Juan Guaido, kterého 50 zemí kdysi považovalo za venezuelského „prezidenta“, přistál v USA, kde hledá azyl

Juan Guaido, kterého 50 zemí kdysi považovalo za venezuelského „prezidenta“, přistál v USA, kde hledá azyl

Možná si ještě na tu frašku, kdy většina západních zemí uznala jako venezuelského prezidenta nikým nevoleného Guaidoa, pamatujete. U nás se to hodně omílalo nejen proto, že ho ihned uznala i naše vláda, ale dokonce prezident Zeman ho tehdy pozval na návštěvu České republiky.

To byla docela ojedinělá reakce i pro zbytek západního světa.

Nicméně Guaido byl možná vůdcem Venezuely pro Západ, ovšem podle všeho již nikoli pro Venezuelany samotné  – tedy alespoň ne pro většinu z nich.

Madurovi pak zřejmě nahrál i fakt, že kvůli protiruským sankcím začal hledat tentýž Západ zdroje ropy jinde. A náhle se na Guaidoa zapomnělo…

V listopadu loňského roku začala Bidenova administrativa zmírňovat ropné sankce vůči Venezuele a obnovila jednání s administrativou prezidenta Nicoláse Madura, rovněž jako součást snah zprostředkovat mír s opozicí podporovanou USA.

USA se také snažily uvolnit zdroje ropy a energie tváří v tvář ukrajinské válce a sankcím proti Rusku. Stalo se tak na pozadí snah o změnu režimu ve Venezuele v letech před Trumpem, kdy byl opoziční vůdce Juan Guaidó po léta přezdíván Washingtonem „dočasným prezidentem.“

Ale „prezident“ Guaidó nikdy neměl v socialistické zemi žádnou moc, a přesto Washington přivedl desítky svých spojenců do politické fikce. V jednu chvíli se americká vláda chlubila, že 50 zemí oficiálně podpořilo Guaidóa jako vůdce Venezuely.

Myšlenka byla taková, že by mohl získat dostatečnou podporu v ulicích a zároveň stáhnout vojenské jednotky, aby mohl uskutečnit úspěšný státní převrat. 

Nejblíže k tomuto scénáři byla situace v dubnu 2019, ale ve skutečnosti to nebylo „blízko“ – místo toho to byla ostuda pro USA a opozici. Následovaly další bizarní pokusy o převrat, ve kterých měly prsty Spojené státy.

Ale časy se definitivně změnily: Maduro se pevně drží u moci, což uznali i úředníci Bidenovy administrativy a vyjednavači. A Juan Guaido uprchl a v úterý přistál v Miami hledat „útočiště“ ve Spojených státech.

The Washington Post uvádí , že musel doslova projít hranici do Kolumbie, než mohl cestovat do Spojených států:

Devětatřicetiletý inženýr, kdysi uznaný Spojenými státy a více než 50 dalšími zeměmi jako právoplatný vůdce Venezuely, vstoupil do Kolumbie pěšky. Kolumbijský prezident Gustavo Petro uspořádal v úterý v Bogotě mezinárodní summit, jehož cílem je zahájit dialog mezi venezuelskou vládou a jejími odpůrci.

Guaidó cestoval do Bogoty, ale předtím byl vyhnán ze země.

Ve videu na sociálních sítích si Guaido stěžoval, že „dnes se bohužel pronásledování diktatury rozšířilo také do Kolumbie“ – což kolumbijské úřady popřely. Řekly jen, že do země vstoupil ilegálně.

Do Miami přiletěl Guaido v úterý ráno komerčním letem, sám a s batohem:

Guaidó údajně vstoupil do Spojených států na turistické vízum a diskutuje o tom, zda požádat o azyl nebo ne. Žádost o azyl by mohla vést k tomu, že mu už nikdy nebude dovoleno vkročit do Venezuely. Nebo přinejmenším do té doby, dokud Maduro zůstane u moci.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Juan Guaido, kterého 50 zemí kdysi považovalo za venezuelského „prezidenta“, přistál v USA, kde hledá azyl

  1. Bastard!!! Ak bojuje za slobodu tak by mal za ňu bojovať na území Venezuely!!! Tu sa ukázalo čia bol bábka. S takýchto podlých ľudí je mi vždy na zvracanie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout