Centrální banky v tichosti nakupují zlato tempem, které nebylo vidět za posledních 55 let

Centrální banky v tichosti nakupují zlato tempem, které nebylo vidět za posledních 55 let

Centrální banky po celém světě hromadí zlaté rezervy rychlým tempem, naposledy tomu tak bylo před 55 lety, kdy byl ještě americký dolar kryt zlatem. Podle Světové rady pro zlato (WGC) nakoupily centrální banky ve třetím čtvrtletí roku 2022 rekordních 399 tun zlata v hodnotě asi 20 miliard dolarů, přičemž globální poptávka po drahém kovu se vrátila na úroveň před pandemií.

 

Jak uvádí WGC ve své nejnovější čtvrtletní zprávě, byla maloobchodní poptávka ze strany klenotníků a kupujících zlatých slitků a mincí také silná. Podle WGC činila celosvětová poptávka po zlatě v zářijovém čtvrtletí 1 181 tun, meziročně o 28 % více. Centrální banky Turecka, Uzbekistánu, Kataru a Indie byly podle WGC mezi největšími kupci, ale další centrální banky také nakupovaly značné množství zlata, avšak své nákupy veřejně neoznámily. Turecká centrální banka zůstává letos největším hlášeným kupcem zlata. Ve třetím čtvrtletí získala 31 tun, čímž její celkové zlaté rezervy dosáhly 489 tun. Centrální banka Uzbekistánu koupila dalších 26 tun; Katarská centrální banka získala 15 tun;

 

Také v Turecku vzrostly maloobchodní nákupy zlatých slitků a mincí ve čtvrtletí na 46,8 tun, meziročně o více než 300 %.

Tento vývoj je stěží překvapivý, vezmeme-li v úvahu, že navzdory nástupu kryptoměn, jako je bitcoin, je zlato stále považováno za hlavní bezpečné útočiště v dobách nejistoty nebo nepokojů. Zlato je také považováno za účinné zajištění proti inflaci, ačkoli odborníci tvrdí, že to platí pouze v delších časových obdobích, měřeno v desetiletích nebo dokonce staletích.

Fondy obchodované na burze (ETF), které hromadí zlato pro investory, se staly čistými prodejci. Výprodej drahých kovů fondy obchodovanými na burze a nákupy centrálními bankami snížily ceny zlata ve třetím čtvrtletí o 8 %. Zlato je bezúročné aktivum a v době rostoucích úrokových sazeb mají investoři tendenci přerozdělovat své peníze do nástrojů s vyšším výnosem. Příliš silný dolar cenám zlata (a cenám komodit) také nepomohl. Ceny zlata meziročně klesly o 9,3 % a jsou téměř o 20 % nižší než březnové maximum 2 050 dolarů za unci.

Dlouhodobé vyhlídky zlata  se však zdají být vyšší. Trhy se v současné době připravují na čtvrté zvýšení sazeb o 75 bazických bodů v řadě a očekává se, že Federální rezervní systém následně signalizuje, že by mohl zmírnit své zvyšování sazeb již v prosinci.

„Věříme, že sazby zvyšují pouze proto, aby bylo dosaženo koncového bodu. Myslíme si, že zvyšují úrokové sazby o 75 %. Věříme, že od prosince se otevřou dveře pro postupné snižování sazeb. Listopadové zasedání ve skutečnosti není o listopadu. Jde zhruba o prosinec,“ řekl CNBC Michael Gapen, hlavní ekonom Bank of America. Gapen očekává, že Fed v prosinci zvýší úrokové sazby o půl procentního bodu.

Zatímco inflace v USA zůstává tvrdošíjně vysoká, množí se signály, že vysoké úrokové sazby začínají zpomalovat ekonomiku, protože trh s bydlením se hroutí a některé sazby hypoték se téměř zdvojnásobují. To naznačuje, že by Fed měl omezit agresivní zvyšování sazeb.

Zdá se, že obchodníci se zlatem souhlasí s tím, že dlouhodobý trend zlata stoupá.

Podle průzkumu ve zlatém průmyslu ceny zlata i přes vyšší úrokové sazby v příštím roce opět porostou. Obchodníci očekávají, že příští rok touto dobou stoupnou ceny na 1 830,50 USD za unci, což je téměř o 11 % více než současné úrovně.

„Přikláním se k názoru, že duplicita Fedu je nyní z velké části ‚v ceně‘. Přesto je prostor pro krátkodobé zvýšení cen zlata velmi omezený, dokud úrokové sazby porostou a americký dolar zůstane silný,“ uvedl v e-mailu Philip Klapwijk, generální ředitel hongkongské poradenské společnosti Precious Metals Insights Ltd. .

Nakonec slabší dolar pravděpodobně zlepší vyhlídky zlata. Dolar možná po dlouhé době relativní síly vůči ostatním hlavním měnám konečně ztrácí svůj lesk. Dolarový index – měřítko, které srovnává americký dolar se šesti hlavními měnami – nedávno klesl na několikaměsíční minimum. Podle Wells Fargo bude dolar letos pravděpodobně pokračovat v růstu, protože úrokové sazby nadále rostou, ale snížení sazeb Fedu v roce 2023 pravděpodobně pošle dolar do „cyklického poklesu“. Jinými slovy, dolar padne v roce 2023, protože USA vstoupí do recese a Fed sníží úrokové sazby.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “Centrální banky v tichosti nakupují zlato tempem, které nebylo vidět za posledních 55 let

  1. A zelený strach, teror sa začína… vymývanie, strašenie a nové zelené náboženstvo v plnom prúde odštartovalo: https://www.topky.sk/cl/11/2411591/Desive-slova-generalneho-tajomnika-OSN–Svet-sa-ruti-do-klimatickeho-pekla#disqus_holder !!! Kto nie je s nami, toho rozšliapte ! Zelenou agendou, podpora všetkého GMO a likvidovanie všetkého prirodzeného, t.j. takého ako Pán Boh stvoril, keďže nastupuje satanizmus a Satan nenávidí všetko čo stvoril Pán Boh. Preto sa deje čo sa deje… vyvrátenie a zničenie všetkých prirodzených vecí, stvorení, zvierat, ľudí, poriadku, prirodzených hodnôt atď. ! Peklo na Zemi sa začína !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout