Generální ředitel JPMorgan varuje, že bankovní krize ještě zdaleka neskončila

Generální ředitel JPMorgan varuje, že bankovní krize ještě zdaleka neskončila

Ke stávající bankovní krizi se vyjádřil další zkušený bankéř, který sice hovoří zejména o USA, nicméně propojení celého západního světa je natolik silné, že krize za oceánem se záhy dotkne i Evropy, jak bylo ostatně patrné i na krachu Credit Suisse.

Generální ředitel Jamie Dimon v dopise akcionářům JPMorgan varuje, že bankovní krize ještě zdaleka neskončila, a že její dopady budou pociťovány v následujících letech. Dochází ke krizi důvěry, za kterou mohou částečně i dozorové orgány. Americká ekonomika je nyní v recesi.

Jamie Dimon, generální ředitel společnosti JPMorgan, v dopise akcionářům uvedl, že americká bankovní krize neskončila a její dopady budou pociťovány ještě roky po jejím skončení. 

„Když píšu tento dopis, současná krize ještě neskončila, a i když bude za námi, její dopady pocítíme v následujících letech,“ napsal Dimon v masivním 43stránkovém dopise.

Dimon varuje, že bouřková mračna ohrožují americkou ekonomiku, a že kolaps Silicon Valley Bank vyvolal krizi důvěry v americký bankovní sektor, což přimělo daňové úřady, aby spěchaly sestavit záchranný balíček, který by zastavil případný útok na bankovní vklady. Dimon zdůrazňuje, že jakákoli krize, která poškodí důvěru Američanů v jejich banky, poškodí všechny banky.

Dimon kritizoval regulátory za to, že do zátěžových testů nezahrnují úrokové riziko, což zvyšuje rizika. Až krize konečně pomine, povede to ke změnám v regulačním rámci, tvrdí Dimon. 

Varuje však před zkratkovitými, neuváženými nebo politicky motivovanými reakcemi, které často dělají opak toho, co člověk zamýšlel. Spíše než unáhleně přeregulovat, Dimon naléhá na americké daňové úřady, aby promyslely a koordinovaly složité předpisy k dosažení stanovených cílů a zároveň eliminovaly nákladné neefektivity a protichůdné politiky.

Během dvou týdnů od zhroucení SVB byly z amerických komerčních bank vybrány vklady ve výši 213 miliard dolarů, což je podle některých názorů hrozící úvěrová krize.
Dimon však zdůrazňuje, že americký finanční systém je nejlepší a nejdynamičtější na světě, a že americké finanční úřady by měly pečlivě promyslet a koordinovat složité regulace, aby nedošlo k jeho nadměrné regulaci. „Nechceme vylít vaničku i s dítětem,“ pokračoval Dimon.

Vysvětluje, že bankovní krize způsobená krachem velké švýcarské banky Credit Suisse a hedgeových fondů Archegos Capital a Greensill Capital zvýšila pravděpodobnost recese. Nejvyšší představitel řekl: „Kolapsy SVB a Credit Suisse výrazně změnily očekávání trhu, ceny dluhopisů dramaticky vzrostly, akciový trh klesl a pravděpodobnost recese se zvýšila.“

I když tvrdí, že současná krize není srovnatelná s finanční krizí z roku 2008, povede to nicméně ke zpřísnění nabídky úvěrů a zpřísnění finančních podmínek. 

Dimon také předpověděl, že spotřebitelské výdaje by se mohly kvůli krizi zpomalit, což by zvýšilo tlak na potenciální recesi v budoucnu. Navzdory náznakům síly americké ekonomiky v současnosti vidí Dimon nastávající potíže a uvádí, že Amerika čelí řadě jedinečných a komplikovaných problémů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout