Krotká bílá velryba, která se usadila v Norsku, byla označena za ruského špiona

Krotká bílá velryba, která se usadila v Norsku, byla označena za ruského špiona

Poněkud bizarní obvinění velryby je sice podle všeho míněno zcela vážně, nicméně o život tohoto špiona naštěstí nikdo neusiluje.

Norům se  doporučuje, aby se drželi dál od velryby beluga, která plave ve vnitřním fjordu Oslo.

Za sladkým zevnějškem se údajně skrývá temné tajemství: Velryba pojmenovaná Hvaldimir je obviněna z toho, že je ruským špionem.

Jméno „Hvaldimir“ vzniklo jako kombinace norského slova pro val a křestního jména ruského prezidenta Putina.

Když bylo zvíře v roce 2019 poprvé objeveno na pobřeží Norska, mělo na sobě postroj s nápisem „Petrohrad“ s nástavci pro podvodní kameru – což vedlo k podezření, že bylo vycvičeno ruským námořnictvem.

Nyní se Hvaldimir usadil ve vnitřním fjordu Oslo a norské ředitelství pro rybolov naléhá na lidi, aby se od něj drželi dál.

„I když je velryba krotká a zvyklá být mezi lidmi, je důležité, aby si lidé udržovali odstup a nechali ji být. Zvláště naléháme na lidi na lodích, aby udržovali dostatečnou vzdálenost, aby se zabránilo tomu, že velryba bude zraněna nebo v nejhorším případě zabita lodní dopravou,“ říká ředitel rybolovu Frank Bakke-Jensen v tiskové zprávě.

Podle Ředitelství pro rybolov bylo několik žádostí od různých neziskových i komerčních organizací, které chtějí velrybu chytit a buď ji zavřít do fjordu, nebo ji držet v zajetí v akváriích. Ředitelství pro rybolov všechny takové žádosti zamítlo.

„Vždy jsme komunikovali, že dotyčná velryba je divoké zvíře a nevidíme důvod, proč ji chytit a dát za mříže. Avšak nyní, když se nachází ve zranitelnější oblasti a dostupnost potravin může být omezená, zvážíme jiná opatření. Ale je ještě příliš brzy na to, abychom o tom mohli říct něco konkrétního,“ říká Bakke-Jensen.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout