Reindustrializace: Spojené státy mají radost ze stěhování firem z Evropy do USA kvůli energetické krizi

Reindustrializace: Spojené státy mají radost ze stěhování firem z Evropy do USA kvůli energetické krizi

EU přišla s dalším – tentokrát již osmým – sankčním balíčkem. Protievropské sankce samozřejmě skvěle fungují, což můžeme dnes a denně vidět na rostoucích cenách prakticky všeho zboží, ale zejména energií.

Pro stále více firem v EU se stává výroba v Evropě nerentabilní, takže je lepší jít tam, kde jsou energie levné. V první fázi se to týkalo zejména Německa a dalších zemí, kde jsou drahé jak energie, tak pracovní síla. Nicméně nyní jsou již ceny energií natolik závratné, že začnou odcházet i ty firmy, které zatím těžily zejména z levné pracovní síly.

V takové Číně mají levné jak energie, tak pracovní sílu. A v USA nabízí k levným energiím i zajímavé pobídky. Mnoho německých firem již do USA odešlo a další – nejen německé – se tam chystají. Mezitím nám budou Američané prodávat silně předražený břidlicový plyn a budou si mnout ruce nad tím, jak Evropa strádá. Lokajíčci ve vládách budou slintat blahem, že jim páníček z Washingtonu za jejich podvratnou činnost – ničení vlastních zemí – odhodí ohlodanou kost.

Vzhledem k vysokým cenám energií v Evropě stále více společností přesouvá svou výrobu do levnějších lokalit. Včetně Spojených států, kde je nárůst cen poměrně mírný. Evropa se deindustrializovala, Severní Amerika reindustrializovala.

V každé krizi jsou poražení a vítězové. V současné energetické krizi, která eskalovala především kvůli západním sankcím proti Rusku, jsou na straně poražených především Evropané. Zároveň se po desetiletích deindustrializace v důsledku outsourcingu do Asie mohou Spojené státy radovat, protože americké společnosti stále více přesouvají výrobu z Číny a evropské společnosti také přesouvají své výrobní provozy.

Zpráva například ukazuje, že v důsledku obchodní války s Čínou, která začala za amerického prezidenta Donalda Trumpa, mnoho amerických společností již část své produkce vrátilo do Spojených států a ty, které tak ještě neučinily, již také uvažují o přestěhování. Přispěly k tomu také neustálé lockdowny v průběhu politiky nulového výskytu Covid v Číně a z toho vyplývající narušení dodavatelských řetězců, stejně jako americké sankce proti čínskému technologickému průmyslu.

Extrémně vysoké ceny energií v Evropě však způsobují migraci průmyslových společností i do USA . Zejména kovodělný a chemický průmysl (oba velmi energeticky náročné) vidí přesun výroby z Evropy do USA jako jedinou možnost, jak vůbec se ziskem vyrábět. Většina těchto společností byla doposud schopna vyrábět pouze v Evropě, protože zůstaly konkurenceschopné díky levnému ruskému zemnímu plynu. Tomu je ale nyní  konec.

S masovým odchodem podniků zejména do USA pak půjde ruku v ruce i zvyšující se nezaměstnanost. Nová pracovní místa nebudou, protože nikdo nemá zájem podnikat v zemích, kde je natolik drahá výroba, že daná firma nebude konkurenceschopná. S velkými firmami samozřejmě padnou i jejich subdodavatelé. V Německu již tyto lavinovité bankroty zažívají.

Ale i ve Spojených státech existují kritické hlasy, které považují současnou energetickou krizi v Evropě za domácí problém, který je rovněž založen na „energetické transformaci“. „Ideologie poráží matematiku“ říká například časopis „ Foreign Policy “, který ostře odsuzuje dekarbonizaci a denuklearizaci evropské energetické ekonomiky. Energetická krize, která začala před dvěma lety a proti které se z ideologických důvodů nic neudělalo. A proč ne? Protože je třeba realizovat plány Velkého resetu Světového ekonomického fóra (WEF)?

Ať se na to podíváte z kteréhokoliv úhlu, Evropa je v této geopolitické intrice hlavním poraženým a Američané jsou rádi, že prodávají spoustu drahého zkapalněného zemního plynu přes Atlantik, protože díky sankcím a reakci Moskvy na ně (a sabotovanému Nord Streamu) již není dostatek levného ruského zemního plynu a celý „energetický přechod“ selhal na plné čáře. Pro Evropany pravděpodobně přijdou temná léta – ne-li desetiletí. Jsou na to však lidé připraveni?

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.8]

One thought on “Reindustrializace: Spojené státy mají radost ze stěhování firem z Evropy do USA kvůli energetické krizi

  1. Saudskej Arábii, Turecku, Južnej Kórei a podobným neľudským režimom samozrejme žiadne sankcie od ich oddaných spojencov v USA a EÚ nehrozia…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout