Velká Británie masivně zvyšuje daň z pohonných hmot, zřejmě tím chce občany donutit na přechod k elektromobilům

Velká Británie masivně zvyšuje daň z pohonných hmot, zřejmě tím chce občany donutit na přechod k elektromobilům

Velká Británie jistě nezůstane ve svých snahách jedinou, ostatně, také celá EU se zavázala k postupnému odstranění aut na fosilní paliva ze silnic nejpozději do roku 2035. Je tedy jen otázkou času, než se zavede nějaká podobná daň i zde. Sice jsou již na stole různé další restrikce pro majitele zejména straších aut na fosilní paliva, nicméně jisté je, že jen u nich zřejmě nezůstane.

Jako by energie obecně nebyla extrémně drahá, Britové mají od příštího března platit výrazně vyšší palivovou daň na benzín a naftu, aby státu přinesli dodatečné příjmy ve výši 5 miliard liber. Majitelé elektromobilů budou muset od roku 2025 poprvé platit daň z motorových vozidel, ale i tak dostanou mnohem výhodnější nabídku než řidiči „špatných“ spalovacích motorů…

Mezitím je situace s dodávkami energie na Britských ostrovech již kritická. Elektřina je dražší než kdekoli jinde v Evropě a dokonce i ruská ropa se i přes oficiální embargo dováží oklikami. Tato situace se v následujících měsících pravděpodobně nezmění k lepšímu. To však britské vládě nebrání ve zvýšení daně z pohonných hmot od března 2023 . Benzín a nafta by tak byly zhruba o 12 pencí na litr dražší. Celkem by mělo být dodatečně přijato na daních kolem 5 miliard liber jen v nadcházejícím finančním roce.

Kritici upozorňují na to, že majitelé aut se spalovacím motorem mají kompenzovat finanční ztráty na dani z pohonných hmot způsobené elektrickými vozidly: Řidiči elektromobilů nemusí platit daň z pohonných hmot ani spotřební daň. To druhé by mělo v budoucnu skončit: V současnosti se předpokládá, že elektromobily budou do roku 2025 tvořit zhruba 50 procent trhu s novými auty – finanční ztráty na daňových příjmech by tedy byly obrovské. Od roku 2025 by proto měli platit daň i majitelé e-aut – byť to bude výrazně méně než kolik mají platit řidiči aut se spalovacími motory.

Do té doby chce britská vláda zlepšit státní rozpočet zatížený energetickou krizí zvýšením daně z pohonných hmot o 23 procent až na 65 pencí za litr – což tvrdě zasáhne nejen osobní dopravu, ale také dopravní průmysl a zemědělství. Toto opatření bude v konečném důsledku nadále podporovat inflaci ve Spojeném království. 

Větší přechod na elektromobilitu ze strany občanů, aby se vyhnuli příšerné dani, přinese také nové problémy: čím více elektromobilů bude jezdit na britských silnicích, tím větší bude poptávka po elektřině. Vyvstává tak otázka, jak Angličané hodlají zajistit dostatečné zásobování energií, zvláště když již nyní dochází k dílčím problémům s dodávkami a již v letošní zimě hrozí rozsáhlé blackouty.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Velká Británie masivně zvyšuje daň z pohonných hmot, zřejmě tím chce občany donutit na přechod k elektromobilům

  1. Debilita elit nezná mezí-ekonomické a fyzikální zákony jim nic neříkají.Jen pouhá politická demagogie bez dopadové studie kam ty jejich rozhodnutí povedou.Ti co tahají za provázky v tomhle evropském loutkovém divadle za svoje rozhodnutí nenesou žádnou zodpovědnost-pod heslem po nás potopa ale hlavní je si pořádně nahrabat dokud jsme u koryta..😱

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout