Větrné turbíny v Braniborsku musí být vyhozeny do povětří – vskutku „ekologická“ likvidace

Větrné turbíny v Braniborsku musí být vyhozeny do povětří – vskutku „ekologická“ likvidace

Již opakovaně zde upozorňuji na problematiku větrných elektráren, které jsou zcela neekologické od jejich výroby, přes instalaci, provoz až po jejich likvidaci.

V případě jejich havárie je dlouhodobě zamořeno celé okolí poničené turbíny, v oblasti větrných elektráren hynou celé populace ptáků, turbíny v moři pak likvidují populace vodních živočichů.

Kvůli větrným elektrárnám byly vykáceny stamiliony stromů v celé Evropě (jen ve Skotsku jich bylo více než 14 tisíc) a nyní se ukazuje, že některé turbíny jsou také nebezpečné…

Z hlediska německé energetické transformace se věci vyvíjejí pozoruhodně špatně. Kolaps větrné turbíny od výrobce Nordex se dostal do novinových titulků už na podzim 2021: v lese poblíž Halternu v Severním Porýní-Vestfálsku se zhroutila téměř 240 metrů vysoká větrná turbína.

Zhroucená větrná turbína v Haltern am See.  Foto: Christoph Reichwein

Zdá se, že důvěra v turbíny se neobnovila, protože Nordex nyní zahájil demolici několika větrných turbín v Jacobsdorfu v Braniborsku. Jako příčina jsou uvedeny vady materiálu – jedna věž byla již značně poškozena.

Betonové stožáry dotyčných větrných elektráren jsou podle firmy natolik vadné, že se musí odstřelit. V důsledku toho mají být na stejném místě vybudovány nové větrné elektrárny.

První větrná turbína v Jacobsdorfu je již zbourána. Podle zpráv z médií bylo poškození věže tak vážné, že se demolice odchýlila od obvyklého protokolu: místo toho, aby se nejprve postupně rozebraly jednotlivé komponenty, byla celá větrná turbína vyhozena do povětří.

Zbytky zničené turbíny jsou zachycovány v jámě a poté musí být zcela odstraněny. Likvidace gigantických úlomků je však extrémně složitá – a vše kromě CO2 neutrální: zatímco v jiných zemích jsou rotorové listy často zahrabány do země, v Německu jsou rozdrceny a buď použity jako náhrada paliva v cementářském průmyslu nebo spáleny ve spalovnách odpadu. 

Stavba nových větrných turbín bude také vše, jen ne „šetrná ke klimatu.“ Ostatně Nordex musel loni uzavřít poslední výrobnu listů rotoru v Německu: Důvodem byl obtížný trh a konkurenční prostředí v zemi. Místo toho musí být nové listy rotoru od nynějška dodávány do „zelené“ Evropy z Indie.

Vzhledem k přemístění výroby listů rotoru se konstrukce systémů v budoucnu ještě zkomplikuje a prodraží, protože potřebné díly je nutné do Evropy nejprve dovézt lodí, což vzhledem k situaci v globální logistice není triviální úkol. Ztrácí se také přidaná hodnota u společností, které vyrábějí systémy pro energetickou transformaci a pracovní místa s tím spojená.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 4.9]

3 thoughts on “Větrné turbíny v Braniborsku musí být vyhozeny do povětří – vskutku „ekologická“ likvidace

  1. A to nie je všetko. Ekologická katastrofa je na dohľad. Čo z materiálom, ktorý sa použil na výrobu? Aká bude jeho likvidácia? a aké sú náklady? Toto všetko sú zatiaľ nezodpovedané otázky. A budeme vôbec niekedy na nich poznať odpoveď? A kedy? keď už bude neskoro?

  2. debilmi ovládnutý eurohnoj so svojimi „hodnotami“ sa zmieta agónii… už aby padla (bola oslobodená, vyberte si) Ukruina a celé sa to tu zrúti ako povestný domček z kariet! ekologickí bezmozgovia dali zarobiť sponzorom a nech to celé padne!!!

  3. Masomlynky na ptaky a netopyry (vetrna kola) maji mnoho negativnich vlivu na prirodu. Vedle drceni ptaku a netopyru je to emitace nizkofrekventniho zvuku, ktery zpusobuje rakovinu. (ta vznika tim, ze emitovany infrazvuk zpusobuje chveni epithelu zvirat (clovek je taky jen zvire ale velice hloupe) a castice, ktere ma kazde zvire v tele zpusobuji destrukci DNA a tim vyvolani rakoviny. Treba vopichani s mRNA svinstvem maji v tele oxid a karboxit grafenu a maji se na co tesit – vypukla rakovina ale podle mastickarskych sarlatanu nebude mit s mRNA vopichem nic spolecneho (ja vopichany nejsem).

    Dalsi a zavazny dusledek drticu ptaku a netopyru je otepleni celych regionu. Vetrniky v Evrope (je jich na 50 000, jen v Nemecku 30 000) zpusobuji snizeni proudeni vlhkeho vzduchu ze zapadu. Snad uz pred 5 lety jsem nekde cetl ze z “neznamych” duvodu prichazi vice vetru z jihu a Sahary. Pochopitelne – 50 000 vetrnych kol brzdi proudeni vzduchu ze zapadu, je to podobne jako kdyby vyrostla 3 nova pohori napric Evropou o vysce 400-600 m a delce pres 1500 km. Bydlim na nejjiznejsim useku Evropy (kolem 4000 km od Prahy) a kdyz nekdo breci ze je v Evrope v lete horko, odpovidam, at prijede sem se ochladit.

    Dalsi zverstvo tech drticu zivocichu je zhutneni pudy; voda se tolik nevsakuje do pudy, odteka, bere s sebou urodnou pudu, je sucho a ze znicene prirody (“zelenymi” idioty) se stava pomerne rychle sucha a neurodna step.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout