Most na Krym byl včera zprovozněn, nové spekulace přináší i verzi podminování mostu, známý je i majitel kamionu (videa +1. aktualizace)

Most na Krym byl včera zprovozněn, nové spekulace přináší i verzi podminování mostu, známý je i majitel kamionu (videa +1. aktualizace)

Také dnes se budeme věnovat stále záhadnějšímu případu výbuchu mostu, který spojuje Krym s Ruskem. Průběžně se objevily nové informace. Podobně jako včera i tentokrát se jedná o spekulace, neboť vše je zatím ve fázi vyšetřování.

Jedna z posledních verzí události ze včerejška tvrdí, že za tím stojí ruské síly, tedy opoziční hlasy přímo ve vládě či tajných službách, které tak šly proti vlastní vládě. Podle jejich názoru je údajně Putin na Ukrajině „příliš měkký.“

Výbuch krymského mostu je proto stále záhadnější a pomalu se vyvíjí v thriller tajných služeb s hrou o pravdě: Už se mluví o podivných vlnách a náklaďáku duchů…

Podle výzkumu „ index.humohla výbuch krymského mostu způsobit ruská mina. Web cituje maďarského experta na bezpečnostní politiku. Tuto teorii podporuje i ukrajinský politik: Podle něho jsou za akcí vnitřní ruské mocenské boje. Identifikován byl i majitel kamionu, o kterém se Rusové domnívají, že detonaci způsobil.

BBC také citovala odborníka s podezřením, že na mostě byly na několika místech umístěny výbušniny. Ty se pak aktivovaly zhruba ve stejnou dobu vedle dálnice a železniční trati pomocí kódovaných rádiových zpráv.

Podobnou informaci hlásí na Facebooku Attila Demkó, vedoucí geopolitického oddělení Univerzity Matyáše Korvína v Budapešti. Ze západního zdroje se dozvěděl, že to možná nebyl výbuch kamionu, o kterém se Rusové zmiňovali, který způsobil zřícení části mostu. Spíše by v takovém případě údajně došlo k poddolování dotčené části silnice.

„V tomto případě už samozřejmě nelze vyloučit, že to nebyli Ukrajinci, ale Rusové: bylo by neuvěřitelně těžké podkopat most z ukrajinské strany“ – pokračoval Demko.

Podle výše zmíněného Demkova západního zdroje mohou být prováleční ruští politici nespokojeni s minulými činy Putina. Explozí mostu ho chtějí přinutit k mnohem tvrdšímu úderu.

Proti výše uvedené verzi však hovoří i fakt, že ukrajinský prezidentský poradce Michail Podoliak bezprostředně po výbuchu reagoval twitterovým vzkazem: V něm napsal, že „toto je jen začátek“, a že všechny ruské věci na Krymu budou zničeny.

Politik však od té doby zveřejnil další rezoluci na webu ukrajinské prezidentské kanceláře, kde podle MTI napsal: „To, co se stalo, naznačuje mocenský boj mezi ruskou armádou a tajnou službou.“

Podoliak  také tweetoval, že ruská tajná služba (FSB) se již dříve pokusila nahradit vedení ruského ministerstva obrany a akce mohla být reakcí: „Ruské ministerstvo obrany bude nyní moci svalit vinu za ztráty na jižní Ukrajině na vrub FSB. Není jasné, kdo za výbuchem stojí?“ – pokračoval Podoliak.

Anglický Daily Mail  informoval o záhadném jevu: Na videozáznamech na místě bylo ve vteřině před výbuchem vidět několik vln pod mostem. Co způsobilo nepříliš velkou vlnu, není jasné. Objevily se však spekulace, že to mohl způsobit výbušninou naložený dron nebo člun.

I to je jedna z možných verzí, které jsou považovány za pravděpodobné. Podle ní mělo jít o útok ukrajinského podvodního dronu. Nedávno měli právě poblíž Krymu takový dron nalézt.

Množí se spekulace, že k vyhození mostu byl použit dron. Tento obrázek rozdaný ruským ministerstvem obrany ukazuje to, co bylo prohlašováno za záhadný ukrajinský dron nalezený poblíž Krymu.
podle ruských zdrojů měl být tento ukrajinský podvodní dron nedávno nalezen nedaleko Krymu

Ruské úřady mezitím také identifikovaly vlastníka červeného kamionu International Prostar, o kterém se dříve domnívaly, že explozi způsobil. Vozidlo podle informací patřilo 25letému obyvateli Krasnodaru Samiru Jusupovovi.

Muž však trval na tom, že s atentátem nemá nic společného. Jusupov prostřednictvím sociálních sítí oznámil, že je v zahraničí. Přestože byl nákladní vůz registrován na jeho jméno, ve skutečnosti jej používal jeho strýc Mahir Jusupov k přepravě nákladu.

Ruské úřady zatím nedokázaly určit, kdo seděl za volantem vozidla. Nebo zda tam vůbec byl člověk a kamion tam nebyl nasměrován dálkovým ovládáním. Pouliční záběr kamionu je z doby krátce předtím, než vjel na most, ale není na něm vidět, že by v něm někdo seděl.

Jenže včera se již objevily i informace o tom, že měl být kamion kontrolován, přičemž kontrola uvnitř nic nenašla. Informace jsou tedy velmi rozporuplné. Prohlídka kamionu byla navíc na kontrolním stanovišti natočena (viz video níže).

Obrázek
záběr kamionu krátkou dobu před výbuchem

Na tomto videu měla proběhnout kontrola kamionu. to jistě prázdný nebyl:

Výbuch však zřejmě nemohl být příliš ničivý, neboť most se ještě včera povedlo opravit až natolik, že byl odpoledne zprovozněn pro auta a autobusy a večer i pro vlaky.

První vlak Simferopol – Moskva:

 

 

Výbuch byl tedy velmi pravděpodobně namířen proti Putinovi, respektive ruské vládě. A ať už jde o dílo Ukrajinců nebo opozičních hlasů uvnitř ruské vlády, které tvrdí, že je Putin příliš měkký – v tento moment se pravdu zřejmě nedozvíme.

Nezbývá tedy nic jiného než spekulace, které nyní padají ze všech stran. Každopádně byl most ještě včera zprovozněn, což jasně ukazuje, že poškození nebylo takového rozsahu, aby most odrovnalo na dlouhou dobu.

 1. AKTUALIZACE:

Reakce Ruska:

Exploze vedla k panice a nakupování v supermarketech a na čerpacích stanicích, zejména na Krymu, protože rozsah poškození mostu a jeho následky byly zpočátku nejasné.

V Rusku jako celku je stále méně pochopení pro opatrný přístup ruské armády. Neochota ruské armády mezitím vyvolala vzrůstající hněv mezi ruskými odborníky, kteří jsou naštvaní na neúspěchy v Charkově a následné masakry civilistů tamní ukrajinskou armádou a ptají se, proč se to stalo.

V den útoku na most došlo také k výměně velitele ruských jednotek v oblasti konfliktu. Jelikož se v poslední době objevily zprávy o výměně některých ruských velitelů, je v dohledné době pravděpodobná změna ruské strategie. 

Během dnešního dne se jistě objeví další informace, dohady a spekulace. Článek samozřejmě průběžně aktualizuji.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.9]

4 thoughts on “Most na Krym byl včera zprovozněn, nové spekulace přináší i verzi podminování mostu, známý je i majitel kamionu (videa +1. aktualizace)

 1. V pět ráno bylo auto v obci Strelka . Vzdálenost mezi posledními dvěma body trasy se dala ujet za půl hodiny, ale auto ji zdolalo za šest . 
  V 5:52 vjel kamion na most, v 6:05 explodoval. Od předvčerejška Mahir své příbuzné nekontaktoval.

   z  kanálu TG „Baza“ :

  „V den výbuchu převážel Mahir Yusubov fólii z Armaviru do Simferopolu na příkaz společnosti TEK-34 .
  Řidič našel objednávku přes burzu, kde zákazníci hledají dopravce. V dokladech pro náklad byla uvedena fólie o hmotnosti 21 tun , položená na paletách. Yusubovovi mělo být zaplaceno 48 000 rublů za dopravu.

  Dříve řidič nepracoval se zákazníkem „TEK-34“, byla to jeho první cesta pro tuto společnost . Přihlášku přijal 6. října a druhý den naložil do Armaviru.

  Je zajímavé, že Jusubov se mohl dostat do Simferopolu za jeden den – a pak by 7. října přešel most. Ale jen pár kilometrů od stanoviště na mostě se Yusubov zastavil a usnul . Řekl o tom své rodině, načež telefon vypnul.
  Alexander Khinshtein, poslanec Státní dumy Ruské federace,  klade na svém kanálu TG  spravedlivé otázky :

   Kamerový záznam jasně ukazuje, že k žádné kontrole kamionu naplněného výbušninami de facto nedošlo. Proč?

  Video z kontrolního stanoviště (pokud se ještě někdo nestihl podívat): https://t.me/mash_na_volne/2154
  Za výbuchem na krymském mostě stojí ukrajinské bezpečnostní služby

   Novináři The New York Times ve svém materiálu jmenovali pachatele incidentu  :

   Vysoký ukrajinský představitel potvrdil ruské zprávy, že za útokem stojí Ukrajina. Úředník, pod podmínkou anonymity kvůli vládnímu zákazu diskutovat o explozi, dodal, že ukrajinské bezpečnostní služby to zinscenovaly pomocí bomby naložené do kamionu, který jel přes most
  https://aftershock.news/?q=node/1163934

 2. ukrobanderovci si koledujú o zrovnanie Kyjeva so zemou a čím ďalej je to pravdepodobnejšie , polovica ich pokape od zimy a druha sa upečie aj s tým sfetovaným komediantom!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout