Devět zemí, včetně šesti afrických, odvolalo uznání Kosova

Devět zemí, včetně šesti afrických, odvolalo uznání Kosova

Kosovo, které je ve skutečnosti stále součástí Srbska, nikdy neuznaly všechny země světa. Účelově vytvořený stát, vedený drogovou mafií, byl a dosud je plně řízen US Deep state, což je také důvod, proč je právě na území Kosova největší americká vojenská základna v Evropě.

V posledních měsících – a zejména pak týdnech – dochází k eskalaci mezi Srby a kosovskými Albánci, kteří na území přivandrovali převážně až za Tita a jsou tedy zářnou ukázkou toho, jak může jakákoli země dopadnout, pokud ji ovládnou cizí vetřelci.

V době, kdy byl vyhlášen pseudostát Kosovo, jsme byli mezi prvními, kdo jej uznal, což se ostatně dalo očekávat, neboť v té době byl ministrem zahraničí Schwarzenberg. Podobně tak učinila většina nejen evropských zemí.

Nyní se další a další země odhodlávají původní uznání Kosova zrušit.

Srbský prezident oznámil, že devět zemí, včetně šesti afrických států – Somálsko, Burkina Faso, Gabon, Libye a Guinea – změnilo své rozhodnutí uznat nezávislost Kosova, regionu Srbska. Podle Vučiće se stejné oznámení očekává od desátého státu na kontinentu.

„Nejméně devět zemí, včetně šesti afrických států, stáhlo své uznání Kosova,“ řekl srbský prezident.

„Jde o Somálsko, Burkinu Faso, Gabon, Eswatini, Libyi, Guineu, Antiguu a Barbudu, Maledivy a Svatou Lucii,“ řekl Aleksandar Vučič.

Dodal: „Očekáváme desátou,“ aniž by jmenoval, která země to bude.

Nezávislost Kosova byla jednostranně vyhlášena v roce 2008 a uznána mimo jiné většinou západních zemí. Srbsko ji však zpochybňuje a celá OSN, ale i UNESCO či Evropská unie ji neuznává. 

Po diplomatické kampani Srbska v říjnu 2017 změnilo 16 států své rozhodnutí uznat Kosovo. Patří mezi ně Burundi, Libérie, Svatý Tomáš, Guinea-Bissau, Lesotho, Komory, Madagaskar, Středoafrická republika, Togo a Ghana. V červenci 2022 podpořilo nezávislost Kosova 136 ze 193 členských států OSN.

Připomínám, že také u nás se otázka zrušení uznání Kosova několikrát v parlamentu nadnesla. Naposledy asi před 4 lety za Babišovy vlády, která však podobný krok zásadně odmítla a zamítly jej i v té době opoziční strany současné pětikolky, nicméně Miloš Zeman návrh podporoval.

USA měly vždy o území Kosova zájem.

V roce 1999 zesílily separatistické nálady v srbském Kosovu. Srbsko bylo v té době jednou z republik Jugoslávie, která byla od počátku 90. let ve stavu rozpadu. 

Washington tehdy poskytl  Kosovské osvobozenecké armádě (UÇK) vojenskou podporu. Tehdy již zřejmě právě s cílem území obsadit a dosadit tam loutkovou vládu, což se nakonec povedlo.

Přitom předtím USA považovaly UCK za teroristickou organizaci. NATO bombardovalo Jugoslávii 78 dní. Zahynulo téměř 2500 civilistů včetně dětí. Podle odhadů jugoslávské vlády utrpěla země škody ve výši 100 miliard dolarů.

Po skončení agrese byla bezpečnost Kosova a Metohije převedena na mnohonárodní síly KFOR realizované NATO.

Jugoslávie formálně zanikla v roce 2008. Původně se skládala ze šesti republik: Srbska, Chorvatska, Slovinska, Makedonie, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny.

V Kosovu, oblasti pravidelně sužované nepokoji, nyní opět vzplanulo napětí. V prosinci nařídil srbský prezident armádu uvést do nejvyšší pohotovosti. Toto rozhodnutí  nejprve vedlo ke zklidnění situace.

Ovšem na pravoslavné Vánoce 6. ledna byli kosovským Albáncem zabiti dva srbští chlapci. To pravděpodobně situaci opět vyostří.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 24 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Devět zemí, včetně šesti afrických, odvolalo uznání Kosova

  1. Pripomínam,že fašistické režimy v Poľsku a Maďarsku vehementne trvajú na prijatí Kosova aj Turecka do EÚ a aj Salvini zmýšľa rovnako. A nie tak dávno bolo Kosovo uznané aj Izraelom /mafiánske peniaze nesmrdia/ a oba „štáty“ nadviazali diplomatické styky.

  2. Srbský národ si zaslúži skutočného tvrdého vlastenca na čele štátu aj vlády /ktorý by požiadal o pomoc s prinavrátením Kosova samotné Rusko, čo terajšie špiny nedokážu/ , nie probruselského aj promaďarského zradcu Vučiča a ultraliberálnu lezbu Brnabičovú…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout