Seznam Rusku nepřátelských zemí se dále rozšiřuje

Seznam Rusku nepřátelských zemí se dále rozšiřuje

Jistě nemusím nikomu z vás připomínat, že se tento seznam objevil relativně nedávno, tedy v období, kdy se u nás opět otevřela kauza Vrbětice, v níž měli figurovat titíž packalové, které jsme znali i z Velké Británie – z kauzy Skripalových, údajně otrávených novičokem, po němž, jak nám tvrdili, nemůže nikdo přežít. Ovšem oba Skripalovi přežili.

Tito packalové se pak stali i ústředními postavičkami kauzy Vrbětice, jak nám tehdy s patřičným patosem v hlase sdělili Babiš s Hamáčkem. Ovšem ten, kdo se více zajímá o geopolitiku, si nemohl nespojit toto oznámení s předchozí návštěvou Babiše a Koudelky v ústředí CIA v Langley, kam se jen tak politici z nějakých zcela podřadných kolonií nedostanou.

Právě po onom veřejném oznámení ústy našich politických loutek se Rusko vůči obvinění velmi výrazně vymezilo a došlo až k diplomatické roztržce. Co vše se dál dělo stran vzájemného vyhošťování diplomatů snad netřeba připomínat. Právě tyto události byly pro Rusko zřejmě prvním impulsem k sestavení seznamu nepřátelských zemí.

V té době byly na onom seznamu pouze dvě země: USA a Česká republika. V letošním roce však začaly přibývat i další.

Uvedený seznam, na němž jsme poprvé byli pouze my po boku USA,  byl poprvé zveřejněn v květnu 2021.

Poté byl dekretem ruského prezidenta Vladimira Putina ze dne 9. března 2022 (dále jen „dekret 100“) a nařízením ruské vlády z 11. března 2022 rozšířen na 48 států.

Seznam byl nakonec 22. července 2022 rozšířen o Řecko, Dánsko, Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko. 

24. července se přidaly Bahamy a také Guernsey a Isle of Man. „Ruský seznam“ tedy čítal již 56 „hrdých členů“.

Ruská vláda nyní označila také 11 britských zámořských území za „nová nepřátelská“ území. Seznam nyní zahrnuje všech 14 britských zámořských území.

Ruská vláda přidala 11 britských zámořských území na seznam nepřátelských území, z toho důvodu, že všachna tato území podpořila sankce uvalené na Moskvu.

Jsou to Bermudy, Britské antarktické území, Britské indickooceánské území, Kajmanské ostrovy, Falklandské ostrovy, Montserrat, Pitcairnské ostrovy, Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Akrotiri a Dekelia, Turks a Caicos.

Ruská vláda v prohlášení uvedla, že seznam dosud zahrnoval pouze tři území kontrolovaná Londýnem, konkrétně ostrov Anguilla, Britské Panenské ostrovy a Gibraltar. Seznam nyní zahrnuje všechny britské zámořské majetky.

Začátkem března Moskva v reakci na sankce uvalené na Rusko Evropskou unií, Spojenými státy a dalšími zeměmi kvůli ruským akcím na Ukrajině, uvedla na seznamu nepřátelských zemí všechny státy EU, Spojené státy, Spojené království, Kanadu, Japonsko a další. Ruští občané a firmy jej mohou využít k vyrovnání závazků v jiných měnách vůči zahraničním věřitelům ze seznamu nepřátelských zemí v rublech.

Kromě omezení pro ruské občany, společnosti a banky zmrazily EU a USA koncem února aktiva ruské centrální banky.

Ruský kabinet na konci července rozšířil tento seznam cizích států a území, která se dopouštějí nepřátelských činů vůči Rusku, ruským společnostem a občanům“. Byly přidány ostrovy Guernsey a Maine (které podporují britské sankce) a Bahamy. Ty zakazovaly jakékoli transakce s Bankou Ruska, ruským ministerstvem financí a řadou dalších bank.

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 21 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout