Americké sankce již dlouhé roky zabíjejí Syřany

Americké sankce již dlouhé roky zabíjejí Syřany

Jen málokdo tuší, že největší světový vrah – USA – má na svědomí víc zmařených životů vlivem sankcí než je celkový součet všech obětí agresivních válek.

Ostatně, také prohlášení krvavé „Madly“ Albrightové o tom, že půl milionu mrtvých iráckých dětí za to stálo, bylo narážkou na děti, které zemřely v důsledku amerických sankcí uvalených na Irák.

Cílem sankcí je vyvolat v sankcionovaných zemích nenávist k vládě, ovšem ve skutečnosti je vyvolána oprávněná nenávist vůči těm, kdo sankce ukládají. Nenávisti plní Syřané či Iráčané se pak vydávají do Evropy, kde se dřív či později rádi za smrt svých blízkých pomstí.

Celý Západ má tak na rukou krev nejen těch, kdo zemřeli při amerických agresích, ale i těch, kdo zemřeli v důsledku ničivých sankcí, které věrně podporuje i celá EU.

Přibližně 12 milionů Syřanů čelí smrtelné zimě bez topného oleje, bez benzínu pro dopravu a bez elektřiny, takže domy jsou večer temné.

V Damašku je teď krutá zima a brzy ho pokryje sníh. Asi 12 milionů Syřanů čelí smrtelné zimě bez topného oleje, benzínu pro dopravu a bydlí v temných domech bez elektřiny. Aleppo, Homs a Hama jsou také extrémně chladné po celou zimu.

Představte si, že jste nemocní a musíte jít k lékaři nebo do nemocnice. Sanitky v Sýrii berou jen ty nejzávažnější případy, protože musí být hospodárné s benzínem, jinak úplně dojde. Na černém trhu stojí 20litrová nádrž benzinu pro Syřany ekvivalent 50 dolarů.

Evropská unie, Spojené státy, Kanada, Austrálie, Švýcarsko, Arabská liga a další země uvalily na Sýrii od roku 2011 sankce. Cílem sankcí bylo svrhnout syrskou vládu tím, že ji připraví o její zdroje. „Změna režimu“ podporovaná USA se nezdařila, ale sankce nebyly nikdy zrušeny.

USA a EU již 12 let uvalují na Sýrii ekonomické sankce, které připravily syrský lid o jeho důstojnost a základní lidská práva.

Nová zpráva OSN vyzývá ke zrušení sankcí proti Sýrii

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Alena Douhanová vyzvala ke zrušení sankcí proti Sýrii a varovala, že od roku 2011 sankce zhoršily utrpení syrského lidu.

„Jsem ohromena dalekosáhlými  humanitárními důsledky jednostranných donucovacích opatření uvalených na Sýrii a naprostou ekonomickou a finanční izolací země, jejíž lidé se po desetiletích války snaží obnovit svůj důstojný život,“ řekla Douhanová. 

Po 12denní návštěvě Sýrie Douhanová řekla, že většina syrské populace v současnosti žije pod hranicí chudoby a postrádá jídlo, vodu, elektřinu, přístřeší, palivo na vaření a topení, dopravu a zdravotnické potřeby. Mluvila o pokračujícím exodu vzdělaných a kvalifikovaných Syřanů jako o reakci na ekonomické potíže v jejich vlastní zemi.

Douhanová uvedla, že většina infrastruktury byla zničena nebo poškozena, a že sankce na ropu, plyn, elektřinu, obchod, stavebnictví a strojírenství snížily národní příjem, což brání hospodářské obnově a rekonstrukci.

Sankce brání přijímání plateb od bank a dodávkám od zahraničních výrobců. V nemocnicích a na klinikách je vážný nedostatek léků a lékařského vybavení. Absence systému úpravy vody v Aleppu vedla ke konci léta k vypuknutí vážné epidemie cholery a systém nelze zakoupit, nainstalovat ani udržovat kvůli současným sankcím USA proti Sýrii.

Douhanová řekla: „Vyzývám k okamžitému zrušení všech jednostranných sankcí, které vážně poškozují lidská práva a brání jakémukoli úsilí o brzkou obnovu a rekonstrukci.“

V roce 1998 napsal Richard Haass o ekonomických sankcích: Je to velmi špatná věc. Varoval tvůrce zahraniční politiky USA, že sankce samy o sobě jsou neúčinné, když jsou cíle velké nebo je málo času. Svržení syrské vlády je velký cíl a sankce tohoto cíle nedosáhly.

Haass předpověděl, že sankce by mohly vést k ekonomickým potížím a migraci. V létě 2015 migrovalo do Evropy asi půl milionu Syřanů, kteří byli většinou přijati Německem.

Je morálním imperativem přestat používat sankce jako nástroj zahraniční politiky, protože jsou postiženi nevinní lidé, zatímco sankce selhaly.

Podle vlády USA sankce vůči Sýrii „zakazují nové investice v Sýrii americkým osobám, zakazují vývoz nebo prodej služeb do Sýrie americkými osobami, zakazují dovoz ropy nebo ropných produktů syrského původu a zakazují americkým osobám angažovat se v transakcích zahrnujících syrskou ropu nebo ropné produkty.“

Existuje výjimka, kterou lze získat od ministerstva obchodu k obcházení sankcí; vztahuje se však pouze na zásilky zboží na území Idlibu ovládané teroristy. Hayat Tahrir al-Sham byla odnož Al-Káidy v Sýrii a je jedinou teroristickou skupinou, která v současné době okupuje oblasti v Sýrii.

22. října Energy World oznámil, že americké okupační síly propašovaly na americké základny v Iráku 92 tankerů a nákladních aut naložených syrskou ropou a pšenicí, ukradenými ze severovýchodní Sýrie. Krádeže pokračují a budou pokračovat.

USA se spojily se Syrskými demokratickými silami (SDF), kurdskou milicí, která má politické křídlo podle komunistické ideologie založené Abdullahem Öcalanem z PKK. 

Syrské ministerstvo ropy v srpnu uvedlo, že americké síly kradou 80 procent syrské produkce ropy a syrskému ropnému a plynárenskému průmyslu způsobují přímé i nepřímé ztráty ve výši 107,1 miliardy eur.

Jelikož vláda v Damašku již nemá ropu, kterou produkují její vrty, je nucena uchýlit se k drahým dovozům ropy, většinou z Íránu. USA pravidelně zabavují íránské tankery, jako nedávno, když americké námořnictvo vzalo jako rukojmí tanker u řeckého pobřeží na cestě do Sýrie, ale nakonec byl Řeckem propuštěn.

Vláda zavedla třídenní víkend pro školy a úřady a pozastavila sportovní akce, aby ušetřila palivo.

Maurice Haddad, ředitel Všeobecné společnosti pro vnitřní dopravu v Damašku, řekl listu al-Watan, že vláda zavedla přísnější kvóty na naftu, což má za následek méně denních autobusových spojů.

Zpravodajský web Athar-Press uvedl, že několik pekáren v Damašku muselo být uzavřeno kvůli nedostatku paliva.

K výrobě elektřiny v Sýrii je potřeba palivo a nedostatek domácího nebo dováženého paliva znamená, že většina domácností v Sýrii má elektřinu asi hodinu v několika intervalech za den a toto množství se každým dnem snižuje.

Jediné dvě oblasti v Sýrii, které nespadají pod správu Damašku, jsou Idlib na severozápadě a kurdský region podporovaný Spojenými státy na severovýchodě. Pouze v těchto dvou oblastech jsou dodávky zboží osvobozeny od sankcí.

Tyto dvě lokality však představují malý počet Syřanů ve srovnání s civilním obyvatelstvem v celé zemi a velkými městy Damašek, Aleppo, Homs, Hama a Latakia.

USA zajišťují, že lidé, kteří se postaví syrské vládě, budou i nadále odměňováni dodávkami a rekonstrukcí, zatímco miliony civilistů jsou udržovány v neustálém utrpení a nedostatku.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.4]

One thought on “Americké sankce již dlouhé roky zabíjejí Syřany

  1. Samozrejme,že Saudská Arábia , Turecko, Južná Kórea , niektoré despocie v čiernej Afrike sa sankcií za svoje zverstvá doma či v zahraničí obávať nemusia a nikdy nemuseli. Ani od USA, ani od EÚ. Kto považuje napr. dr. Baššára Asada za krvilačného diktátora ,velebí kruté a neľudské sankcie proti prostým obyvateľom tejto krajiny a nevadia mu zločiny proti ľudskosti páchané saudskoarabskými hrdlorezmi s podporou NATO a EÚ /Švédsko je viac ako štedrým dodávateľom zbraní práve pre tento konflikt/ v Jemene, zaslúži si smrť. Podobne to platí o Rusku, Bielorusku, Venezuele. Iráne a niektorých ďalších krajinách ,ktoré sa odmietajú podrobiť imperialistickému a globalistickému teroru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout