Švédský vyšetřovatel se po dlouhé době vyjádřil k výbuchu Nord Streamu

Švédský vyšetřovatel se po dlouhé době vyjádřil k výbuchu Nord Streamu

Švédsko zcela jistě při vyšetřování značně mlží a je jen málo pravděpodobné, že by nebyl pachatel v místech, která patří k nejstřeženějším evropským vodám, nikomu znám.

Zřejmě se rozhodl ozvat po dlouhé odmlce z toho důvodu, že na světlo světa vyšly hned dvě různé údajně správné verze útoku. Jedna, která je velmi jasně vysvětlena a dává logiku, druhá, které snad může věřit jen ten, kdo je již médii natolik zmanipulován, že věří kdejakému šířenému nesmyslu – pokud ho tedy šíří právě mainstream.

Pravděpodobně to nebylo Rusko, kdo stál za vyhozením plynovodu Nord Stream do povětří. To je to, co prokurátor Mats Ljungqvist, který vede předběžné vyšetřování, řekl v rozhovoru pro New York Times.
„Tomu jsem nikdy nevěřil. Nedává to smysl,“ řekl.

Dne 26. září loňského roku byly na dně Baltského moře vyhozeny do povětří dva ruské plynovody Nord Stream 1 a 2. A podle celoevropského mainstreamu to bylo automaticky Rusko, které za tím stálo.

Pomineme-li absenci motivu, pak – pokud by tak tomu skutečně bylo – by to již potvrdila i všechna vyšetřování a byla by toho dávno plná média. Jenže vyšetřovatelé i mainstream stále mlčí, přičemž je patrná snaha chránit skutečného pachatele.

Před necelými dvěma týdny byl politik SD (Švédští demokraté) Harry Lindvall v Älvsbynu varován svou vlastní stranou poté, co na Facebooku odkázal na stránky poukazující na Spojené státy jako pachatele výbuchu.

„Musíme zajistit, aby nevyšly najevo věci, které nejsou pro stranu dobré. Ať je to jak chce, neměli bychom se takových věcí účastnit,“ vysvětlil mu vedoucí skupiny Orvo Hannlöv.

„Stojím si za tím,“ odpověděl Lindvall a odmítl se straně omluvit.

Klíčovou osobou ve vyšetřování výbuchu plynovodu Nord Stream je prokurátor Mats Ljungqvist. Je hlavním vyšetřovatelem švédského vyšetřování útoku poté, co Švédsko odmítlo být součástí mezinárodního týmu a trvalo na tom, že věc vyšetří samo.

Ljungqvist byl v posledních měsících poměrně tichý a většinou se jen sporadicky vyjadřoval na webových stránkách státního zastupitelství.

Nyní však Ljungqvist řekl New York Times, že ani on nevěří oficiálnímu švédskému příběhu.

„Mým úkolem je zjistit, kdo vyhodil Nord Stream do povětří. Na pomoc mám bezpečnostní službu naší země,“ řekl americkým novinám.

„Ptáte se, zda si myslím, že Rusko vyhodilo do povětří Nord Stream? Nikdy jsem si to nemyslel. To nedává smysl. Ale stejně jako v případě vyšetřování vražd musí být člověk otevřený všem možnostem.“

Podle New York Times, který tvrdí, že hovořil s americkými zpravodajskými zdroji, to mohla být „proukrajinská skupina“, která stála za útokem na Nord Stream. Ukrajina byla identifikována jako hlavní podezřelá den po útoku v německých novinách Tagesspiegel.

Podle článku v amerických novinách však neexistují žádné náznaky, že by do toho byl zapojen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo jeho nejbližší muži. Není vůbec jasné, na čem se americká obvinění proti Ukrajině zakládají. Německá média však informují o útočnících, kteří použili loď, kterou si pronajali v Polsku od společnosti vlastněné dvěma Ukrajinci.

Stále více lidí nyní obviňuje USA z toho, že stojí za útokem. Nositel Pulitzerovy ceny – americký novinář Seymour Hersh, poskytl podrobné informace o tom, jak byl útok proveden.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 4.7]

One thought on “Švédský vyšetřovatel se po dlouhé době vyjádřil k výbuchu Nord Streamu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout