Austrálie: Tisíce lidí demonstrovaly za Assangeovo propuštění (video)

Austrálie: Tisíce lidí demonstrovaly za Assangeovo propuštění (video)

Julianu Assangeovi nyní reálně hrozí doživotní vězení v USA, kam má být vydán z Velké Británie. Tamní soud rozhodl o jeho vydání, nyní však čeká na odvolání. Každopádně by se již nikdy tento odvážný muž nedostane do své rodné země – Austrálie. Doživotně má být uvězněn jen proto, že zveřejnil tajné  informace, které odhalují americké zločiny, o nichž se jinak musí zarytě mlčet.

Tisíce nejen Australanů proto protestovaly proti věznění Juliana Assange, který má být na doživotí uvězněn jen proto, že odhalil nepohodlnou pravdu.

Během soboty se po celém světě konaly protesty za 51letého Australana Juliana Assange. V Melbourne vytvořili kolem parlamentu lidský řetěz a apelovali na premiéra Anthonyho Albaneseho, který letos před volbami vyjádřil podporu zakladateli Wikileaks, aby mimo jiné kontaktoval amerického prezidenta Joea Bidena. Albanese však Assangeovi od jeho zvolení v květnu nevyjádřil žádnou další podporu.

„Mezi voliči se očekává, že premiér a tato vláda dostane Juliana z vězení,“ říká Assangeův bratr Gabriel Shipton.

Od roku 2019 je Julian Assange vězněn v Londýně poté, co byl převezen z ekvádorské ambasády, kam uprchl poté, co ho Spojené státy chtěly zatknout mimo jiné za špionáž, když odhalil závažné válečné zločiny spáchané Spojenými státy. V lednu britský soud rozhodl, že zakladatel Wikileaks by neměl být vydán do Spojených států kvůli obavám o jeho duševní zdraví. Proti verdiktu se však USA odvolaly, načež další soud již vyhrály.

V červnu Británie schválila žádost USA o vydání Assange do země, kde mu hrozí až 175 let vězení, které by mohl strávit na samotce. Právníci zakladatele Wikileaks se prý proti verdiktu odvolali, ale jaký bude výsledek odvolání, stále není jasné.

V sobotu se před parlamentem v australském Melbourne sešly tisíce lidí, kteří požadovali, aby australská vláda jednala. Aby ukázali svou podporu zakladateli Wikileaks, vytvořili kolem budovy parlamentu lidský řetěz, uvádí australská SBS News.

V minulosti nově zvolený premiér Anthony Albanese  podpořil Assange a dokonce podepsal petici požadující stažení obvinění zakladatele Wikileaks.

„Nemám pochopení pro mnohé z jeho činů, ale v podstatě nevím, k čemu by bylo, aby byl uvězněn,“ řekl loni premiér.

Nyní se však zdá, že Albanese změnil názor a v tuto chvíli se k věci blíže nevyjádřil. Assangeův bratr Gabriel Shipton se však domnívá, že předchozí slova premiéra byla vnímána jako slib a nyní se očekává, že australská vláda dostane Assange z vězení.

„Mezi voliči se očekává, že premiér a tato vláda dostanou Juliana z vězení,“ říká Shipton.

Shipton věří, že Albanese by mohl snadno kontaktovat přímo amerického prezidenta Joea Bidena a zažádat o Assangeovo propuštění.

„Julian by se mohl dostat na svobodu,“ říká bratr zakladatele Wikileaks.

Demonstrace v Melbourne byla jednou z několika sobotních demonstrací po celém světě. I u britského parlamentu se vytvořil lidský řetězec tisíců lidí podporujících Assange. V americkém Washingtonu se podobný protest konal také.

ObrázekObrázek

Shipton byl šťastný, že vidí takovou globální solidaritu s jeho bratrem, a říká, že hnutí neustále roste.

„Hnutí roste po celém světě, což je patrné z těchto protestů,“ říká. Nezastavíme se. Nebudeme mlčet.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout