden’s visit for the G7 Summit. Biden refuses to apologise for the US using a nuclear bomb on the city in 1945, which killed 140,000 people. After the bombing, the US covered up the effects of radiation on the population by… pic.twitter.com/usauojFtEZ
— Going Underground (@GUnderground_TV) May 19, 2023
Většinou se odhaduje počet japonských civilistů zabitých jadernou bombou v Hirošimě, svrženou z amerického letadla, na nejméně 70 000 zabitých. Podle Bulletinu atomových vědců:
Taková čísla byla velká a zdá se, že zapůsobila i na prezidenta Harryho S. Trumana. Po náletu na Nagasaki 9. srpna (o kterém zjevně nevěděl) zastavil další bombardování a řekl svému kabinetu, že „myšlenka na zničení dalších 100 000 lidí je příliš hrozná,“ podle deníkového záznamu tehdejšího ministra obchodu Henryho Wallace z 10. srpna 1945.
Není jasné, zda měl Truman nějakou skutečnou představu o tom, kolik obětí bomby přinesou. Jediným zaznamenaným odhadem před Hirošimou je vzpomínka Arthura Comptona, že na zasedání prozatímního výboru 31. května 1945 J. Robert Oppenheimer prohlásil, že svržená atomová bomba zabije asi 20 000 lidí, pokud exploduje nad městem.
To není zaznamenáno v zápisech ze schůzí, ani v žádné jiné zprávě nebo korespondenci, takže se nezdá, že by tento odhad měl pro účastníky nějakou zvláštní váhu. (Compton upravil, že tento odhad předpokládal, že lidé budou hledat úkryt; vzhledem k tomu, že pro útoky nebylo vydáno žádné varování, k tomu nedošlo.)
Mezitím Rabobank přináší následující komentář k tomu, co lze očekávat ohledně „potrestání“ Ruska na G7, také proto, že eskalující myšlenka přímého zákazu vývozu je stále ve hře…
„Zdá se, že skupina G7 je pevně odhodlána podpořit Ukrajinu a utáhnout ekonomickou smyčku nad Ruskem. Sankce budou rozšířeny na širší skupinu zboží, zejména na to, které by mohlo usnadnit ruské válečné úsilí. Podle agentury Bloomberg však poslední návrh prohlášení nehovoří o téměř úplném zákazu vývozu do Ruska.“
„Mezitím budou stávající sankce zpřísněny odstraněním mezer, které je obchází. To by zahrnovalo posílení vymáhání práva ve vztahu ke třetím zemím, přes které Rusko dováží zakázané zboží.
Jedním z klíčových rizik je, že G7 (plus „koalice ochotných“) vytváří větší propast mezi nimi a těmi zeměmi, které v této záležitosti zaujaly neutrálnější postoj.“
G7, popkrytci.
videla som video, kde sa na ulici pýtali mladých japončíkov, kto im hodil na hlavu atómovú bombu, časť nevedela a časť tých kreténov povedala, že Rusko!!!! A rovnako sú tí mladí na tom s vedomosťami, čo napáchali japonci v Číne a v Kórei počas vojny.